m Wit dorp met Oranje rand 2i reizen Alles is wit, schoon en opgeruimd in het Limburgse Thorn. Vorig jaar bezocht koningin Beatrix het kunstenaarsstadje. Sindsdien heeft Thorn een Oranje gloed, merkte Jan Vriend. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 31 r De gotische basiliek torent boven het stadje uit. foto Marcel van Hoorn/ANP Toeval of niet. Als wij door de straatjes van het Limburgse dorpje Thorn lopen, komen we alleen baasjes met witte hon den tegen. Verder zien we alleen, witte gevels en witte kozijnen. Als of Jan des Bouvrie hier regeert. Een witte wereld, alsof ze ons aan de wintersport willen laten den ken. Alsof het kunstenaarsstadje sluimert onder'een witte deken sneeuw, die een laagje van rust over het dorp legt. Trek geen hakjes aan, bij een be zoek aan Thorn. De oude maas keien waarmee de straatjes zijn ge plaveid, kennen geen genade. Wie genade zoekt, moet in de oude abdijkerk zijn. De gotische basiliek stamt grotendeels uit de veertiende eeuw en torent letter lijk boven het plaatsje uit, De kerk lijkt oud, maar als je weet dat de geschiedenis van Thorn al rond het jaar ïooo begon, is de kerk nog een broekie. In die tijd kwam er een abdij waarin de dochter van een edelman de leiding kreeg. De ze Benedicta moet een vrouw met visie zijn geweest, want onder haar heerschappij groeide het klooster uit tot een stichting voor adellijke dames, die als zelfstandi ge vrouwen invloed op het leven en welzijn wilden uitoefenen. Rigoureus verbrak Benedicta de banden met de kopstukken die in die tijd vanuit Luik de regio be stuurden, waardoor de vrouwen vorstinnen werden in hun eigen 'rijk'. Thom groeide uit tot een mi nistaatje met een eigen munt, een eigen legertje en zelfs eigen rechtspraak. Natuurlijk hadden de dames als kloosterlingen hun religieuze ver plichtingen, maar ze sleten hun da gen niet alleen met gebed en koor zang. Ze deden zaken, regeerden hun land en brachten werk en wel vaart in het stadje. De Franse overheersing maakte in 1794 een einde aan de macht van de adellijke kloosterlingen. Het 'ge peupel' pakte de kans om de grote panden van de dames te betrek- ken. Helaas voor Jan met de pet, werd het volk 'gepakt' door een bij zondere belastingmaatregel van de Fransen. Hoe meer ramen je in je huis had, des te meer je moest be talen. Haastig metselden de Lim burgers hun ramen dicht, waarna witte verf de sporen van de bouw kundige ingrepen uitwiste: weg met de bewijzen van belastingont duiking! Thorn dankt er de naam 'het witte stadje' aan. Met nauwelijks 3.000 inwoners en een oppervlakte van nog geen 7 vierkante kilometer zijn ze hier in cijfers nogal bescheiden. Maar als het gaat om uitstraling, schop pen ze het ver. Bochtige straatjes en karakteristieke hofjes nodigen uit om rond te dwalen in een sfeer die aan het buitenland doet den ken. Mooie plaatjes, die zich prima leenden als decor voor het bezoek van de Oranjes op Koninginnedag vorig jaar. Sinds half Nederland dankzij de televisiebeelden de vorstin en haar familie in Thorn zag rondstruinen, twijfelt nie mand meer aan de aantrekkings kracht van het stadje. Even vragen we ons af of een ri goureuze witkwast op - we noe men een willekeurig even groot stadje - Lutjebroek óók zo'n effect zou hebben. Nee, toch niet, mijme ren we. Het rustgevende effect ver eist minstens duizend jaar roomse geschiedenis als grondverf Tijd voor de horeca. Die is hier ruim voorhanden. Bij het pannen koekenrestaurant hoort poedersui ker tot de standaarduitrusting, geen stroop. In Thorn denken ze nu eenmaal in wit. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Ontspannen op zijn Limburgs, op een zonovergoten terrasje. foto VW Midden Limburg De VW biedt van 1 april tot 31 oktober een arran gement waarbij voor 49,50 euro kan worden over nacht in Thom. Bedrijven die accommodatie aan bieden, zijn de hotels Crasborn en La Ville Blanche en Bed Botram Bie Os. Het aanbod is inclusief een ontbijt en een twee uur durende vaartocht over de Maas. Zie voor meer informatie www.wvmiddenlimburg.nl Een uitje naar Thom valt goed te combineren met een winkelrondje in Roermond. Vooral de Desig ner Outlet (op loopafstand van de stadskern) is daar een publiekstrekker. Je kunt ook een fietstocht maken door dorpjes en natuurgebieden in de buurt. Met name de pontjes over de Maas geven deze hoek van Limburg een speciale aantrekkingskracht. Watersporters kunnen terecht bij de Maasplassen, waar alle ruimte is om te surfen, te zwemmen, te roeien, te zeilen en te vissen. Wie zelf geen boot heeft, kan inschepen voor een rondvaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69