Het robuuste van de toren blijft behouden zeeland 29 20% korting Sloop Bachtensteene Middelburg begonnen L. a Vroeg uit de veren korting op al je aankopen* intratuin AUTOMATISERING Concertreeks afgebroken Stoomtreinen gaan weer rijden GRAFISCHE W INTERNETDIENSTEN www.vergezogt.nl Pö zaterdag 31 maart 2012 De in de oorlog zwaar geteister de watertoren van Domburg krijgt nieuw leven. Het door zwa re beschietingen 'gewonde' cas co wordt opgeknapt en binnen in komen er twee appartemen ten. Een kijkje in het industrieel monument dat de skyline van de badplaats domineert. door Amsiemarie Zevenbergen Een tapijt van vogelpoep bedekt delen van de be- tonvloer in de waterto ren. Klapperend ver dwijnt een vogel door een van de vele gaten onder de ko peren hoed. Het geluid weergalmt door de lege kolom. De jarenlange leegstand heeft z'n sporen nagela ten. Graffiti op de buitenmuren en een verzakt en deels verdwenen paadje rondom de toren. Met enige moeite opent Corine van Rijsingen de zware ijzeren deur die toegang geeft tot de to ren. Zij is een van de eigenaren van de Domburgse blikvanger. Bin nen zitten de verroeste haken met de vuilwitte koorden om de klapra- men te bedienen nog in de afge bladderde wanden. In de stoppen- kast zijn de tekstjes 'P.T.T.' en 'ver lichting toren en koepel' en 'deur- licht, stopcontact kelder' te lezen. Het licht in de toren ging echter al lang geleden definitief uit. Maar de nieuwe toekomst van de toren lijkt dichterbij dan ooit. Het college van B en W van Veere staat positief tegenover de plan nen voor de bouw van twee appar tementen in de toren. Rijkssubsi die maakt het mogelijk het casco op te knappen, dat moet dit jaar gebeuren. Twee gezinnen willen de kolos betrekken. De toren krijgt een dubbele woonbestemming; re creatief en permanent. Na jaren en jaren van plannen ma ken, afwachten, plannen wijzigen en weer afwachten gaat het er Een magnifiek panorama ontrolt zich straks aan de bewoners. waarschijnlijk echt van komen. Co rine van Rijsingen: „Het robuuste, industriële karakter willen we in tact laten. De restauratie van het casco betekent niet dat alles clean wordt opgemetseld. Dan krijg je een soort fabriekspijp. De historie van de toren moet zichtbaar blij ven." Voor de reparatie van gaten en scheuren worden stenen ge bruikt die uit de gaten gehaald worden voor de nieuwe vensters. „Het gesloten karakter van de to ren blijft echter intact omdat er niet veel ramen worden aange bracht. Tien procent van de totale oppervlakte wordt raam, inclusief de openingen die er nu al zitten." Een houten lamelconstructie ca moufleert die de openingen. In de toren komt een centrale ko lom met daarin de lift, eromheen slingert de trap. De kolom biedt ook ruimte aan de noodtrap. Het plan om trap en lift aan de buiten kant te zetten, werd niet goedge keurd. In de toren worden acht vloeren aangebracht. De apparte menten tellen ieder drie verdiepin gen. Op de begane grond en hele maal boven, onder de hoed, ko men gemeenschappelijke ruimtes. De koperen hoed wordt ver nieuwd. Daaronder komt een soort panorama-loungeruimte. In de openingen die er nu rondom zitten, wordt glas gezet. Een mag nifiek panorama ontrolt zich straks aan de bewoners, luierend in de hoogte. De ruimte verkeert nu nog in deplorabele toestand. Vochtplekken, scheuren in de wan den, afgebladerd pleisterwerk en vogelpoep. Een oude draaischijfte- lefoon, bedekt onder stof en spin rag, symboliseert recent verleden. De toekomstige bewoners krijgen een enorme klus aan de toren. Zij willen bovendien zo duurzaam mogelijk verbouwen en de moge lijkheid van terugwinning en zon- nenergie nader bekijken. door Theo Ciele MIDDELBURG - Sturm en Dekker is begonnen met de sloop van de voormalige schoolgebouwen aan de Bachtensteene in Middelburg. De oude katholieke basisschool met het gymlokaal maakt plaats voor nieuwbouw van Sint Willi- brord. De bouw van het zorgcentrum van de Stichting Werkt voor Oude ren (SWO) begint komende zo mer. Voor omwonenden is er woensdagavond een voorlichtings avond in Sint Willibrord. De ge meente Middelburg, (SWO) en de bouwmaatschappij geven dan een toelichting op de uitvoering van de bouwplannen. De voorlichtings bijeenkomst begint om 19.30 uur. De slopers zijn inmiddels begon nen met het verwijderen van het asbest in het gebouw. Daarna zal de school zelf gesloopt worden en vervolgens het voormalige gymnas tieklokaal. De sloopwerkzaamheden zullen een week of zes duren. Daarna kunnen de archeologen aan het werk. Het gaat immers om een van de oudste gedeelten van Mid delburg. Op het diepste niveau moeten resten te vinden zijn van de ringwalburg, die rond het jaar 800 is aangelegd. 1 Vandaag 31 maart van 8.00 tot 10.00 uur Zondag 1 april van 12.00 tot 13.00 uur Intratuin Koudekerke. Galgeweg 5, 0118-551623. Donderdag en vrijdag koopavond. www.intratuin.nl lij geeft Meur aan groen VERBEZ03T Professionele bedrijfsnetwerken. Gespecialiseerd in zowel Windows als Apple software en hardware. Uitgebreide Wi-Fi oplossingen. Tuinset Calais Teak tafel met teakstoelen met all-weather zit en tug gedeelte COIIJNSPLAAT - De Barbara Haring man-concertreeks, die afgelopen winter voor het eerst gehouden werd in de Dorpskerk van Colijns- plaat, wordt vroegtijdig afgebro ken. De laatste twee van de ge plande zes concerten gaan niet door. De gemeente wil het tweede deel van de subsidie niet uitkeren vanwege tegenvallende bezoekers aantallen. De concerten trokken circa 250 mensen. Initiator Hen drikjan Hoffman. „De concerten worden wel gewaardeerd, maar hebben tijd nodig om naam te ma ken." De organisatoren haken niet af: voor komend winterseizoen komt er een programma met klei nere gezelschappen en mogelijk het Middelburgs Kamerkoor. HOEDEKENSKERKE - De beginnende lente betekent ook fluitende sto omtreinen. Het nieuwe seizoen van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) start op zondag 1 april. Op 8 en 9 april vinden de paasritten plaats met de paashaas en figuran ten in ouderwetse kledij. De SGB bestaat veertig jaar. Dit wordt gevierd tijdens de extra groot opgezette editie 2012 van 'Sporen naar het Verleden' tijdens het hemelvaartweekeinde. In het voor- en naseizoen rijdt de trein hoofdzakelijk op zondagen en di verse feestdagen, terwijl in juli en augustus bijna dagelijks wordt gere den. In de zomer rijdt ook de die selmotorwagen, die de kleinere sta tionnetjes met elkaar verbindt. Vooral uw grafische werk kunt u bij ons terecht, van kwaliteitsdrukwerk tot digitale uitingen. Professionele en gebruiksvriendelijke websites en webshops. Vooral gespecialiseerd in Wordpress en Magento. De Padweie 25,4353 RW Serooskerke T: 0118 - 59 1866 E: info@vergezogt.nl De Tain kamer PAASACTIE! Gooi zelf uw korting Bil aanv-wn I Weihoekl4.4416PXKruiningenlwww.detuin-kamer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29