reizen Zwemwalhalla Zaterdag 31 maart 2012 Een klein speelgoedvliegtuigje brengt ons van Parama ribo naar Georgetown, de hoofdstad van de oudé Britse kolonie Guyana. Ik dacht altijd dat alleen Suri name een Nederlandse geschiedenis heeft, maar dat blijkt onjuist. Ook Guyana mag zich gelukkig prijzen met een diep geworteld Nederlands verleden. Kent u de uitdruk king: naar de barabiesjes gaan? Komt uit Guyana. Hier stroomt de rivier de Berbice en daar gingen in de zeventien de eeuw de Zeeuwen heen om een prachtige kolonie te stichten. Tijdens een memorabele opstand der slaven werd dood en verderf gezaaid. Men ging er naar de barabiesjes. Afijn, die Zeeuwen deden hun best en verbouwden gods vruchtig hun koffie, suikerriet en cacao. De West-Indische Compagnie kwam en vestigde zich langs de rivier de Esse- quibo om van daaruit zoveel mogelijk land te beheren. Voornamelijk dus in Guyana. Uiteindelijk moesten wij, de Hollanders, onze kolonie opgeven en overdragen aan de En gelsen. De slavenhandel floreerde, opstanden volgden en uiteindelijk ging de hele boel naar de ratsmodee, maar dat is een ander verhaak Guyana ontworstelde zich in de jaren zestig aan het juk van kolonisator Groot-Brittannië. Lange tijd voer het een soort communistische koers. Het land stortte zich in een peilloze armoede. De jaren negentig mar keerden de overgang naar een vrijere economie. Maar de geest van de socialistische heilstaat waart soms nog opval lend rond. De sympathieke Nederlander aan de bar van het hotel weet daarover mee te praten. Remco blijkt een fanatiek zwem mer. Hij wil me iets laten zien, een paradijsje vlak buiten de stad. We staan voor een enorme zwemarena. Een fonkelend blauw 50-meterbad met tribunes erom heen. Het water glinstert in de zon. Te kunt zien dat het glashelder is. Maar er ontbreekt iets. Zwem mers. Het bad is vol, de pompen draaien op volle toeren. Verder gebeurt er niets. Remco vertelt hoe blij hij twee jaar geleden was toen de bouw van het National Aquatic Center in de krant werd aangekon digd. Eindelijk de mogelijkheid de zwembadjes van de hotels te ontvluchten en lekker baantjes van for maat te trekken. Toen de Stabroek News een jaar la ter meldde dat het zwemwalhalla klaar was, wist Remco niet hoe snel hij zijn zwembroek uit de kast moest halen. De minister van Sport sprak belang wekkende woorden en een fanfare speelde vrolijke deuntjes. Toch was de opening geen doorslaand succes. Dat kwam vooral doordat het bad gesloten bleef. Er moest nog iets afgemetseld worden. Een paar maanden later staat in de krant dat het bad klaar is. Remco meldt zich bij het hek. Een bewaker legt uit dat het bericht te optimistisch was. Het bad is gereed, het water helder, de tribunes staan stevig, maar men is het niet eens over de organisatiestructuur. Daarom moeten zwem mers nog even geduld hebben. Niet veel later berichten de media opnieuw dat de zaak rond is. De directie is be noemd, er zijn entreeprijzen bepaald, het aquatisch genie ten kan beginnen. Weer staat Remco voor het hek. Geslo ten. De bewaker komt andermaal met tegenslag. Er is iets met de elektrische bekabeling van het onderwaterlicht. Ge vaarlijk, u begrijpt het wel. Tja. Een paar maanden geleden verschijnt een advertentie in de krant. Voor een schappelijke prijs kan eenieder lid worden van de zwemclub. Toegang tot het olympische bad is bij de prijs inbegrepen. Optimistisch komt Remco maar weer eens aan het hek rammelen. Nu samen met mij. Het helde re water wordt schoongehouden door moderne machine rie, de zon brandt, de bewaker komt langzaam dichterbij. Hij moet ons glimlachend teleurstellen. Het zwemparadijs kan nog immer niet geopend worden. Ja, het klopt, alles is in orde. Waterkwaliteit, tribunes, directie, pico bello. Maar een laatste grote hobbel dient nog genomen te worden. Er zijn namelijk geen badmeesters. De directie had die hele maal over het hoofd gezien. Naar verwachting zijn de beno digde officials over een paar maanden gevonden. Als de gro te regentijd begint. Verslagen blazen wij de aftocht. Het bad is klaar, het water lonkt, maar diep in zijn hart weet de man die zwemmen wilde, dat het er nooit van zal komen. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Henk te Boekhorst Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl foto Getty Images/iStockphoto foto Rob van den Dobbelsteen foto Toerisme Vlaanderen foto Rob van den Dobbelsteen g, reizen@wegener.nl fii! 024-3650360 infographic CRW SI Deelname aan de Belgische Kustödaagse kost 395 euro per persoon (op basis van logies en ontbijt, welkomstdiner en af- scheidsbrunch). De tocht tussen De Panne en Knokke bestaat uit drie wandel etappes van één dag van respec tievelijk 31, 24 en 12 kilometer en twee rustdagen. Wie van het wandelprogramma wil afwijken, kan bijvoorbeeld de fiets nemen voor een tochtje het binnenland in of gebruikmaken van de kusttram (een gratis ver voerkaart is bij het arrangement inbegrepen, evenals een ticket voor een rondvaart door de grachten van Brugge). Er wordt geslapen in goede ho tels en de bagage wordt nage bracht. De Kustödaagse wordt dit jaar van 20 tot en met 25 mei gehou den. Tegelijkertijd is er de drie jaarlijkse manifestatie van heden daagse kunst Beaufort: kunst aan zee. Informatie daarover is te vinden op www.beaufort04.be Meer informatie over de Kustödaagse via telefoonnum mer 072-5203041 en via www.kust0daagse.nl 7 Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Knokke Blankenberge 9 Oostende 0 Brugge De Panne FRANKRIJK BELGIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66