'Zonder onderhoud staat de wereld stil' 'Die babyboomers gaan straks met pensioen' I I 21 werken i zaterdag 31 maart 2012 Take on the ultimate challenge. Become an international maintenance professional in aviation, energy, infrastructure, marine, offshore or process industry.This hbo-programme combines three areas of expertise: technology, business administration and communication. ViSfT I Si OPEN DAYS: 18 April (Avans University of Applied Sciences), from 18.00 - 21.00 hrs. 7 June (HZ University of Applied Sciences), from 18.00-21.00 hrs. Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook 'Zonder onderhoud staat de wereld stil.' WWW.pzC.nl/werken Informatieavond energie in stadskantoor Goes Speciaal voor ondernemers orga niseert de gemeente Goes aan staande maandag een informatie avond over energie. De avond be gint met een presentatie van LUXimprove, dat duurzame (dag)lichtproducten maakt. Aan sluitend is er een netwerkborrel en een energiemarkt, onderne mers in contact kunt komen met diverse bedrijven op het gebied van duurzaamheid en energie. De informatieavond begint om 18.30 uur (inloop vanaf 18.15 uur), en duurt tot 21.00 uur. Locatie: Stads kantoor, M.A. de Ruijterlaan 2, Goes. Kij'k voor meer informatie op www.duurzaamlicht.nu. Informatieavond over omscholing bouw infra Wie in de bouw en infra werkt, maar toe is aan een andere func tie, kan zich oriënteren op de in- formatiebij'eenkomsten van het Loopbaantraject Bouw 8c Infra. Deze bedrijfstakvoorziening houdt de bij'eenkomsten in het he le land. De dichtstbijzijnde is op donder dag 19 april in Bergen op Zoom. Het doel van de avond is om werk nemers te informeren over de kan sen om zich om te scholen naar een andere functie. De open avond in Bergen op Zoom begint om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Locatie: SPB, Nobellaan 27, Bergen op Zoom. Het is vaak nog een sluitpost van een bedrijf Het is dat het noodzakelijk is, maar het liefst moet onderhoud zo weinig mogelijk kosten. Toch zijn er steeds meer bedrijven die onderhoud juist centraal gaan stellen. „Door de crisis is er een duurzaamheidsbesef ontstaan", zegt Erik van der Lichte do cent aan de opleiding International Maintenance Management. „Machines moeten langer meekunnen. Dan is goed onderhoud erg belangrijk." door Dennis Rijsbergen INTERNATIONAL MAINTENANCE MANAGEMENT Het is een hele mond vol die gloednieuwe oplei ding die Hogeschool Avans in Breda en de HZ in Vlissingen samen met het be drijfsleven op touw hebben gezet. Maar het komt erop neer dat de studie zaken als management, eco nomie en techniek combineert. De studenten specialiseren zich in het onderhouden en beheersen van kapitaalgoederen als vliegtui gen, schepen, wegen, fabrieken, windmolenparken en energiecen trales. Veiligheid en duurzaam heid zijn daarbij belangrijke aspec ten en de mens staat als gebruiker en onderhouder centraal. Een Ver zoekplaat' uit het bedrijfsleven, stelt Van der Lichte. „Er is nu al een tekort aan technisch perso neel, maar de uitstroom neemt de komende vijf tot tien jaar alleen maar toe, omdat er sprake is van vergrijzing. Je kunt als werktuig-' bouwkundige of elektrotechnicus door de praktijk gevormd worden en zo doorstromen naar het tech nisch management, maar dat is een langdurig proces. We zijn met het bedrijfsleven om de tafel gaan zitten om eens te kijken of dat pro ces niet sneller kan." Het resultaat: de studie International Maintenan ce Management (IMM). Afgelopen september ging die van start. „On ze studenten kunnen straks gelijk aan de slag. Ze krijgen een stukje bedrijfskunde en techniek mee, maar ook sociologie en manage ment." Techniek vormt een belangrijk deel van de studie. Maar waar tech nische studies meestal voorbijgaan aan de menselijke aspecten, gaat de studie IMM daarin juist een stuk verder. „Eigenlijk is dat ook wel logisch. De mens is er immers vaak de oorzaak van dat iets stuk gaat. En de mens moet dat vervol gens ook weer repareren." De stu denten krijgen dan ook manage mentvaardigheden aangeboden. „Het is een maximaal praktijkge richte studie met vakken die echt van pas komen in het echte be drijfsleven", stelt Van der Lichte. De contacten met bedrijven in de regio zijn nauw. De studenten ko men ook veel over de vloer bij be drijven. In het eerste en tweede jaar gaan de studenten minstens drie keer per jaar een paar weken op een soort meeloopstage. Zo zijn er projecten geweest bij siga- rettenfabrikant Philip Morris en bij Enexis, beheerder van een ener gienetwerk. Momenteel werken de studenten op de vliegbasis in Woensdrecht. „Maar daar mogen we helaas niets over zeggen. Tij dens de gehele studie zien de stu denten in elk geval minstens acht bedrijven grondig", stelt de do cent. Aangezien IMM een internationa le studie is, zijn de lessen in het Engels en dienen de stages in het derde en vierde jaar in het buiten land gelopen te worden. De lessen zijn de eerste twee jaar in Breda, daarna verhuizen de studenten naar Vlissingen. „Dat is een vereis te van het ministerie. Als studen ten zijn afgestudeerd krijgen ze twee diploma's, eentje van Avans en eentje van de HZ. Daarom moet het onderwijs ook evenredig op beide locaties gegeven wor den." Omdat de vraag vanuit het be drijfsleven erg groot is naar men sen die zowel technisch als op menselijk vlak onderlegd zijn, heb ben de IMM-studenten in feite een baangarantie. „Maar het is ook gewoon een mooi vak", vult Van der Lichte aan. „Onderhoud is flink in ontwikkeling. Machines moeten steeds langer meegaan en onderhoud wordt steeds belangrij ker. Daar ligt een enorme uitda ging. En het is nog steeds zo dat zonder onderhoud de wereld stil staat." www.maintenance-academy.nl The IM A is an Initiative of Avans University of Applied Sciences and HZ University of Applied Sciences. We are a proud partner of Dutch Institute of World Class Maintenance.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90