Adrie Bruinooge zit op de eerste rang 381 sport Schrier en Engels in Oosterscheldeloop zaterdag 31 maart 2012 Lange adem door Koen de Vries Adrie Bruinooge heeft voor deze gelegenheid een zelfgemaakt plak boek meegenomen. Natuurlijk gaat het over wielren nen. Hoewel de 42-jarige Goese- naar zelf niet veel indrukwek kende prestaties op de tweewieler heeft neergezet, is wielrennen al velé jaren zijn passie. Anno 2012 is hij ploegleider van de eliten en beloften van wielervereniging Theo Middelkamp en maakt hij zich vaak verdienstelijk als chauf feur van een Shimano-wagen, die in de grote profkoersen renners- met-pech van nieuw materiaal voorziet. Bruinooge kijkt, al bladerend door de vergeelde krantenknip sels, met zichtbaar genoegen te rug op het Zeeuwse wielerverle- den. 'Zeeuwse coalitie heerst in Braakman Omloop', kopt een arti kel uit de PZC. 'Zeeuwse ploegen rijden alle andere deelnemers naar huis', is een andere. Het zijn verhalen uit de jaren negentig, waarin Middelkampers een hoofd rol speelden in De Braakman. „Ik herinner me de Omloop van 1994", vertelt Bruinooge. „Wilfred Geijs lag alleen voorop, Francois Franse en Mario van Vlimmeren reden achter hem. 'Wacht op ze', zei ploegleider Hans Harinck. 'Al leen red je het nooit.' Wilfred zag het eigenlijk niet zitten, maar Ha rinck had gelijk. Ik zat achterin de auto, want ik was mecaniciën. We werden dat jaar één, twee en drie. Na twee wedstrijden voor de clubcompetitie konden we ei genlijk al thuisblijven. We ston den al zo ver voor op de rest... Ie dereen had ontzag voor Middel kamp. Het was een fantastische tijd. Toen werd er nog écht gere den." Nu is het even anders. Logisch, alles en ieder een heeft z'n golfbewe gingen. Als een of twee renners van Middelkamp vandaag de Omloop van de Braak man uitrijden, is ploegleider Brui nooge al dik tevreden. Zijn veelal nog jonge renners zijn nog niet en daarnaast toch nog veel trai ningsuren maakte. „In november zat hij al op de fiets, 's Avonds na z'n werk, lampje op het stuur en fietsen maar. Hij werkte vaak nog op zaterdagmorgen, maar om twaalf uur stond hij met een over-mijn-lijkmentaliteit aan de start van de Omloop van de Braakman. Heerlijk." Bruinooge heeft Pierre Vermeule gevraagd om zijn pupillen bij trainin gen bij te staan. „Ik was lang geleden Pierre's assistent toen hij districtstrainer van de jeugd was. Later ben ik twaalf jaar ploegleider van de junioren van Middelkamp geweest. Pierre is ge stopt met werken. Ik heb een be roep op hem gedaan. Kan hij wat terugdoen voor mij..." Zo onrustig hij vanmiddag achter het stuur van de ploegleidersauto van Middelkamp zal zitten, zo re laxed voelt Bruinooge zich vaak als chauffeur van de Shimano-wa gen. Als wielerliefhebber verkeert hij in een luxe-positie, beseft hij. „Bij de E3 Prijs Harelbeke reden 45 bussen met vips rond. Ze za gen een paar keer de renners voor bijflitsen. Wij zaten in onze auto bovenop de kopgroep. Kun je het nog mooier voorstellen? We za ten op de eretribune." Bruinooge wordt vaak gevraagd door Ko Blok, de oud-profrenner die de planning maakt voor de in zet van de Shimano-wagens. Blok was vroeger knecht van Cees Priem en die is heden ten dage de eindverantwoordelijke voor de Shimano-wagens. Bruinooge rijdt graag in 'de één of twee', de au to's die in de buurt van de kop groep terechtkomen. Bij hem zit een ervaren mecanicien, iemand die razendsnel een wiel kan ste ken. „Er staan camera's op als een ren ner in de kopgroep lek rijdt", weet de Bevelander. „Als er dan iemand van ons staat te prutsen, is dat geen reclame." Bruinooge denkt met plezier te rug aan Gent-Wevelgem, de koers die vorige week vrijdag werd ver reden. Daniele Bennati reed kort voor de finish lek, kreeg razend snel een wiel gestoken door de Adrie Bruinooge: „Als de achtervolgers er aankomen, móet je weg." Shimano-mecanicien, waarna de Italiaan kon terugrijden naar de koplopers en in de eindsprint nog zesde werd. Bruinooge: „Da's toch mooi, zesde met een wiel van ons." Maar het is niet alleen romantiek. „Soms kom je spiegels te kort", heeft Bruinoo ge ervaren. „Op het -NK zaten we achter de kopgroep. Ik zag het pe loton terugkomen, maar de jury zag het niet en liet ons rijden. Uit eindelijk is de jurywagen een op rit opgedoken en eindigden wij in een tuin tussen de bloembollen. Zo zijn de regels. Als de achtervol gers er aankomen, móet je weg." Improvisatievermogen en par koerskennis zijn andere belangrij