5 spectrum 's Heer Abtskerke, gastvrije pleisterplaats fietsplaatje RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk Zaterdag 31 maart 2012 e boekenweek brengt ieder jaar weer I een aantal lezingen met zich mee, die in geografisch opzicht er toe leidt weer eens met frisse ogen naar ons toch wel heel bijzonder land te kijken. Vooral omdat het vroege voorjaar met dat scher pe licht de vergezichten in een helder coloriet zet. Wat is er mooier dan een bijna schaterend Hollands Diep onder een stralende zon? Het grij ze wintergrauw wijkt, en wanneer je binnen vier dagen van Markelo naar Middelharnis op Goeree Overflakkee trekt, om daarna 's Heer Abtskerke in Zuid-Beveland aan te doen, waarna we naar Sittard in Zuid-Limburg reizen... ja dan weet je weer dat je in een wonderlijk mooi land woont. We kijken voor het gemak even niet naar de steeds bredere plakken asfalt die zorgen, dat je steeds sneller van A naar B reist. In 's Heer Abtskerke zou de lezing worden ge houden in de Johannes de Doperkerk, een beeld schoon kerkje dat zijn bestaan begon in de der tiende eeuw, gesticht door een abt van een klooster te Middelburg. Het koor is het oudste deel, gebouwd omstreeks 1300. Daarna werd de toren gebouwd en vervolgens het schip. Vanaf 1982 heb ik af en toe een lezing in een kerk ge houden, iets wat mij altijd een apart gevoel geeft. Ooit stond ik in Deventer in een enorme kerk, er werd van mij verwacht dat ik vanaf de preekstoel het woord tot de toehoorders-richtte! Door de ontkerstening van ons land zijn er nog al wat kerken die hun oorspronkelijke functie hebben opgegeven en nog uitsluitend voor ande re, meestal culturele doelen worden gebruikt. En zo kom ik ook wel eens terecht in een oude synagoge! Maar toch... ik voel altijd respect wan neer ik naar die oude muren kijk, die honderden jaren van alles aan menselijke vreugde en ver driet hebben aangezien en nu naar een profane schrijfster moeten luisteren. Wanneer het pu bliek dan hartelijk lacht, denk ik: „vandaag is het de lachende kerk!" Vooraf aan de lezing wordt er altijd gecommuni ceerd met de organiserende vereniging. En zo werd ik, met de vriend die mij op deze lange rit ten vervoert, uitgenodigd voor een maaltijd. „Wilt u vlees of vis?", vroeg gastvrouw Paula. Tja... Zeeland en vis, dat sprak vanzelf! En zo kwamen wij aan bij Paula's huis, waar een lange tafel Paas-gedekt stond en Paula en een vriendin zich culinair buitengewoon hadden uitgesloofd, zodat wij ogenblikkelijk de recepten van de sma kelijke ovenschotels vroegen! Daar wij ons op deze lange ritten meestal behelpen met pakjes meegenomen brood, zakken patat met grote klodders mayonaise en koppen koffie die vooral beneden de grote rivieren nogal eens zo sterk zijn dat je bijna ogenblikkelijk achterover slaat, was dit een geweldige aangename verrassing. Hartverwarmend! We voelden ons gekoesterd in Zeeuwse gastvrijheid, tot we ontdekten dat deze Zeeuwen binnenlandse immigranten wa ren! De tafelgenoten kwamen overal vandaan, ene Bart kwam zelfs helemaal uit Groningen. Maar we voelden ons helemaal gelukkig toen we, zuigend op een Zeeuwse babbelaar, de terug tocht naar het Westen aanvaardden. P.S. Dank U, Sam v.d. Zee, voor uw commentaar op mijn vermelding van Audrey Hepburn als ster in de film Gigi, ik was in de war, omdat zij bij de schrijfster Colette op auditie ging voor het TONEELSTUK Gigi. Dus U had gelijk mij te beris pen en te melden dat het Leslie Caron was, die de hoofdrol in de FILM Gigi speelde! Dank!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53