Van Zalco naar het ziekenhuis werken 5 Geëmigreerd naar Limburg ZEELAND HELPT zaterdag 31 maart 2012 I,;frjWWWJM)v '.w JiTcmwwwKgmmm Het leven van Johan van der Heijden (55) uit Roodewijk bij Wilhelmina- dorp is in drie maanden tijd turbulent veranderd. Van werkvoorbereider in een niet al te propere aluminiumfa- briek, via de WW, naar de technische dienst van ziekenhuis Zorgsaam. door Frank Balkenende Na het faillissement van Zalco zat hij flink in de rats. Kom je als rijpe heer nog aan de bak? „Je hebt je leven lang gewerkt, je bouwt iets op en plots sluit de toko, zonder een sociaal plan. Gelukkig kon ik er thuis goed over praten," Het geluk lachte hem ook toe op de ar beidsmarkt. „Een vriend van me tipte me over een baan bij de technische dienst in ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Ze ke ken al een jaar uit naar een geschikte kandi- Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in de cember vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 inleenkrachten verloren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toe komst van de ontslagen werknemers. daat. Tja, die baan heb ik nu Voor het ziekenhuis ben ik als 55-jarige fis- caal interessant, want als je iemand van bo ven de vijftig aanneemt, krijg je belasting korting." Bij Zorgsaam is hij officieel werktuigkundi ge. Het team van de technische dienst be staat uit vijftien mensen, die Johan weg wijs maken in zijn functie en uitleggen hoe het ziekenhuis in elkaar steekt. „Je moet het gebouw leren kennen, weten waar zich wat bevindt. Mijn baan bestaat overwegend uit mechanisch werk. Onder houd aan de cv-installaties en het luchtbe handelingssysteem, een kapotte vaatwas ser repareren, een trekhaak aan een karre tje lassen of de klompenwasmachine in de operatiekamer nalopen. Het is breed. Ik ben al drie keer op de operatiekamers ge weest om luchtslangen te controleren. Alle focus is hier gericht op de patiënt." De technische dienst is van levensbe lang voor het ziekenhuis, onder streept Johans collega Jos Compiet uit Zaamslagveer. „Als de stoomketels uitval len, heb je geen luchtbevochtiging meer. Bovendien heb je ze ook nodig om het in strumentarium van de operatiekamers te steriliseren. Bij een storing kun je daarvoor uitwijken naar Oostburg, maar dat is om slachtig en kost te veel tijd." Zo moet de technisch dienst er ook voor zorgdragen dat het ziekenhuis kan beschik ken over voldoende gesteriliseerd water, noodzakelijk voor laboratoriumonderzoe ken. Compiet: „Als je door een gebrek aan demi-water, zoals dat heet, geen monsters meer kan nemen, kun je de spoedeisende hulp wel sluiten." Jos' uitleg is een leermomentje voor Van der Heijden. „Veel is nog nieuw voor mij, maar dat kan ook bijna niet anders na twee weken." Compiet heeft begrip. Zijn levenswandel vertoont parallellen. Hij werkte bij de in 1999 opgedoekte Cokesfabriek in Sluiskil en maakte dus ook van de zware industrie de overstap naar de zorg. „Er was tenmin ste nog een sociaal plan, het was beter gere geld dan bij Zalco. Ik heb .bewondering voor Johan. Hij komt uit de elektrotechni sche hoek en moet nu mechanisch werk verrichten. Dat is best een omschakeling op die leeftijd." Van der Heijden tuft nu elke dag door de Westerscheldetunnel. Herstel: vier dagen per week, want de mannen van de techni sche dienst werken negen uur per dag en zijn één dag per week vrij. „En da's best lekker", zegt 'ie. „Het bevalt me tot nu toe prima. Leuke collega's, die ik soms moei lijk versta. De Zeeuws-Vlaamse tongval..." Eddy van Zwieten, nog in de tijd bij Zalco. Elke dag vlaai? „Haha, nee hoor", lacht Eddy van Zwieten. De veertig jarige ex-werknemer van Zalco werkt tegenwoordig bij Tad Inox in Heerlen, waar roestvrijstalen en alumini- umproducten worden vervaagd. Van de zee naar het bronsgroen eiken hout. Dat is nogal een overstap. „Ja, dat kun je wel zeggen. Ik had een huurappar- tement in Vlissingen en nu woon ik in Heerlen. Maar ja, in Zeeland heb ik me suf gesolliciteerd en ik kreeg alleen maar afwij zingen. Ik werd ook gek van het thuiszit ten. Dan maak je op een gegeven moment de keuze voor een baan elders in het land. En ja, dat betekent dat je moet verhuizen." Met zijn ervaring als operator in de anode- fabriek van Zalco wilde Tad Inox hem graag hebben, ook al kon Van Zwieten geen diploma's tonen. „Ik heb wat loon moeten inleveren ten opzichte van wat ik bij Zalco verdiende, maar het is meer dan een WW-uitkering. Het bevalt me goed in de fabriek. Natuurlijk is het allemaal wen nen, vooral het Limburgs. Ik kan ze soms amper verstaan." De zee, de kust, de Vlissingse boulevard, zijn straat, Van Zwieten mist ze wel. De banden met Zeeland zijn nog niet totaal doorgesneden. Zijn moeder woont er nog. „Ik ga dus regelmatig terug naar Zeeland." Wel vlaai meenemen hè! „Hahaha..." Zalco-barometer te bemiddelen vaste werknemers te bemiddelen inleenkrachten aantal herplaatst S aantal mensen B in de vut aantal mensen I in de ziektewet B7. 76b foto Mark Neelemans Johan van der Heijden was werkvoorbereider bij Zalco en is sinds twee weken technisch onderhoudsmedewerker in ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 93