ii spectrum Hiv-infectie werd chronische ziekte, de laatste jaren stijgt weer aantal hiv-patiënten Belangrijkere vraag: hoe kom je er weer vanaf? Zaterdag 31 maart 2012 Voormalig Varssevelder en oud-stu dent van de Arnhemse modevak school Har- rie Wilde man op zijn kamer in het Amsterdam se Flevohuis. foto Rein van Zanen In het UMC St Radboud, behan delcentrum voor hiv-infecties in Oost-Nederland, staan .op dit moment 550 patiënten onder behandeling. Anders dan in de ja ren tachtig en negentig hoeven zij nauwelijks nog bang te zijn om aids te krijgen en te overlijden. „Hiv-infectie is een chronische ziekte gewórden, net als diabetes of reuma. Voorwaarde is wel dat patiënten hun medicijnen nemen en zich goed laten begeleiden", al dus internist Peter Koopmans. „Bij suikerziekte kun je niet zonder insuline. Bij hiv geldt ook dat je medicijnen nodig hebt, in dit geval om de afweer op peil te houden en het virus te onderdrukken." Van alle patiënten is nog 65 pro cent geïnfecteerd door homosek- .sueel contact. Een groeiende groep heeft wisselende contacten met - mannen en vrouwen. Van de nieu welingen werd vorig jaar 30 pro cent besmet via heteroseks. Van de patiënten van niet-westerse af komst is de helft vrouw. De bijwerkingen van de pillen zijn de afgelopen jaren flink afgeno men. „Patiënten hebben nog wel eens last van misselijkheid, huiduit slag en slapeloosheid. Maar dat zijn algemene klachten die je ook hebt bij allerlei andere medicijnen", al dus Koopmans. Een erg vervelende bijwerking is wel nog steeds vetver- mindering in gelaat en op benen, armen en billen en vetvermeerde- ring op buik en borsten. „Het is herkenbaar, te vergelijken met het kale hoofd dat je krijgt van che- mo." Koopmans benadrukt dat vroeg starten met medicatie van levensbe lang is. „Anders ontwikkel je klach ten waar je op de langere termijn last van krijgt." Zorgwekkend is daarom dat veel nieuwe patiënten zich pas laat melden. „Het komt steeds meer voor dat we patiënten pas zien als ze al een aids-gerela- teerde ziekte hebben als longontste- king, een kaposi-tumor (huidkan ker, red.) of een infectie in de herse nen." Maar ook bij therapietrouwe pa tiënten zijn er nog genoeg nadelige gevolgen. „Ze lopen meer kans op hart- en vaatziekten, kanker en aan tasting van concentratie en geheu gen." 10 procent heeft een hiv- én een hepatitis-c-infectie. „Dat vormt extra risico, door de kans op chronisch leverfalen. Zonder be handeling overlijd je daaraan." Inmiddels zijn tweehonderd pa tiënten van het Nijmeegse zieken huis overleden aan hiv en aids, vrij wel allemaal vóór 1995. De laatste jaren is er weer een toename van het aantal hiv-infecties. „Nu zien we jaarlijks zestig nieuwe hiv-pa tiënten, vroeger waren dat er 35 per jaar", vertelt verpleegkundig specialist Bert Zomer. Volgens Zomer is er genoeg be wustzijn over veilig vrijen. „Maar zonder condoom is gewoon pretti ger. En we doen in Nederland alsof we open zijn over seks, maar tus sen de lakens valt dat niet mee." Een hiv-infectie mag geëvolu eerd zijn van dodelijke naar chronische en goed te behan delen ziekte. Toch is daar altijd weer die eerste vraag: hoe kom je eraan? Hiv-patiënt Willemien (53) uit Arnhem wordt daar wel eens boos en verdrietig van: „Belangrij ker vind ik hoe je er weer afkomt." Hiv is anno 2012 nog steeds een stigma. „Onterecht", meent Wille mien. „In Nederland wordt hiv ge relateerd aan homo's en drugs, maar wereldwijd zijn het vooral wisselende contacten waardoor ie mand besmet raakt. Wat is er mis met seks en mensen die per onge luk iets oplopen? Ik ben niet eens besmettelijk, als ik mijn