binnenland 17 €59,! weekendcompany0 Makro introduceert de XXL winkelwagen OP UW PAASBEST 'Niet in de valkuil van bagatelliseren vallen' Kijk op makro.nl voor onze XXL aanbiedingen! 3 dagen Drenthe incl. Wellness! bij DELSCHER Een nieuwe outfit, schoenen of een tas? Het voorjaar is begonnen bij DELSCHER. 'Voor iedere kopende klant een Paasattentie! 50 www.weekendcompar Ambtenaar verdacht van spionage kom proefrijden aanstaande zondag bij een Makro vestiging zaterdag 31 maart 2012 makro 2 overnachtingen 2 x ontbijt 1 x dagentree Thermen Zuidwolde Gratis parkeren en WiFi Verblijf tot 27 juni 2012 Korting 45% U bent van harte welkom. Vaaadti&i amAaöia, van CJÖSr Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vf 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 our zo 12.00 - 16.00 ut Prijs o b.v. 2-persoonsbez6llinq en excl. reseiveringsko-slen 12,50 per boeking. 0.00 en 23.59 uur te boeken. door Joep Trommelen AMSTERDAM - „We moeten niet overdrijven waar het niet nodig is maar de bangalijsten zeker niet af doen als de zoveelste mediahype, want dat zijn ze niet. We moeten niet in de valkuil van het bagatelli seren vallen", waarschuwt puber expert Marina van der Wal, die eerder deze maand samen met ]an Dijkgraaf Het enige echte eerlijke pu- beropvoedboek publiceerde. Een paar maanden geleden hoor de ze voor het eerst van de lijsten, en ze vermoedt dat ze tot dusver vooral een Nederlands fenomeen zijn. Eigenlijk gaat het om oude wijn in nieuwe zakken: „Dit soort briefjes ging dertig jaar geleden al door de klas. Nu zwerven diezelf de lijsten over internet." Dat betekent niet alleen dat veel meer jongens en meiden ze lezen dan indertijd in de klas; de lijsten zullen ook altijd digitaal blijven be staan. „Dit is pesten 3.0", zegt Van der Wal. „Veel mensen gaan er voetstoots van uit dat de bangalijs ten door jongens gemaakt worden, om te laten zien welke meiden 'makkelijk' zijn. Maar ik weet dat niet zo zeker, ik vind het typisch iets voor meisjes. Het is een ma nier van pesten waar zij gevoelig voor zijn, ze zetten elkaar zo graag een hak of nemen wraak voor iets. Meisjes zijn gemener en pinniger dan jongens. Jongens geven elkaar als ze boos zijn een klap voor de kop, meiden kiezen voor roddel en achterklap." Scholen maar vooral ook ouders moeten kinderen wijzen op de im pact van bangalijsten. „Ouders ver gissen zich als ze denken dat pu bers grenzen en regels niet prettig vinden. Natuurlijk, ze zetten zich er graag tegen af en je kunt stie kem doen wat niet mag. Maar als je als ouder geen grenzen stelt, kun je je kinderen ook niet aan spreken als het fout gaat." Ze stelt dat het opduiken van de lijsten 'niet te voorkomen is'. „Maar wat mij hogelijk verbaast, is hoe ontzettend weinig ouders we ten van het gedrag van hun kinde ren op internet. Terwijl internet nu is wat de straat vroeger was. Ouders moeten zich daar in verdie pen. Het zou net zo normaal moe ten zijn om te vragen 'hoe was het vandaag op internet' als 'hoe was het op school'." Hoewel lang niet iedere meid in de problemen komt door de lijs ten ('vaak gaat daar een hele ge schiedenis aan vooraf), waar schuwt Van der Wal voor de gevol gen. „Als je naam en je woon plaats op internet staan, ben je te genwoordig vrij makkelijk te trace ren. En ik heb ook al een vader op een forum zien reageren dat 'ie de jongen die de naam van zijn doch ter er op had gezet zou gaan ver moorden. Dat is niet niks." Banga-lijstjes Partner voor ondernemend Nederland Banga is straattaal voor 'slet' of 'hoer'. Een banga-lijstje is een lijst waarop staat hoe 'sletterig' meisjes zijn. De lijsten worden vaak samenge steld door meiden .onderling, die andere meiden zwart willen ma ken. Lijsten met de meest populaire en de meest impopulaire mensen, al dan niet met seksuele toespelin gen, zijn van alle tijden. Vroeger stonden ze op papier of toiletmuren. Er zijn voorbeelden van teksten op muren in Pompeii van rond het jaar 70 na Christus: 'Arphocres is hier voor een dena rius met Drauca van bil geweest'. Het grootste probleem van de 'ban- ga-lijsten' waar nu sprake van is, is dat ze verspreid worden via social media als Facebook en Twitter. Ze zijn daarmee voor veel meer men sen te vinden. DEN HAAG - Een 60-jarige ambte naar van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag wordt verdacht van omkoping en het lek ken van vertrouwelijke informatie, mogelijk staatsgeheimen. Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag maakte gisteren bekend dat de man zeven jaar lang gegevens van Buitenlandse Zaken zou heb ben doorgespeeld aan een echt paar in Duitsland dat voor de Rus sen zou spioneren. Voor de informatie die de consu lair medewerker aan Duitsland le verde) kreeg de man volgens justi tie maandelijks geld. Er wordt nog uitgezocht of het om staatsgehei- me informatie gaat. De zaak tegen de Nederlandse con sulair medewerker kwam aan het licht in het Duitse onderzoek naar het spionage-echtpaar. De ambte naar is op 24 maart opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7