zeeland 117 ma ■a® Met vis naar de markt Warm pleidooi voor muziek Buxtehude VeTu.cn ■kamer zeeland in de vorige eeuw Zeeuwse bands buiten de prijzen in finale T-Strijd Doedelzakband Inter Scaldis wint eerste prijs maandag 2 april 2012 door Jjeanette Vergouwen Dieterich Buxtehude is minder bekend dan J. S. Bach. Het is aan Bach te danken dat Bux tehude niet vergeten werd. Bach had een diepe bewondering voor Buxtehude. Dankzij Ton Koop man, die het integrale werk van hem op cd zet, kunnen muzieklief hebbers zijn muziek nu ook beluis teren. Het concert 'Buxtehude als vernieuwer' bewijst zijn waarde. Zowel in de solowerken voor orgel of klavecimbel als in de sonates is te horen hoe virtuoos ze gecompo neerd zijn. De uitvoerders kunnen uitblinken in de virtuoze passages KLASSIEKE MUZIEK Muziekpodium Buxtehude de vernieuwer. Door Amsterdam Baroque Soloists en Ton Koopman. Gehoord vrijdag 30 maart in de St. jacobskerk in Vlissingen. en moeten over een feilloze tech niek beschikken. Juist door de af wisseling, de onvoorspelbaarheid en grillige virtuositeit wordt gede monstreerd dat de muziek van Buxtehude niet alleen vernieu wend, maar vooral verrassend en boeiend is. De 3 sonates (BuxWV 273, 254 en 248) werden bijzonder mooi uitge voerd door Catherine Manson, Da vid Rabinovich (violen), Jaap ter Linden (gamba) en Ton Koopman (orgel). Het was genieten van de typische chromatiek, virtuositeit, mooi doorgetrokken spanningbo- gen en de hoorbare invloed van de Italiaanse barok. Buxtehude vergt creativiteit, dat bewees Koopman in Praeludium voor klavecimbel. Op het steeds terugkerende basmo- tief werd knap geïmproviseerd. Het leek of het werk ter plekke ge componeerd werd. De muziek van Buxtehude werd door de vier mu sici op onnavolgbare wijze verde digd. Loungeset Fabio 4-tone wicker loungeset met all-weather kussens PAASACTIEÜ! Gooi zelf uw korting Weihoek 14, 4416PX Kiuimngen ww w.detuin-kamer.nl Gitarist Dennis Huige (rechts) met de strijkersgroep. Zeker in het tweede deel lijkt hij boven zichzelf uit te stijgen en is het alsof alles vanzelf gaat: een ster ke versie van Thinking of yöu, een gedreven Hanging with the downs, het al jaren niet meer gespeelde Blue days (opgedragen aan de mee gereisde Goese fans), hit No mercy met saxofoonsolo, oudje Feel like flying met ska-intermezzo en uiter aard het collectief meegezongen Love you more. Toch zijn het vooral de gedragen, subtiel opgebouwde nummers die de meeste indruk maken, zoals No story to tell en, in de toegift, Don't ever hold me down en Liverpool rain. Op die intense momenten lijkt zelfs de HMH nog een maatje te klein voor Racoon. Na bijna twee uur is het afgelopen en keert het publiek voldaan huis waarts. Achter de schermen zegt Bart van der Weide, terwijl hij voortdurend wordt omhelsd en ge feliciteerd door familie en vrien den, het allemaal nog nauwelijks te kunnen bevatten. „Dit voelt on werkelijk. Als je met heel je hart zo intensief bezig bent geweest om alles perfect te laten verlopen, dan beleef je het in een roes." Het moeizame begin is hij echter niet vergeten. „Het zou Racoon foto's Jeroen van Opstal niet zijn als we het intro van een show waar we vijftien jaar naar hebben uitgekeken, niet de soep in zouden draaien. Dat maakt je op dat moment wel scherp. We heb ben onszelf goed gecorrigeerd." Voor Racoon is de HMH zeker geen eindpunt. De band wil méér, verder. „Wij willen graag groot, ook qua liedjes. Nummers waar mee je flink kunt uitpakken", zegt Van der Weide. „Ik denk dat wij stiekem genoeg, als puristen die een liedje maken op de bank, daar heel erg goed in zijn geworden. Dat hebben we inmiddels wel be wezen." Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Arnemuidse vrouwen ke ren met lege vismanden terug naar huis. De mees te lezers hadden deze op lossing al snel gevonden. Veel de tails zijn niet bekend kennelijk, want niemand herkende de vrou wen op de foto. J. J. Wisse uit Veere meldt dat de vrouwen bij de Arnespoorbrug over het Arnekanaal lopen. De vrouwen zijn op weg naar het overzetveer van boer Saai, of'het veerbootje van Duine', dat kenne lijk heel wat scheelde in de afstand naar Middelburg. Ook C.J. Baan uit Middelburg loka liseert de foto op het Arnemuids voetpad langs de Arne. Hij ver meldt tevens dat het voetveer lag aan het eind van de weg waar later de puffabriek was en nog later de fima Mieras was gevestigd. Het voormalige veerhuis werd in de ja ren vijftig van de vorige eeuw be woond door de familie Maas. M. C. Baaijens uit Arnemuiden schrijft dat de foto is uitgegeven door uitgeverij F. B. den Boer in Middelburg. Volgens A. de Dreu uit Goes is de opname van de vis- leursters gemaakt in 1904. C. Marijs uit Arnemuiden schrijft dat haar grootmoeder ook met vis leurde, Grietje Marijs-van Belzen, bijgenaamd 'Gree Kedauwe'. Vol gens haar hadden alle visvrouwen een bijnaam, zoals 'Siene Kude', 'Grie Kadet', Grie Poel', 'Sien Roe fel' en 'Siene Mie'. De mannen van de visleursters waren over het algemeen vissers. Tenslotte schrijft Peter de Rooij uit Kloetinge nog: „We zien de vis verkoopsters, visvrouwen met manden en juk over het pad van Arnemuiden naar Middelburg. Ze moesten dan ook een bruggetje over, het Toverbruggetje, waarover werd verteld dat je er niet alléén over kon (je werd dan vast beto verd), ook niet met een bloempje in je mond (dat was gebruikelijk), vandaar dat men altijd in groeps verband op pad ging." Winnaars waardebon: C.J.Baan, Mid- delburg; Jan Oreel, Middelburg; C. Ma rijs, Arnemuiden BERGEN OP ZOOM - Het Antwerpse Noble Tea heeft vrijdagavond in Bergen op Zoom de finale van de eerste editie van bandcompetitie T-Strijd gewonnen. De beide Zeeuwse kandidaten, De Hobbyis ten en Capital Sentimental, vielen buiten de prijzen. De andere drie finalisten waren Back at Seven uit West-Brabant, June uit Zundert en Hobo's Hope uit Bergen op Zoom. June won de publieksprijs, maar de jury koos toch voor Noble Tea. Noble Tea kreeg als prijs opname tijd in de studio van Gebouw-T plus een optreden in het Bergse poppodium of op het T-festival. KERKDRIEL - De Zeeuwse doedel zakband Inter Scaldis Pipes and Drums heeft zaterdag de eerste prijs behaald tijdens een wedstrijd in Kerkdriel (Gelderland). De band speelde voor een groot publiek en twee juryleden. Aan het eind van.de dag bleek dat de beide juryleden Inter Scaldis Pipes and Drums op de eerste plaats had den gezet, waarmee de eerste prijs was veiliggesteld. .Dit was niet het enige succes voor het Zeeuwse gezelschap. Ook een publieksjury riep, uit alle deelne mers op alle verschillende niveaus, Inter Scaldis uit tot de nummer 1 van de dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17