sport 141 Zwangerschap en sporten gaan prima samen SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 31 maart 2012 NICE - In perfecte balans. Sara Hurtado en Adria Diaza voeren tijdens het WK kunstschaatsen schappen. Hurtado en Diaz maakten vooral indruk op de jury vanwege hun exotische, flam- in Nice een huzarenstukje op. Het Spaanse koppel begon drie jaar geleden met ijsdansen en boyante en originele aanpak. Nu proberen ze hoge ogen te gooien tijdens het WK. maakt reuzensprongen. Dit seizoen eindigde het duo als vijftiende bij de Europese kampioen- foto Francois Mori/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 28: zwanger sporten. door René van Stee Lange tijd gold als algeme ne opinie dat sporten tij dens de zwangerschap niet verstandig was. In 1968 keerde aüete Lia Louer van wege haar nog prille zwanger schap zelfs onverrichter zake te rug van de Olympische Spelen uit Mexico City. Gaandeweg is uit onderzoek ge bleken dat sport en lichaamsbe weging in de meeste gevallen geen kwaad kunnen. „Beweging is gezond. Ook als je zwanger bent. Uiteraard op voorwaarde dat de zwangerschap normaal verloopt", zegt verloskundige Kim Meyners van verloskundi genpraktijk VPZV in Sint Jan steen en zelf zwanger van haar derde kind. Doordat tijdens een zwanger schap de banden slapper wor den, neemt de kans op verstui kingen of overbelasting van ge wrichten en spieren toe. Verder wordt de baarmoeder groter, waardoor het onderste deel van de wervelkolom een grotere kromming krijgt. „Daarom is het van groot belang dat een zwangere vrouw haar li chaamshouding bijstelt. Verder is het van belang te waken voor overbelasting. Zeker omdat spier pijn tijdens de zwangerschap minder snel optreedt dan bij niet-zwangere vrouwen en in de regel ook langer duurt. Daardoor bestaat het risico op een periode van inactiviteit. En dat is altijd slechter dan regelmatig bewe gen", legt Meyners uit. Tijdens het sporten neemt de bloedtoevoer naar de spieren, de longen en het hart toe omdat de ze organen meer zuurstof nodig hebben. Zeer intensief bewegen kan er toe leiden dat er teveel zuurstof bij de baarmoeder KT.fflltttttra.m'llW" Tips? mail naar sport@pzc.nl wordt weggehaald. „Dit mag dan niet te lang duren", waarschuwt Meyners. „Luister dus naar je lichaam en overdrijf niet. Span je ook nooit zodanig in dat je uit geput of buiten adem raakt. Drink ook voldoende om uitdro ging te voorkomen." Meyners raadt vrouwen aan die voor hun zwangerschap niet sportten een persoonlijk advies te vragen aan hun arts of verlos kundige. Voor vrouwen die al sportten, is dit ook zinvol. „In het algemeen kunnen zij hun ac tiviteiten blijven voortzetten. Het wordt een ander verhaal als het om topsport of duursporten zoals marathonlopen gaat. Dan is het van belang om op gecon troleerde wijze een stap terug te doen. Enerzijds om ervoor te zorgen dat de zwangerschap niet wordt verstoord en anderzijds omdat abrupt stoppen met zeer intensief sporten niet bevorder Lotte Bruil won samen met haar echtgenoot in 2005 het NK in het ge- mengddubbel. Bruil was indertijd zes maanden zwanger. foto ANP lijk is voor de gezondheid." Be halve marathonlopen en duiken is geen enkele sport tijdens de zwangerschap volledig taböe. Ui teraard is het verstandig contact- sporten of sporten met het risi co om te vallen of op buikletsel, zoals voetbal, handbal of skiën, op den duur achterwege te laten. Wandelen of fietsen vallen altijd aan te bevelen. De sauna is daar entegen niet aan te raden in ver band met de temperatuurschom melingen in het lichaam. Au- quarobics of zwemmen zijn idea le 'zwangerschapssporten', stelt Meyners. „Logisch, omdat daar bij de spieren worden geacti veerd zonder grote belasting van het bewegingsapparaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41