spectrum 8 Zaterdag 31 maart 2012 De watertoren in Goes. Landmarks OverNieuw is een tweewekelijkse serie over nieuwe architectuur in Zeeland. Op meerdere fronten, 's Ochtends vindt u een themaver- haal in deze krant, 's avonds kunt u op Omroep Zeeland een filmver sie zien. Programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning zijn in samenwerking met het Centrum voor Beeldende Kunst in Middelburg de drijvende krachten achter OverNieuw. Van daag de tiende, tevens laatste aflevering: Landmarks. door Jan van Damme We hebben al kerken ge had, boerderijen, we gen, industrieterreinen, zorgcomplexen, wonin gen aan het water, socia le woningbouw. De nieuwe architectuur in Zeeland heeft de afgelopen maanden een gezicht gekregen in de serie OverNieuw. Met dank aan Rebecca van Wittene en Jo han de Koning, die de onderwerpen heb ben bedacht en de filmdocumentaires heb ben gemaakt In de krant sluiten we de serie nu af met een verhaal over landmarks in Zeeland. Landmarks: een mooi Engels woord voor gebouwen en industriële objecten die het landschap tekenen. Net als Friesland en Groningen beschikt Zeeland over einders, die om herkenningspunten vragen. Zonder watertoren en televisietoren van Goes, Lan ge Jan van Middelburg, watertoren van Oostburg en de fakkelpijpen van DOW zou je in het deltagebied zomaar de weg kwijt kunnen raken. Het land is gelukkig nog zo leeg dat je oog automatisch naar landmarks op zoek gaat. Jan Melis is ontwerper, gevestigd in Rotter dam. Geboren in 1966 in Zoutelande, daar woonachtig tot zijn twintigste. Zijn samen met Ben Oostrum ontworpen Crosslight - een kunststof hanglamp in de vorm van een plus-teken - is één van zijn jongste suc cessen. Melis heeft de afgelopen jaren meer dere keren van zich doen spreken in het Zeeuwse. Met een expositie in het Cen trum voor Beeldende Kunst in Middelburg en de vormgeving van Motel Insomnia in Vlissingen. Drie jaar geleden ontwierp hij voor de Provincie Zeeland een relatiege schenk in de vorm van een doos met een aantal borduurpatronen. Het thema was 'tradities', vandaar. Eén van de borduur werkjes bood een staalkaart van twintig beeldbepalende gebouwen in de provincie. Stadhuis Middelburg, Timmerfabriek Vlis singen, Noordhavenpoort Zierikzee, Water paviljoen Neeltje Jans, Belfort Sluis, Zee- landbrug, om enkele voorbeelden te noe men. Die staalkaart verklaart - denkt Melis - waarom hij voor de aflevering Landmarks is benaderd. Hij is dan weliswaar geen ar chitect, maar heeft veel met Zeeland en weet hoe je ergens in ontwerp een punt van kunt maken. Zeeland heeft nogal wat landmarks. We kiezen er drie relatief jonge uit, om het ge heel overzichtelijk te houden. Daardoor valt de Plompe Toren op de Schouwse kust af Wat niet wegneemt dat Melis wel even gewezen wil hebben op het plan van het Amsterdamse bureau Rietveld Landscape om de oude toren terug aan het water te brengen en centrum te maken van een ge bied waarin het verleden gelezen kan wor den. Dat gezegd hebbende buigen we ons over drie min of meer jonge uitroeptekens op het Zeeuwse platteland. De in 1912 gebouwde watertoren van Goes - nu in gebruik als kan toor - mag best de eerste zijn. Een landmark, zegt Melis, was tot de introduc tie van de tomtom en andere navigatie-ap- paratuur vooral een oriëntatie-object Woonde je in Middelburg, kwam je uit de Randstad via Bergen op Zoom terug, dan bracht de watertoren van Goes de gerust stellende gedachte dat het niet ver meer was. Nu iedereen zich door een ingeblikte stem de kortste weg laat wijzen, zijn de ba kens van weleer niet langer richtingge vend. Hun functie is meer recreatief gewor den. Bijzondere torens, waterkeringen, bruggen, fabrieken, stadhuizen - ze staan midden in een landschap of een stad te Skihal Snowbase, Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56