De opmars van 61 werken Oost West. 'Die files mis ik absoluut niet' zaterdag 31 maart 2012 door Moniek Hiisken José Hogenkamp. Steeds meer mensen werken thuis. Hoe bevalt dat en wat zijn de voor- en nadelen? Vandaag José Hogenkamp (52). In 2010 zegde ze haar parttime vaste baan als hrm-adviseur op en begon volle dig voor zichzelf als loopbaanadvi seur, coach en interim-hrm-advi- seur (hrm: human resource mana gement). Hoe lang werk je al thuis en waar om ben je dat gaan doen. Hogenkamp: „Het is eigenlijk beet je bij beetje begonnen. Vanwege mijn werk wisten mensen mij te vinden als ze vragen hadden over of tips nodig hadden bij sollicita ties. Ik ontving ze dan aan huis. Op dat moment werkte ik nog als loopbaanadviseur bij een landelijk adviesbureau. Hiervoor reisde ik door het hele land. Na een tijdje dacht ik: dat kan ik ook voor me zelf gaan doen. In 2005 ben ik naast mijn baan bij de gemeente voor mezelf gaan werken. In de zo mer van 2010 heb ik mijn part time baan opgezegd en nu werk ik helemaal voor mijzelf Ik ben loop baanadviseur, coach en interim- hrm-adviseur." Wat voor soort huis heb je? „Ik woon in een bungalow. Die hebben we verbouwd en zo ge schikt gemaakt om thuis te wer ken. Alle slaapkamers zijn nu bo ven en mijn kantoor is beneden. Het ziet er niet uit als een kantoor, maar ook niet als een huiskamer. Ik ontvang mijn cliënten hier, doe de intake en kijk wat ze nodig heb ben. Ik heb er niet veel geld in hoe ven steken om mijn kantoor aan huis in te richten. Bij mijn werk gaat het voornamelijk om de kwali teit van de gesprekken, niet om de middelen. Ik help mensen bij het zoeken en vinden van een baan wanneer ze op zoek zijn naar an der werk. Dat doe ik aan de hand van drie hoofdvragen: wie ben ik, wat wil ik en wat kan ik. Zo'n loopbaantraject is vrij kort en in tensief. Ik coach ook mensen, dat duurt langer." Co-worklocaties schieten als paddenstoelen uit de grond, vooral door de groei van het aantal zelfstandigen zonder personeel (zzp). Co-werkers zijn zzp'ers die elkaar treffen op flexwerkplekken. Deze locaties groeien steeds vaker uit tot ontmoetingsplaatsen waar al les draait om de verbinding van ideeën en arbeidskracht. door Jozefien Haagen illustratie Job van Gelder foto Jan van den Brink Hoe bevalt je nieuwe rol? „Mijn omgeving snapte er niets van dat ik vrijwillig mijn vaste baan opzegde en dat nog wel in het midden van de recessie. Maar voor mij was het het juiste mo ment: er is nu veel werk, want er zijn veel mensen die zich zorgen maken over hun loopbaan. Ik heb nog geen moment zonder werk ge zeten." Hoe is het voor jezelf te werken? „Ik ben datgene gaan doen wat bij mij past. Ik houd van de zelfstan digheid en zo veel mogelijk op ei gen kracht te doen. Ik vind het prettig dat mensen naar mij toe ko_- men, maar zorg ook dat ik zelf de deur uitkom. Toen ik nog voor het adviesbureau werkte, reisde ik door het hele land. Als ik dan om negen uur 's ochtends in Dor drecht aankwam, had ik er al een halve werkdag opzitten. Nee, die fi les en het verkeer mis ik absoluut niet Me thuis volledig opsluiten, zie ik echter ook niet zitten. Daar om doe ik af en toe interim-klus sen en plan afspraken buiten de deur. Als ik bijvoorbeeld een inta ke bij een werkgever heb, ga ik daar naartoe." Wat vind je de voor- en nadelen van thuiswerken? „Voordelen zijn de vrijheid en zelf standigheid. Je bent vrij je tijd zelf in te richten. Als het iemand beter uitkomt in het weekeinde een af spraak met mij te .maken, kan hij of zij op vrijdagavond komen of op zaterdagochtend. Daar ben ik heel flexibel in. Je moet er alleen wel voor zorgen dat je feeling houdt met de buitenwereld." Is het lastig privé en werk gescheiden te houden? „Als ik thuiswerk, staat mijn auto op de oprit. De buurvrouw denkt weieens spontaan: hé, ik ga even een bakje doen. Soms kan dat wel, maar soms ook niet. Maar dat snappen de buren heel goed. Ze vinden het hartstikke leuk om te zien hoe ik nu werk." n het monumentale Jordenshuis in de I binnenstad van Deventer zetelt het I twee jaar oude Centrum voor Mens- I kracht, een samenwerkingsverband van twaalf kleine bedrijven. Op de bovenste ver dieping bevindt zich sinds afgelopen zomer de Zolder van Menskracht. Onder de impo sante dakspanten krijgt het concept van co-working langzaam maar zeker gestalte. Co-workers kunnen hier een werkplek hu ren voor 5 euro per dag, inclusief gratis inter net en koffie en thee. Wie een strippen kaart van 25 euro koopt, mag ook meelun- chen. Het aantal gebruikers groeit gestaag en wisselt per dag. Eén van de co-workers die met zijn ICT-be- drijf byMarijn op de zolderverdieping is neergestreken, is Marijn