'Slachtoffers bangalijst moeten zich melden' 61 binnenland Supervoordelig naar de Turkse zon! Pestgedrag is van alle tijden, maar nieuwe media verspreiden sommige pesterijen wel heel snel heel breed. sóTJl"ts!ch(ipp"enland De 'bangalijstjes' duiken deze week ineens overal in Nederland op. vang^joenbestaonaiheeihng- ANTALYA gratis KUSADASI KEMER KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm Aantal diabetici verdubbelt in dertien jaar 'Begeleiden, troosten en steunen' zaterdag 31 maart 2012 Zeer scherp geprijsd! Vertrek: juli en au#ufcW- niQ SCHIPHOL 1 nT L 1 8dSn v.a i 339 Nieuw bij KRAS.NL! Hotel Fantasia Deluxe 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek; van 3/41/m 25/10 prachtig en sfeervol hotel direct aan het strand en op ca. 10 km van Kemer beschikt o.a. over 4 a la carte restau rants, een discotheek, 3 waterglijbanen en 2 tennisbanen waarom zou se meer betalen Hotel Lyra Resort 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 3/4 t/m 31/10 modern opgezet resort aan het privé- zandstrand met een mooie pier beschikt o.a. over 3 a la carte restau rants en een aquapark extra voordelig in april! Zie www.kras.nl/77878 Hotel KusadasiGolf Resort 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 1/5 t/m 23/10 luxe 5-sterren resort, geopend vanaf mei 2012! u verblijft in een zeer ruime kamer beschikt over vele faciliteiten in mei tot wel 150 in prijs verlaagd! Zie www.kras.nl/77853 Hotel IC Green Palace 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 3/4 t/m 31/10 één van de tophotels aan de Turkse Rivièra direct aan het privé-strand omgeven door een zeer ruime, weel derige en tropische tuin alles is tot in de details verzorgd! Prijzen zijn per persoön tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamilèitenlonds. AMERSFOORT - Het aantal mensen met diabetes in Nederland zal in 2025 verdubbeld zijn ten opzichte van nu. Er zullen dan 1,4 miljoen diabetici zijn, tegen dit jaar 740.000. Dat stelt de Nederlandse Diabetes Federatie op basis van nieuwe ramingen, die gisteren in Utrecht werden gepresenteerd. De stijging van het aantal mensen met diabetes type 2 komt vooral doordat meer mensen kampen met overgewicht. Ook de vergrij zing doet een duit in het zakje. Waarom ook het aantal mensen met de aangeboren variant diabe tes type 1 verdubbelt, is volgens een woordvoerster onduidelijk. Minister Schippers van Volksge zondheid laat in een reactie weten dat ze onder de indruk is. „We moeten er alles aan doen om deze groep zo goed mogelijk mee te la ten doen in de samenleving." door Gerard den Elt DEN HAAG - Op verschillende plaat sen in Nederland blijken zogehe ten 'bangalijsten' te circuleren. Op de lijsten staan namen van vooral meisjes die bereidwillig zouden zijn op het gebied van seks. De po litie in Zeeland en Drenthe heeft slachtoffers opgeroepen aangifte te doen als hun naam daarop voor komt. De bangalijsten werden trending toppic op Twitter en kregen lande lijk aandacht na een geval van zelf moord van een .meisje in Pijnacker. Er zou een verband zijn met het feit dat het meisje op zo'n lijst voorkwam. Dat verband bleek er niet te zijn, maar de 'hype' was geboren. Er zijn zelfs landelijke si tes waar op naam te zoeken is. De rijksscholengemeenschap Stad en Esch in Meppel was gisteren een van de eerste die mede na mens leerlingen aangifte deed. Via Twitter werd door een tot dusver onbekende dader een lijstje ver spreid met daarop de namen van twintig leerlingen, negentien meis jes en een jongen. Volgens directeur Muriëlle Sprin ger zijn meteen alle ouders gebeld en hebben de ouders van andere leerlingen een brief met informa tie gekregen. „Wij vermoeden dat het om een grap gaat, maar gezien de ernst van de inhoud van het lijstje moeten we deze zaak per de finitie serieus nemen." Zij heeft be sloten de problematiek meteen in de lessen en met mentoren be spreekbaar te maken. „Het heeft op school wisselende reacties opge leverd. Een deel van de leerlingen gaat gebukt onderschaamte en schande, een ander deel kan het nauwelijks boeien. Maar we hou den wel iedereen in de gaten." 'Smaad' en 'laster' kunnen wor den gebruikt als juridische kapstok ken tegen de daders. Op de specia le website voor jongeren (vraaghet- depolitie.nl) schrijft de politie: „Het verspreiden van een bangal ijst is strafbaar, omdat je niet zo maar iets mag roepen over iemand waarmee je iemands eer of goede naam aantast. Dit heet smaad. Het expres verspreiden van een bericht waarvan de dader weet dat het een leugen is, heet laster." Ofschoon de Raad van Korpschefs begrip zegt te hebben voor de op roep van de politiekorpsen, is aan gifte doen volgens woordvoerder Jelle Egas 'geen remedie tegen de ze hype'. „We lopen aan tegen deze vorm van jeugdcultuur, die zich nu uit in deze lijstjes op internet. We kunnen niet beloven dat we als po litie hiertegen afdoende kunnen optreden", verduidelijkt Egas. Hij ziet de oplossing meer in lopende projecten voor jongeren, zoals de website meldknop.nl. Daar kunnen jongeren terecht met vragen over cyberpesten, proble men rond loverboys en het om gaan van de pubers met sociale media. De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren heeft gisteren de ouders van alle leerlingen per mail geïnfor meerd over het bestaan van banga lijsten op internet. Acht leerlingen van de school ble ken donderdag op een lijst te staan die via het landelijke internetfo rum Mamjo verspreid was. „We hebben bij deze leerlingen ge checkt of ze weten dat ze op de lijst staan. Daar waar nodig heb ben we ze begeleid, getroost en ge steund.", zegt rector Frans van der Knaap. „Dit heeft een enorme im pact voor de meisjes. Ze voelen zich onveilig en bekeken: als ze hun naam googlen verschijnt als eerste dat ze op een bangalijst staan. We hopen dat dit heel snel wegebt" Een leerling van het Scheldemond College staat ook op de Walcherse bangalijst. „Met haar hebben we individueel contact op genomen en we zijn alert op signa len", zegt Hendrik-Jan van Arent- hals van de Mondia Scholengroep (SSG Nehalennia Middelburg en Scheldemond College). Ook hij hoopt dat de zaak snel uit de aan dacht verdwijnt. „We willen onver laten niet op ideeën brengen." Een school in Meppel stapte naar de politie, maar dat zijn de CSW en Mondia niet van plan. Van der Knaap: „We hebben ze wel geadvi seerd om aangifte te doen." Elf meisjes hebben inmiddels ge hoor gegeven aan het advies. Over de daders gaan inmiddels allerlei geruchten, weet Van der Knaap. „Maar wij weten absoluut niet wie het is. Het oplossen van de zaak hoort niet bij ons, maar bij de poli tie." fotoHoilandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6