langs de Vlaamse kust Niet alleen Nederland, ook Vlaanderen heeft zijn kustzesdaagse. Dit jaar alweer voor de achtste keer. Rob van den Dobbelsteen geeft aan de hand van de zevende editie alvast een voorproefje. pt- m reizen@wegener.nl iQ reizen Bmfl 024-3650360 Zaterdag 31 maart 2012 Eind jaren vijftig van de vo rige eeuw besloten een paar vrienden van Hoek van Holland naar Den Heidér te wandelen. Daar mee was de Hollandse Kustzes daagse geboren. Een evenement dat zich nog altijd in een enorme populariteit mag verheugen. Sinds acht jaar kent de Belgische kust een Vlaamse editie van het wan delfestijn. Organisator Cor van Kessel begon ooit met de Vlaamse Kust6daagse omdat hij, zo zegt hij, dol is op de Vlaamse kust. Neem Oostende, waar het eergisteren, op de eerste zwoele avond van het jaar, nogal laat was geworden. Zo hoort het le ven geleefd te worden. Het kalme ruisen van de zee, een pannetje mosselen, frites en een in het glas fonkelende Sancerre die minuten lang aan je huig blijft kleven. Blankenberge, waar we de volgen de wandeletappe zouden moeten finishen, lag 25 kilometer verder op. Maar kom, 25 kilometer... Dat mocht toch geen probleem zijn? Dat was het ook niet. Maar ja, dan doemt halverwege de tocht Den Haan op, waar we al eens eerder waren en toen een onvergetelijk hapje hadden gegeten bij Eethuis Edwart aan de Driftweg, recht te genover het befaamde, in belle époque opgetrokken tramstation netje. De loempiaatjes van grijze van zon, zee, zand en ouderwets vertier. Waar vind je zoiets nog? In Engeland misschien. Waar stok oude wandelpieren ook nog diep de zee insteken. En waar monu mentale, met spiegels, lampen, krullen en wandschilderingen op gedirkte casino's de boulevard de sfeer verschaffen van een tijd die voorgoed voorbij leek te zijn. Een van de - zoals Belgen dat noe men - 'orgelpunten' van de Vlaam se Kustödaagse is Blankenberge. Net als het levendige Oostende trouwens. En het kostelijke de Haan natuurlijk. En het mondaine Knokke ook, waar we later die week onze tocht zouden beëindi gen in Mari Siska, het sjieke wafel restaurant waar elke Belg eens in zijn leven gegeten moet hebben. Maar zover was het nog lang niet. We gingen verder, vlinderend langs de Vlaamse kust. Eerst nog een dagje Brugge. Misschien wel de grootste charme van de Vlaamse kust is het achter land. Pak de fiets en peddel de middeleeuwen in. Groene fluwelig heid alom. Met daartussen genoeg lijke pleisterplaatsen als Vlissegem, Lissewege, Zuienkerke, Ter Doest, Damme, Dudzele en Brugge. Al leen die namen al. Gestolde nostal gie, zoals dat heet. Het land van Guido Gezelle, de dichter/pastoor die hier schrijverkes, zoals de wa terinsecten heten, ragfijne lijntjes zag trekken in het roerloze, diep zwarte water van het Brugse Min newater. Geen betere manier om een streek te leren kennen dan wandelend of op de fiets. De Kustödaagse geeft je er alle gelegenheid voor. Je voelt het land, je proeft en ruikt het. En dat land is dan ook nog Vlaande ren. In Brugge heeft de beitel van de tijd pareltjes gehouwen als het Belfort, het stadhuis en het fameu ze Begijnhof. In deze stad is het ei genlijk al te druk, in deze tijd van het jaar. Daarom zoeken we de rust van een rondvaart om daarna weer snel de stilte in te gaan. Eerst over het fietspad langs de Damse Vaart naar Damme, vandaar door naar Lissewege. Met zijn klinker straatjes, zijn Lisseweegse Vaartje, zijn magistrale, tot 'in de hemel' reikende keiKtoren en zijn met witte huisjes omzoomde dorps plein. Kan het schilderachtiger? Het mooie van de Kustödaagse: een beetje wandelen, een beetje garnalen stonden in ons geheugen gegrift, net als de kabeljauw in mosterdkorst. Lunchen kan lang duren als dergelijke lekkernijen ter tafel komen, bleek ook nu weer. En verbeeldden we het ons nou of was het door de jonge uitbater zo warm aanbevolen abdijbier echt naar onze benen gezakt? Noem het laf. Maar handig was het wel dat de kusttram vlak voor de deur stopte en ons in no time naar het in de zon dampende Blan kenberge bracht. Zodat we, uitge rust en wel, nog even konden rondkijken in dat merkwaardige, maar tegelijk zo smeuïge sausje De gratis kusttram. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67