ke vaardigheden. Dit jaar reed Bruinooge achter twee koplopers die de Kemmelberg over moesten. „Dat is niet zomaar een heuveltje. Heel lastig, heel steil, heel smal. Daar rij je de renners niet zomaar voorbij. Omdat de achtervolgers eraan kwamen, heb ik een andere route genomen. Ik heb als een gek gereden. Met negentig kilometer, met piepende banden door de bocht, maar toch wel veilig. Uit eindelijk reed ik na de Kemmel weer keurig op tijd achter de kop lopers." Met deze anekdote is de belang rijkste eigenschap van de Shima- no-chauffeur genoemd. Hij moet echt kunnen autorijden. „Kijk naar het ongeluk van Johnny Hoo- gerland. Ik denk dat die chauffeur al jaren in de Tour reed. Volgens mij schrok hij van iets dat links naast de weg stond, waardoor hij automatisch naar rechts uitweek. Logisch, maar het mag natuurlijk nooit gebeuren." „Het gaat bij ons altijd om centi meters", verklaart de chauffeur. „Soms rij je achter een kopgroep en komt het peloton terug. De ju ry roept dat je de koplopers moet voorbeeld in de ploeg hebben", vindt Bruinooge. „Dennis Raadt- gever en Johnny van der Klooster zouden nog steeds goed meekun nen en de anderen veel kunnen leren." En wat hij ook wel een beetje mist, is de passie. De passie van Francois Franse bijvoorbeeld, de timmerman die wekelijks meer dan veertig uur aan het werk was goed genoeg of kampen met fysie ke probleemtjes. Matthijs Buzeijn (Schoondijke) en Ruben Tissink (Kapelle) zijn niet fit genoeg. Mi chel Jumelet (Bruinisse) rijdt on danks knieproblemen wel. Verder komen Thymen Braem (Oost burg), Christian Kik (Kruinin- gen), Nathan Traas (Goes), Joeri Kasper (Wemeldinge), Alex Gres- nigt (Kapelle) en Bart Vermue (Oudelande) aan de start. Bruinooge heeft geduld. Hij re- kent op een langzame groei van veel renners. Eloy Raas is volgens hem een talent en Thymen Braem heeft ook wat in z'n mars. „Het is jammer dat we geen 'Bij de amateurs zie je ploegleiders wel eens op hun voorhoofd wijzen als je hen passeert. Ze zijn het niet gewend dat je vlak langs hen rijdt' MIDDELBURG - De atletiekvereni ging AV'56 houdt vandaag voor de zevende keer de Oosterschelde loop. Inschrijven kan in Sportpunt Zeeland in Goes, start en finish zijn niet ver daar vandaan. Het par koers gaat zoals de naam van de loop al aangeeft voor een groot deel langs de Oosterschelde. De deelnemers kunnen kiezen uit tien of twintig kilometer wande len, tien of twintig kilometer hard lopen of de jeugdloop van 3 kilo meter. De starts zijn respectieve lijk om 12.30 uur, 14.00 uur en 14.10 uur. Er hebben inmiddels meer dan tweehonderd hardlopers ingeschreven. Bij de mannen lijkt op de twintig kilometer Vlissinger Michel Schrier de grote favoriet in de strijd om de winst. Bij de vrou wen is dat Anjolie Engels-Wisse uit Middelburg. Meer informatie op www.av56.nl NYON Uefa schorst Wenger drie Europese duels De Uefa heeft trainer Arsène Wen ger van Arsenal voor drie Europese wedstrijden geschorst. De bond heeft de Fransman tevens een boe te van 40.000 euro gegeven. Wen ger krijgt de straffen wegens wan gedrag tijdens het thuisduel in de Champions League op 6 maart te gen AC Milan. Wenger ging heftig tekeer tegen de scheidsrechter aan het einde van de wedstrijd, die de Londense club weliswaar met 3-0 won, maar die toch de uitschakeling betekende door de uitnederlaag van 0-4. Van de Velde strandt in de kwartfinales Voor tennisster Bernice van de Vel de waren de kwartfinales gisteren het eindstation tijdens het future- toernooi van Le Havre. Tegen de Poolse Patryqa Sanduska, die als vijfde geplaatst is, was de speelster uit 's-Gravenpolder niet opgewassen. Ze ging in twee sets kansloos onderuit. Het werd in de Noord-Franse stad 6-1 en 6-3. Bernice van de Velde is de huidige nummer 904 van de wereld. Ze zal door haar plek bij de laatste acht nu echter tientallen plekken stij gen. Calderwood maakt seizoen af bij Eagles Jimmy Calderwood maakt het sei zoen af als interim-hoofdtrainer van Go Ahead Eagles. Dat meldde de club uit de Jupiler League giste ren. De 57-jarige Schot werkte eer der in Nederland bij Willem II en NEC. Calderwood volgt Joop Gall op, die vorige week na de 5-1-neder- laag tegen Helmond Sport vertrok. De Schot bracht een groot deel van zijn actieve voetbalcarrière ook door in Nederland, bij onder meer Willem II en Roda JC. De afgelopen jaren werkte Calderwood als trai ner in eigen land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38