Achterkamp. Hij is erg gecharmeerd van de open sfeer die hij in het pand aantrof „De mensen zijn toe gankelijk en tijdens de lunch bespreken we van alles. Daardoor komen leuke initiatie ven tot stand, die mij regelmatig werk ople veren. Mijn portefeuille zit hartstikke vol." Hij geeft enkele voorbeelden: de ontwikke ling van websites en e-mailtoepassingen voor enkele bedrijven die deel uitmaken van het Centrum voor Menskracht en de ge zamenlijke workshop over Linkedln en Twitter met een loopbaanadviseur uit het centrum. Ook ontwikkelt hij samen met een andere co-worker een gecombineerd product voor e-mail en telefonie voor bedrij ven. Interessante klussen die hij zonder co-working niet zo makkelijk had binnenge haald. „Co-workers delen hun kennis, zonder dat daar een officieel netwerk voor bestaat. Door die verbinding met mensen om je heen ontstaat een wisselwerking. We ver sterken elkaar en dat vergroot de slagkracht. Ik heb geen werk, maar doe wat ik erg leuk 'vind. Dat klinkt idealistisch, maar ik focus op dat wat ik interessant vind en straal dat uit. Vanuit mijn eigen motivatie zet ik sa men met anderen mooie dingen neer die ik alleen niet voor elkaar zou krijgen." Volgens coördinator Anne Kemmink van het Centrum voor Menskracht zijn co-wor kers creatieve en innovatieve mensen die graag anderen ontmoeten en openstaan voor verandering. „Ze schuwen het ook niet van anderen te leren en kennis te delen. Juist door bij elkaar te gaan zitten, ontstaat een creatieve broedplaats. Ieder heeft zijn of haar eigen persoonlijkheid, talent en exper tise. Samen kom je tot een beter product, waardoor je de klant het beste biedt." „Locaties voor co-working schieten in ons land als paddenstoelen uit de grond", gaat ze verder. „Steeds meer mensen zijn op zoek naar plekken waar ze kennis kunnen delen èn vergaren. Dat kan natuurlijk ook via Twitter, maar als ze anderen fysiek ont moeten in een ontspannen sfeer, werkt dit het best. De impulsen komen soms van een onverwachte kant. Opeens ontstaat een co-creatie die je op papier niet had kunnen bedenken. Mensen willen elkaar graag hel pen, ze zoeken naar verbinding. Dat zit in hun aard." Ook in de Waarmakerij in Nijmegen-Oost draait alles om verbinding, interactie, ken nis delen en van elkaar leren. Ooit hing de werkplaats achterin het omvangrijke pand vol met auto-uitlaten. Nu heeft meubelma ker Gerrit Snijders daar zijn werkplaats en is een ruimte ingericht voor ideële boekhan del Books4life. Ook is er een film- en ont- 'Tijdens de lunch bespreken we van alles. Daardoor komen leuke initiatieven tot stand' vangstzaaltje. Aan de straatzijde bevindt zich de co-workzone. Vijftien mensen ko men hier regelmatig werken, een veel grote re groep waait af en toe binnen. Soms zijn zo'n veertig mensen tegelijkertijd aan het werk. Het pand staat op de nominatie voor sloop en is beschikbaar gesteld door woningcorpo ratie Standvast. Het complete interieur is in gericht met 'krijgertjes', ook de ronde tafel waaraan we het gesprek voeren. De tafel staat symbool voor het ideeëngoed van de Waarmakerij. „Met een aantal kinderen uit mijn straat heb ik deur aan deur allerlei lat jes en stukjes hout opgehaald. Gerrit heeft daar een tafel van gemaakt", vertelt Nils Roemen, samen met Juul Martin oprichter van de Waarmakerij. Voorkom strop met bij'telling Nederlandse bestuurders door ontbindende voorwaarde werken hard en sporten veel Per 1 juli worden de C02-normen voor zuinige leaseauto's aange scherpt Als gevolg daarvan ver dwijnen 26 auto's uit de categorie die slechts 14 procent bijtelling heeft. Vereniging Auto van de Zaak (VAvdZ) waarschuwt bestel lers van zuinige auto's dat die voor 1 juli op naam gesteld moe ten zijn. VAvdZ adviseert een ont bindende voorwaarde hierover in het koopcontract op te nemen. Bestuurders van Nederlandse top bedrijven werken hard en maken lange dagen. Dat blijkt uit een on derzoek van The Executive Net work onder 222 bestuurders van grote bedrijven, aldus Manage ment Team. Tweederde werkt da gelijks tussen de acht en elf uur. Een kwart heeft slechts één vrije dag per week. Tweederde be weegt met regelmaat. Vooral golf, fietsen en hardlopen zijn in trek. Aanvullend pensioen belangrijke inkomstenbron Nederlanders hebben naast de AOW vrijwel altijd extra inkom sten, aldus het CBS. Het aanvul lend pensioen is de belangrijkste bron van inkomsten naast de AOW en draagt voor gemiddeld 35 procent bij aan het bruto-inko- men. Van de 1,8 miljoen huishou dens die in 2010 AOW ontvingen, kregen negen van de tien aanvul lend pensioen. Een even grote groep had inkomen uit vermogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94