medicij nen maar goed inneem." Zelf kreeg ze het virus begin jaren negentig via haar man. Die liep het op zijn beurt op in de periode dat hij ontwikkelingswerker was in Afrika. Haar man overleed in 1999. Willemien is dankzij goede medica menten nog nooit echt ziek ge weest. „Ik werk, sport en leef als ie der ander." Ze beseft dat ze als vrouw taboe doorbrekend kan zijn door open over haar hiv-infectie te praten. Vrienden en mensen in haar straat die vragen hoe ze weduwe is ge worden, kunnen ook rekenen op een eerlijk antwoord. „Maar verder ben ik terughoudend. Ik wil er geen groot gespreksonderwerp van maken. Wanneer je dit vertelt, is dat helaas onvermijdelijk." Dat merkte ze toen haar zoontje op school zei dat zijn moeder geïn fecteerd is. „De ouders sloegen op tilt, ook al omdat ik op school ac tief was. De GGD werd ingezet om de gemoederen te sussen. Een groot aantal ouders reageerde toen gelukkig prima. Maar het liet wel zien dat we er in Nederland nog steeds moeilijk mee overweg kun nen." De naam Willemien is gefingeerd. geleden kleurrijk zijn mannetje stond. Op een van de afbeeldingen staat Wildeman in Romeins tenue, om zijn nek een zilve ren ketting met letters die de de tekst 'ho mo' vormen. „Over de top, zoals het moet", murmelt hij trots in een volgend moment van helderheid. Met recht mag Wildeman zich een icoon noemen van een tijdperk waarin de op komst van aids en homo-escapisme zo pa radoxaal hand in hand gingen. „Minstens duizend", antwoordt hij zonder aarzeling op de vraag hoeveel mannen hij gehad heeft. „Nou ja, minstens honderd", krab belt hij wat terug. Niettemin, het blijft een indrukwekkend aantal, mede te danken aan zijn toenmalige bereidheid om te pros titueren voor lijntjes coke. Gulden regel tot het moment dat hij besmet raakt, waar schijnlijk ergens begin jaren negentig: hij deed het altijd onbeschermd. Waarom hij dat risico nam? „Natuurlijk wisten we van het gevaar van aids. Die uit gemergelde lijven in de Roxy vielen op een gegeven moment op. Ik denk dat ik zo'n veertig vrienden heb weggedragen." Maar veel homo's wilden het niet weten. „De homo-emancipatie had zijn basis in de jaren zeventig, we waren nog maar kór- te tijd uit de kast." De verworven vrijhe den moesten hoe dan ook gevierd worden. Dat maakte het volgens Wildeman tot zul ke leuke jaren. „Zelfs toen ik wist dat ik be reageren? spectrum@wegener.nl smet was, liet ik me het feesten niet afne men door zo'n stomme ziekte. We lieten ons niet de les lezen door de rest van de sa menleving. Voor ons bleef aids een ver-van-mijn-bed-show." Nu mag hij zich dagelijks verbijten om het gemis van een simpele wandeling langs de grachten. Achteraf beschouwd, was het misschien ook niet slim jarenlang al die medicijnen in de la te laten liggen. Daar door werden zijn lichaamsfuncties onher stelbaar aangetast. Met een zuur lachje: „Nu zit ik met de gebakken peren." Maar ook met de hedendaagse kennis zou hij het niet anders doen. Vol overtuiging: „Ik heb een heerlijk leven gehad." Noem het zwelgen in nostalgie, maar wat zou het. Het is mooi om te zien hoe Wilde man zich ondanks zijn kwetsbare lijf al weer verheugt op die volgende Roxy- reünie. De laatste, in 2009 in Paradiso, staat ondanks alles in zijn haperende ge heugen gegrift. „Ik heb toen achthonderd man geknuffeld en gezoend." Allemaal vrienden van vroeger. Die zijn nog steeds het belangrijkste in mijn leven. Van hen wil ik nog lang genieten." Met de bravoure van toen grijnst hij uitdagend. „Met wat ge luk en met medicijnen word ik toch nog ouder dan zeventig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59