Alpe d' Huzes gaat over leven en D spectrum 6 Zaterdag 31 maart 2012 overleven door Arjen Nijmeijer e Alpe d'Huez draagt niet voor niets de bijnaam 'de Nederlandse Berg'. Geen en kel ander land wist zo vaak een Touretappe bovenop die Zuid-Franse berg te winnen. Al is de laatste keer meer dan twintig jaar geleden (Gert-Jan Theunisse won zijn etappe in 1989), met acht zeges door de jaren heen blijft de dertien kilometer lange klim een Nederlands smaakje houden. Maar één keer per jaar lijkt de Alpe d'Huez nog meer Nederlands grondgebied dan tij dens de Tour. Ook dan zien duizenden landgenoten hun favorieten de helling be dwingen, maar dan heeft het 'snot voor de ogen' plaatsgemaakt voor tranen in de ogen. En is iedereen die de finish haalt, een winnaar. In 2006 besloten 66 wielrenfanaten de Al pe d'Huez zes keer op één dag te beklim men. Gekkenwerk, kregen ze te horen. Toch zetten ze door, want ze hadden een missie: de bestrijding van kanker, de ziekte waarmee iedereen ooit te maken krijgt Toen ik in 2010, op vakantie in Frankrijk, op één dag twee keer de berg had bedwongen, sloop de gedachte als vanzelf binnen: zou ik het ook zes keer kunnen? Mijn prestatiehon- ger werd snel getemperd toen ik las dat van deelnemers aan Alpe d'Huzes werd verwacht dat ze duizenden euro's aan sponsorgeld bin- nenharkten. Moest ik mensen om geld gaan vragen? Dacht het niet. Ik had makkelijk kletsen, want kanker was tot dan toe redelijk op afstand gebleven. Ja, mijn schoonvader was gestorven aan kanker, maar hij was bijna tachtig en ónder het ver driet lag het besef dat hij na een vol leven te vreden afscheid had genomen van al zijn kin deren en zijn vrouw. Het deed pijn, maar er was ook berusting. Een paar maanden later veranderde dat, toen de doktoren maar niet konden vinden waar om het bloed van mijn vader, nog maar net met pensioen, vreemde kuren vertoonde. Ter wijl het ene onderzoek het andere afwisselde, klonk het woord dat de specialisten liever niet wilden noemen steeds luider. Opeens was daar de angst: het zal toch niet? In diezelfde periode kreeg de jongste zus van mijn vader blaaskanker. En opeens was daar ook woede: ze is maar een jaar of tien ouder dan ik, ver domme! Zo kreeg Alpe d'Huzes een-andere lading. Want in al je machteloosheid kun je in elk ge val nog één ding doen: geld geven. Of geld vragen. Doe je mee aan de actie Alpe d'Huzes, dan duik je in een wereld van trainingsschema's, sponsors en emoties. Zes keer op één dag de Alpe d'Huez op fietsen, welke zot bedenkt dat? Maar de sportieve uitdaging blijkt bijzaak: Alpe d'Huzes draait om kanker, om mensen die zijn doodgegaan en mensen die bleven leven. En het draait vooral om geld. Dit jaar fietsen en lopen de Alpe d'Huzessers op zijn minst 30 miljoen euro bij elkaar. Want geld, dat is het beste medicijn tegen kanker. De organisatoren van Alpe d'Huzes zijn streng. Er wordt van deelnemers veel ver wacht: alle kosten voor meedoen moeten ze zelf betalen, en ze moeten minimaal 2500 euro aan sponsorgeld verzamelen. Vo rig jaar bracht de actie maar liefst 20 mil joen euro op en voor dit jaar is de lat op 30 miljoen gelegd. En dat op een totaal aan 120 miljoen dat in Nederland in kankeron derzoek wordt gestoken. Dat onderzoek is hard nodig, want kanker is alom. Het blijkt uit de persoonlijke Alpe d'Huzes-actiepagina's waarop deelnemers duidelijk maken waarom ze aan de actie meedoen. Waar de een zijn genezing viert met de klimtocht, doet de ander mee om de herinnering aan een verloren naaste te eren. Het blijkt ook op de dag zelf. Naast de gebalde vuisten die op de finish de lucht in gaan zijn er vooral veel betraande ogen. Want kanker, of je het nu zelf hebt of er bij een ander naar moet kijken, doet pijn. Nog voor de zomer van 2011 bleek dat wat mijn vader parten speelde, opspelend zuur was. Kwestie van medicijnen slikken: opluch ting alom. Maar opeens leek het alsof ik kan ker tegenkwam, waar ik ook keek. De veel te jonge collega van mijn vrouw moest het al veel te snel opgeven. Een ex-collega die we nog geen twee jaar geleden hadden uitge zwaaid, was zelfs slechts twee weken