spectrum 12 De weerstand in de samenleving tegen de Olympische Spelen van 2028 neemt toe. Sport, politiek en maatschappij hebben geen idee wat precies het doel is. Zaterdag 31 maart 2012 door Gerard den Elt Om de Olympische Spelen in 2028 binnen te halen, zou Ne derland eigenlijk een eenpartij- staat in economische omwente ling moeten zijn, zoals China. Of net het juk van de dictatuur moeten hebben afgeworpen, zoals in Spanje na Franco. £r moet in ieder geval een tikkeltje emotie bij, stelt voormalig Olympisch lob byist Gidy Marijnen. „Elke kandidaatstad heeft het financieel en organisatorisch tegenwoordig goed voor elkaar", zegt de man die van 1984 tot 1986 IOC-leden moest bewegen.de Spelen van 1992 aan Amsterdam te gunnen. „IOC-leden zoeken naar een vleugje emotie om hun keuze te beargumenteren. Neem de keuze destijds voor Barcelona. Spanje had als jonge democratie een duwtje in de rug nodig." Wat zeker niet helpt, is dat Nederland in zijn ogen een zeurderig land is geworden. De vrees voor hoge kosten knaagt aan het geringe draagvlak; slechts 30 procent van de bevolking steunt Spelen in ons land. Marijnen: „We pakken het allemaal zo ontzettend polderig aan. We zijn vooral met onszelf bezig. Ne derlanders beseffen weinig dat de beslissing elders wordt genomen. Met een afwijzing houden we even min rekening. De schuld wordt bij de rest van de we reld gelegd. Dat deden we in 1986 ook." Marijnen maakt gehakt van het 'wenkend perspectief van de Olympische Spelen in 2028 in Nederland. Hij wordt bijgevallen door de voormalige burgemeester van Amsterdam, Ed van Thijn. De man die in 1986 het sportfestijn naar de hoofdstad wilde halen. De missie faalde jammerlijk. Van Thijn volgt 'het gedoe' rondom de Spelen 2028 op grote afstand. „We zijn veel te vroeg begonnen", zegt hij. „En ik weet niet eens waarmee we begon nen zijn." Daarmee slaat hij de spijker op zijn kop. De samenleving heeft geen benul wat het doel en het tijdpad is dat politiek en sportbestuurders vol gen. Een van de doelstellingen is dat Nederland een plaats moet krijgen in de top-tien van de Olympi sche medaille-ranglijst. Daarvoor is het noodzakelijk de jeugd meer aan het sporten te krijgen. Door breed tesport, zeg maar amateursport, te stimuleren, zou er een groter reservoir aan toptalenten moeten komen, is het idee. In 2016 moeten we 'op Olympisch ni veau' zijn. Pas dan kunnen we nadenken of het zin vol is de Spelen naar Nederland te halen. Tot zover de theorie. De praktijk is weerbarstiger. Sportclubs hebben te kampen met dalende subsidies, zwembaden worden gesloten, gymlessen worden ge schrapt. En terwijl we midden in een recessie en een schuldencrisis zitten, blijkt plotseling dat al miljoe nen euro's zijn besteed aan vage kosten voor de Olympische Spelen in 2028. Er is dus nog geen officieel doel, als we verantwoordelijk minister Edith Schippers en de Nederlandse Olympische beweging mogen geloven, maar er zijn al wel kosten van 188 miljoen gemaakt. Oud-Journaalverslaggeefster Marijn de.Koning, in de jaren tachtig betrokken als perschef bij het Olym pisch bid van Amsterdam, spreekt schande van die hoge uitgaven. „Het is toch heel merkwaardig dat tot nu toe aan studies, reizen en lobbybezoekjes bijna 190 miljoen euro is uitgegeven. Ik begrijp niet dat daar niet meer protest over te horen is geweest." De Koning ziet er geen heil in door te modderen met het huidige Olympisch proces. Ook sommige le den van de Tweede Kamer pleiten ervoor de plan nen voorlopig in de ijskast te zetten. „Ik hoorde dat minister Schippers er zelf ook weinig in ziet en over weegt de stekker eruit te trekken." Ze wijst op het enorme gebrek aan draagvlak in de samenleving. „Ik zou zeker wachten tot 2016 als je voldoende draag-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60