m De hemelse canyon in Utah T 25 reizen Zion National Park wordt wel het mooiste natuurpark van Amerika genoemd. Niels Bakker ging naar de betoverend mooie canyon en zag de unieke kleuren die Zion zo bijzonder maken. SI www.nps.gov/zion/ reizeim@wegeinieir.nl 024-3650360 Zaterdag 31 maart 2012 he Three Patriarchs, The Great White Throne, An gels Landing, Altar of Sa crifice. De rotsformaties in Zion hebben bijbelse namen. We zijn in de Amerikaan se staat Utah, waar ooit de mormo nen als eerste blanken in dit ge bied kwamen. Ze waren zo ver rukt over de schoonheid van de canyon dat ze haar Zion noemden, verwijzend naar het hemelse Zion. De omliggende bergen noemde ze de 'natuurlijke tempels van God'. Toch waren niet de mormonen maar de Anasazi indianen de de eerste bewoners van wat nu Zion National Park heet. Ongeveer twee duizend jaar geleden leefden ze hier. Droogte, overbevolking en uitputting van natuurlijke bron nen zorgden ervoor dat de Anasa zi het gebied rond 1200 verlieten. De Paiute-stam volgde de Anasazi op en bleef tot de blanke kolonis ten halverwege de negentiende eeuw kwamen. Volgens veel bezoekers is dit de mooiste plek van Amerika. Bijna 600 vierkante kilometer beslaat het gebied, met de 24 kilometer lange en 800 meter diepe canyon als natuurlijke apotheose. Wie hier voor het eerst komt, begrijpt op slag waarom zelfs de mormo nen zo ontroerd waren toen ze dit natuurgeweld zagen. Niet ver van Zion Park ligt het stadje Kanab, niet alleen een aar dig Amerikaanse plaatsje, maar ook een ideale uitvalsbasis om Zion te bezoeken. Kanab ligt op de grens met Arizona. Hier loopt een van Amerika's denkbeeldige tijdzo- nelijnen. In veel huizen in Kanab hangen daarom twee klokken naast elkaar: één met Utah- en één met Arizonatijd. Kanab is een echt westernstadje. Little Holly wood werd het genoemd, omdat veel westernfilms en -series er wer den opgenomen. Filmproducent MGM vond Kanab en vooral de omgeving dusdanig interessant, dat ze er een filmstudio bouwde. Veel van de series en films die er werden opgenomen zijn wereldbe roemd: The lone ranger, Gunsmoke en Lassie zijn enkele van de series die hier werden gemaakt. Van de hier gedraaide speelfilms zijn The long ride home en The outlaw Josie Wales voorbeelden Van Little Hol- lywood-producties. Beroemde acteurs als Ronald Rea gan, John Wayne en Glenn Ford hebben hier decennialang hun kunsten vertoond en daar is Ka nab nog altijd trots op. Het stadje heeft dan ook een heuse walk of fame aangelegd, met afbeeldingen en korte biografieën van de film sterren. In het Little Hollywood Movie Museum, ook in Kanab, kan de echte westernliefhebber zijn hart ophalen. Vanuit Kanab is het een uurtje rij den naar Zion Park. Je hoeft je in dit deel van Amerika onderweg be paald niet te vervelen. Het land schap is fascinerend mooi en dat begint al meteen buiten Kanab, waar de rotsen prachtig rood zijn gekleurd. Even verderop, langs de Highway 89 op weg naar Zion, kom je langs het Coral Pink Sand Dune State Park. Hier is het de kleur roze die de toon aangeeft. Rijdend over de highway krijg je al een voorproefje van wat in het park zelf zo mooi te zien is, de ro ze gekleurde zandduinen. Dit wat kleur betreft zeldzame natuurfeno- meen wordt veroorzaakt door roze erosiezand van Navajo-zandsteen, dat verderop in Zion ook te zien is. Coral Pink Sand Dune State Park is niet erg groot, maar wel de moeite waard om te bezoeken. En als 'voorprogramma' voor Zion de perfecte opwarmer. De meeste mensen die Zion bezoe ken, worden overvallen door het overweldigende natuurschoon, waar je ook kijkt. Rotspartijen in roze, wit, crèmekleur en oranje- roodTDe ene rots nog beter in vorm dan de andere, met Checker board Mesa als grote blikvanger aan de toegangsweg. Door de canyon stroomt de Virgin rivier, die in duizenden jaren tijd het ra vijn heeft uitgeslepen met als resul taat een prachtige canyon. Het park wordt jaarlijks bezocht door bijna drie miljoen toeristen. Het is een verstandige beslissing geweest om auto's te weren uit de canyon. In plaats daarvan rijden gratis shuttlebussen de meest po pulaire route, de zogenoemde Zion Canyon Scenic Drive. Vanuit de bus is het onbeperkt ge nieten van de machtige natuur. En het is ook nog eens de gemakkelijk ste manier om de highlights van hef park in vogelvlucht te zien. De bus stopt bij een aantal markante punten, zoals het Patriarch View point, de Big Bend of Weeping Rock. Daarvandaan kun je dieper het park in als je wilt. Verschillen de trails die je kunt volgen, zijn echt fenomenaal, zoals de Angels Landing Trail of the Hidden Canyon Trail. Het is ook mogelijk de riverside walk langs de Virgin te volgen, die uitkomt bij de Narrows, waar de canyon op zijn smalst is. De Nar rows hebben hun bekendheid niet voor niets verworven. Een tocht door dit gedeelte van de Zion Canyon is een belevenis, die je het best kunt ervaren in de zomer, om dat de rivier dan niet zo hoog staat. De wandeling stroomopwaarts langs de Virgin begint rustig. Maar hoe dichter de Narrows naderen, des te smaller de doorgang in de canyon wordt. En hoe minder wandelaars de tocht durven te ver volgen. Want helemaal droog kun nen de Narrows niet worden be dwongen. Soms tot'aan de knieën, maar ook soms tot aan je middel moet je door het water. De aan weerszijden steil omhooglopende rotswanden - op het smalste punt staan ze slechts enkele meters van elkaar - zorgen voor een indruk- CANADA VERENIGDE STATEN Salt Lake City Zion National park i wekkend effect. Met een beetje verbeeldingskracht voel je wat de eerste mormoonse kolonisten voelden. En begrijp je waarom het hier Zion is genoemd. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Zion National Park ligt in de staat Utah in het zuidwesten van de Verenig de Staten, niet ver van Salt Lake City. In deze regio zijn op relatief korte afstand van elkaar een aantal schitterende nationale parken, zoals Grand Canyon en Bryce Canyon. Het voorjaar en de zomerperiode zijn de beste maanden om Zion Park te bezoeken. In de zomer kan de Narrows het best bezocht worden (van wege de lage waterstand), hoewel het in deze periode aardig druk en warm kan zijn. In het park zijn drie campings. Er is één hotel in het park: de Zion Lodge. Wie hier wil overnachten, moet ruim van tevoren reserveren. Het park be schikt over een Visitor Center, een museum en een restaurant. www.zoonnationaflpark.com :n de enorme zandstenen wanden van de canyon. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73