gegund om afscheid te nemen. Een andere collega vocht ondertussen voor zijn leven. Ik durfde mijn moeder bijna niet meer te bellen, want het leek wel alsof ze elke keer weer een oude kennis was tegengekomen, die... u raadt het al. Je zou er moedeloos van worden. Sinds het begin in 2006 hebben zich elk jaar meer mensen gemeld om de berg op te fietsen of te lopen. Voor de editie van dit jaar waren het er zelfs zo veel dat er een extra fietsdag aan vast werd geplakt. En al die deelnemers worden gestimu leerd, zo veel mogelijk geld te verzamelen. Vooral de mensen die zich als een team hebben ingeschreven, komen vaak met ei gen acties. Zoals de mannen van H4A Cy cling, die bloot poseerden voor een verjaar dagskalender. Of schrijfster Anneke Wil- tink, die de opbrengst van haar dichtbun del 'Overvloed, kankergedichten en ge dachten' doneert. En de mannen van team Neckermann, die met onder meer een kaartavond en een thuisrestaurant euro's sprokkelen. Er worden spinningmara- thons georganiseerd, tassen verkocht, fami lie, vrienden en bedrijven worden aange schreven. Alles onder het motto: ik vraag het niet voor mezelf maar voor een ander. En dan is geld vragen opeens een stuk ge makkelijker. Na de teleurstelling dat ik in eerste instantie werd uitgeloot, volgde al snel de mail dat ik wél op de andere dag mee kon doen. De berg wordt dan korter opengesteld, dus zes keer omhoog, dat gaat niet lukken. Misschien maar goed ook, zo goed kan ik ook weer niet klimmen. Het trainen begon en een mail naar familie leverde al snel de eerste sponsors op. Ook enkele collega's die in hun directe omge ving met die rotziekte te maken hadden of hadden gehad, wisten mijn actiepagina te vin den. Ondertussen raakte ik steeds meer onder de indruk van de enorme berg werk die wordt verzet, en allemaal door vrijwilligers. Hier geen overbetaalde directeuren die namens het goede doel even een f ink pensioen voor zich zelf regelen. Er is een strikt anti-strijkstokbe- leid: elke gedoneerde euro moet naar het doel. Ik merk dat ik eigenlijk tijd tekortkom, maar kruip toch elke keer weer op de fets; dat een rascynicus als ik toch nog eens geïnspireerd zou raken. Alpe d'Huzes besteedt het verdien de geld in samenwerking met het Koningin Wilhelmina Fonds. Het wordt gestoken'in onderzoek en projecten die in lijn zijn met de missie: anderen hel pen om goed, gelukkig en gezond te leven met kanker. Het gaat niet alleen om overle ven, maar ook om zo goed mogelijk leven. En met zo veel euro's valt veel te bereiken. Zo worden jarenlang twee leerstoelen gefi nancierd, onder meer om te zorgen voor betere zorgprogramma's. Er is een project om te stimuleren dat diagnoses sneller worden gesteld, zodat je niet weken in ang stige spanning op de uitslag van een kan keronderzoek zit te wachten. Er worden revalidatieprogramma's ontwikkeld. En er is de Bas Mulder Award. Want on danks alle moeite en het 'hoofd om- hoog'-gehalte van alles wat de organisatie doet, moet er vaak afscheid worden geno men. Van deelnemers, vrijwilligers, trou we supporters, die de strijd uiteindelijk toch hebben verloren. Bas Mulder was één van hen; in 2010 overleed hij, 24 jaar oud. Alpe d'Huzes houdt zijn herinnering le vend door onderzoeksvoorstellen van jon ge kankeronderzoekers te steunen. Enkele weken geleden plaatste ik een oproep in de krant, ik vroeg Zeeuwse deelnemers zich te melden. Tientallen mensen gaven gehoor. Mensen die ouders, nichtjes, vrienden zijn ver loren. Die zelf hebben gevochten en gewon nen, en nu de strijd voor anderen willen aan gaan. De komende weken, vanaf 9 april, zult u een aantal van hen in de krant terugvin den. Alpe d'Huzes draait om geld, maar mis schien nog belangrijker is de gedachte ach ter de actie: machteloosheid bestaat niet. Je kunt altijd vechten. In 2006 geloofden zelfs sommige profwielrenners niet dat het mogelijk was, op één dag zes keer de Berg op te fietsen. Maar in dat eerste jaar lukte het al meer dan zestig renners. En ze gaan door. De website van de organisatie heet niet voor niets opgevenisgeenop- tie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54