van krijgers 'Mali heeft zich onder het eerdere bewind van Touré ontwikkeld tot Tl een democratie en die is nu door de staatsgreep om zeep geholpen' ly Baz Lecocq, docent Afrikaanse geschiedenis aan de Universiteit Cent i i hmumii—mnn—r'—atiiaiwumiiBiiiiiiiiiM^iMWiiiinwininTntiiiriiirTirTrTr''-»'"»*'"""»'"*!!! n'iin*'iim«wiimm' niwiiwmriaMi|"i'"""'^ii«M«ii«waM«MM«wwMi De Toeareg zijn een Ber bervolk van nomadi sche veetelers in de Sa- hel en Sahara. Ze be heersten eeuwenlang de karavaan- handel in de centrale Sahara en zijn bekend geworden omdat de mannen traditioneel een sluier voor hun gezicht dragen en de vrouwen niet. In het Arabisch wor den de Toeareg daarom ook wel Mulathimin, de gesluierden, ge noemd. Een andere naam die aan hen wordt gegeven is 'de blauwe mannen'. De sluier is namelijk ge verfd met het natuurlijke indigo dat blauw afgeeft op de huid. Door enkele overwinningen op de Fransen kregen de Toeareg in het westen naam als krijgersvolk. Naast het daarmee gewonnen ont zag is er in Frankrijk nog steeds sprake van sympathie met het volk dat door de Fransen ooit auto nomie beloofd was. Als de Toeareg worden getroffen door dramati sche gebeurtenissen, zoals nu, is de publieke opinie in Frankrijk snel gemobiliseerd. Na de onafhankelijkheid van Frankrijk kwam het woongebied van de Toeareg in vijf verschillen de staten te liggen: Algerije, Libië, Mali, Niger en Burkina Faso. Het is onbekend hoeveel Toeareg er zijn, maar hun aantal loopt in de enkele miljoenen. Een veel voorkomende schatting is een to taal aantal van 7 miljoen. De verschillen binnen deze bevol kingsgroep zijn groot, een deel van de Toeareg leeft nog een noma disch bestaan hoewel dit bestaan minder zwervend is dan vaak wordt gedacht. Ze trekken als het ware rond in een grote cirkel en be vinden zich op een bepaalde plaats, afhankelijk van het jaargetij de. Een deel van de Toeareg is ech ter niet nomadisch, maar leeft op een vaste plek van landbouw en veeteelt. Dan zijn er nog Toeareg die in Mali een functie hebben bin nen de overheidsbureaucratie of het leger, dat speciale Toeareg-een- heden heeft die ook in het noor den zijn gelegerd. Ook in buurland Niger leven Toea reg die in de jaren negentig in op stand kwamen. DeJSJigerijnse over heid vreest nu dat de opstand in Mali overslaat. In de andere lan den is er geen sprake van een stre ven naar onafhankelijkheid, zoals in Mali. De opstand die nu plaatsheeft, is anders omdat er voorheen werd gestreden voor autonomie, terwijl er nu openlijk wordt gezegd dat het doel een onafhankelijke staat is. Begin 2012 riepen de Toeareg, verenigd in de MNLA (Nationale Beweging voor de Bevrijding van Azawad) in Noord-Mali de onaf hankelijkheid uit. Mede door de verwarring binnen het regeringsle ger en de betere bewapening boe ken de Toeareg-strijders sindsdien militaire successen, hoewel door het ontbreken van waarnemers on duidelijk is hoeveel vooruitgang de strijders precies boeken. Mocht het hen lukken een onaf hankelijk staat te creëren met de ri vier de Niger grofweg als grens, dan zijn de problemen niet opge lost. Want ten zuiden van de ri vier leeft ook een Toeareg-gemeen- schap van aanzienlijke omvang. Zij wonen niet in de dan onafhankelij ke Toeareg-staat en worden in het afgeslankte Mali als vreemdelingen gezien. Een uittocht naar het noor den lijkt dan waarschijnlijk. ALGERIJE MAURITANIË MAURITANIË Kidal MALI Timboekfoe Bamako BURKINA FASO TSJAAD Taoudenni M AL I J Timbbektoe Kidal Veroverd door opstandige Toearegrebellen Leefgebied Toeareg 0Gaó Kayes Mopti Segou Leefgebied Toeareg De Toeareg, een Berbervolk van nomadische veetelers, wonen verspreid over het zuiden van Algerije, het westen van Libië, een groot gedeelte van Mali en Niger en in het noorden van Burkina Faso. Koulikoro Bamako Sikasso# BURKINA FASO IVOORKUST MALI Oppervlakte: ruim 1,2 mil joen vierkante kilometer (ongeveer 30 keer Neder land). Het grootste deel van het land bestaat uit woestijn. Inwoners: 14,5 miljoen. Meeste Malinezen zijn moslim. De gemiddelde le vensverwachting is slechts 53 jaar. Minder dan de helft van de bevolking kan lezen en schrijven. Politiek: Mali was vanaf de onafhankelijkheid in 1960 tot 1991 een dictatuur. Sindsdien is het één van de meest democratische landen in Afrika geworden. Economie: Mali is straatarm. Goud en katoen vormen de belangrijkste inkomsten bronnen. Het land hoopt ook op toerisme, maar ontvoe ringen door terroristen schrikken veel potentiële bezoekers van het land af. Toeareg op kamelen in het zuiden van Algerije. Het krijgshaftige woestijnvolk probeert nu in Mali een eigen staat te vestigen, een droom die de Toeareg al koesteren sinds het vertrek van de Fran se koloniale overheersers uit Noord-Afrika. foto Laurent Rebours/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13