Mosselzaad naar Wadden Ondanks lenteweer sneeuw voorspeld PZC Racoon zegeviert in Heineken Music Hall Eerste transporten vanuit Zeeland beginnen vandaag onder strenge voorwaarden Autismeweek in Zeeland Buschauffeur mishandeld BUITENLAND Aanhangers Assad demonstreren tegen Vrienden van Syrië 8 en 9 SPORT Bij Ajax draait nu alles om Anita 26 en 27 MAANDAG 2 april 2012 I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - editie: Walcheren I 254e jaargang nr. 79 - los nummer 1,60 - zaterdag 2,40 Stapelwolken, 11° RIJSWIJK - Het klinkt als een 1 april grap, na het mooie weer van de af gelopen week. Maar toch dreigt er de komende dagen weer vorst en natte sneeuw. Dat hebben de mete orologen van weeronline.nl en het KNMI gisteren gemeld. In de nacht van zaterdag op zon dag werd in veel delen van het land aan de grond al temperaturen tot tien graden onder nul geme ten. In de omgeving van Rotter dam, Apeldoorn, Haarlem en Gro ningen moesten veel mensen hun autoruit krabben. De kans is groot dat het vanaf mor genavond in het hele land veel kou der wordt en zelfs gaat sneeuwen. Daardoor kan het glad worden op bruggen, viaducten en binnenwe gen. Weeronline adviseert automo bilisten ook met klem hun winter handen nog niet te vervangen. „Winterhanden zorgen ook voor beter grip bij temperaturen vlak bóven het vriespunt, en die krij gen we nog genoeg in april." DE STELLING Ik had tot vandaag nog nooit van autisme gehoord Reageer op pzc.nl UW MENING 509 reacties Ophef over bangalijst is overdreven Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 9910 door Lilian Dominions YERSEKE - De eerste ladingen mos selzaad uit de Oosterschelde wor den vandaag vanuit Zeeland naar de Waddenzee getransporteerd. De vergunning die het ministerie van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie (EL8tI) hier voor heeft verleend, is afgelopen week definitief geworden. Een historisch moment voor de mosselsector: het is de eerste keer dat dit soort transporten worden toegestaan. Zo'n 42 kwekers heb ben zich aangemeld en zullen van 2 tot en met 19 april ongeveer hon derd transporten uitvoeren. Die zijn overigens aan strenge voorwaarden verbonden: zo moet het zaad onderweg met zoet water worden gespoeld, om bijvoorbeeld wieren die alleen in de Ooster schelde voorkomen te doden. Alle ladingen worden vóór de afvaart én onderweg onderzocht en de kotters mogen tijdens de reis geen enkele haven" aandoen. Bij aan komst in de Waddenzee worden de partijen bemonsterd. Tegen het transport zijn vanuit na tuurorganisaties bezwaren^ gere zen. Zo schreef Faunabescherming in een zienswijze dat het "volgens onderzoeksinstituut Imares het moeilijk tot onmogelijk is om een goede inschatting te maken van de 'schadelijkheid' van diersoorten die mogelijk meekomen en dat er altijd een risico aan dergelijke transporten kleeft. 'De argumenten waren niet vol doende doorslaggevend om de ver gunning in te trekken', aldus een woordvoerder van staatssecretaris Henk Bleker (EL&I). Volgens hem zijn de percelen in de Oosterschel de, vanaf waar de transporten plaatsvinden, intensief bemon sterd op ongewenste soorten. „De ze bleken afwezig. Als extra zeker heidsmaatregel worden de trans porten bovendien vroeg in het sei zoen uitgevoerd, zodat de water temperatuur nog laag is, waardoor de kans op verspreiding van even tuele ongewenste soorten zo klein mogelijk is." Het gaat om zaad dat is geoogst door middel van zogenoemde mosselzaadinvanginstallaties (MZI's). De toepassing van deze techniek is afgesproken in het con venant, als alternatief voor de tra ditionele bodemvisserij. De beste kweekomstandigheden voor dit zaad zijn in de Waddenzee, waar de mosselen sneller groeien dan in de Oosterschelde. BREDA - Twee jongens (17) uit Bre da zijn vrijdagavond aangehouden en opgesloten, nadat ze een bus chauffeur (53) hadden mishan deld. De chauffeur sprak de jon gens aan op hun rumoerige en wil de gedrag en gevraagd of ze hun ra dio zachter wilden zetten. De chauffeur is tegen de schenen ge schopt en tegen zijn hoofd gesla gen. pagina 5: FNV: busverbod na agressie AMSTERDAM - Zanger Bart van der Weide van Ra coon excelleerde zaterdag in de Heineken Music Hall in Amsterdam. De Zeeuwse band kwam, zag en overwon in de grote bal, die al maanden van tevoren was uitverkocht. Het was de grootste eigen show voor Racoon tot nu toe. Het concert was bovendien bijzonder om dat het kwartet eenmalig optrad samen met een achtkoppig strijkersensemble en een vierkoppige blazerssectie. Op zijn jongste album, het vorig jaar verschenen Liverpool Rain, maakte de band ook volop gebruik van strijkers en.blazers. foto Jeroen van Opstal pagina 16: Racoon pakt flink uit MIDDELBURG - Het gebouw van Del ta in Goes licht vandaag, op We reld Autisme Dag, vanaf 20.00 uur blauw op in het kader van de we reldwijde actie 'Light it up blue'. Daarmee wordt aandacht gevraagd voor autisme. In Zeeland werd za terdag al de aftrap gegeven voor de Autismeweek, met publieksacties in het centrum van Middelburg en Goes. In het gebouw van Emergis in Goes wordt 5 april een sympo sium gehouden. De komende da gen zijn er op diverse plaatsen in Zeeland activiteiten (www.autis- meweek.nl/activiteiten). pagina 2 en 3: hulp bij leven met autisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 1