Om elf uur 'n bakje koffie 1 301 zeeland 80 'Jie doe nie vö z'n rijd vakantie! De schijnwerper op de Zeeuwse fietspaden Beste/slechtste fietspad www.kustresort.nl )w eigen vakantiewoning in Zeeland,c investering die geluk èn geld oplevep^\ zaterdag 31 maart 2012 procent is de bezetting van de seizoenscampings van de Roompot rond de Pasen. door René Schrier MIDDELBURG - In de maand april besteedt de PZC extra aandacht aan de Zeeuwse fietspaden. De krant wil daarbij de hulp van de Zeeuwen inschakelen en roept hen op voorbeelden van goede of juist slechte fietspaden in te stu ren. U kunt de fietspaden, voor zien van een motivatie, liefst een foto van het bewuste fietspad en contactgegevens, sturen naar het e-mailadres veislaggeuing@pzc.nl. Het denken over fietspaden is aan het veranderen. 'De provincie Zee land speelt al met de gedachte om snelwegen voor fietsers aan te leg gen.. Speciale fietspaden -voor woon- werkverkeer, maar ook voor snelle fietsers. Gedacht wordt aan een pad tussen Middelburg en het Sloegebied. En ook naar het traject Goes-Sloegebied is gekeken. Daar kunnen ook mensen met een elektrische fiets gebruik van maken, want die halen eveneens indrukwekkende snelheden. In to taal ligt er ruim 600 kilometer fietspad in de provincie Zeeland. Daarvan is 283 kilometer in be heer bij de provincie en 322 bij het waterschap Scheldestromen. Tegenwoordig horen zaken als qr-codes, smartphones, fietsknoop- puntennetwerken en bluetooth ook al bij het fietsen. Ze moeten vooral de recreatieve fietser stimu leren. Fietsen in Zeeland heeft een boost gekregen na het 'Zeeuws jaar van de" fiets' in 2010. De provincie komt steeds nadrukkelijker in beeld als de Nederlandse fietspro- vincie. Daar hoort ook een goed fietspadennetwerk bij. Al die fietspaden worden weer kri tisch bekeken door de Fietsers bond die zelfs een meldpunt op zijn website heeft gezet voor het doorgeven van meldingen over fietspaden. Helaas is dit meldpunt door technische problemen op de website voorlopig niet in gebruik. Door toedoen van de Fietsersbond kijken de beheerders van fietspa den of het echt wel zo verstandig is om bepaalde paaltjes op een fietspad te zetten. In het verlengde daarvan wil ook het Regionaal. Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland weten hoe het zit met de veiligheid van onder meer de fietsende verkeersdeelnemer. Gebleken is namelijk dat fietsers 50 procent van de ernstige ver keersslachtoffers zijn, maar dat blijkt niet uit de registratie van ver keersslachtoffers. En fietspaden zijn mooi en nuttig, maar er moet wel ruimte zijn om ze aan te kunnen leggen, weten medewerkers van het waterschap uit ervaring. Als die ruimte er niet is en je wil toch wat doen voor de veiligheid van fietsers. Daarom houden waterschap en provincie ook goed bij hoeveel fietsers er concreet gebruik maken van de we gen en de fietspaden, aan de hand van tellingen. Nu het weer beter wordt en de mensen weer op de fiets stappen wil de PZC weten hoe het is ge steld met de fietspaden in Zee land. Wat zijn de ervaringen van lezers? Wat is de staat van de fiets paden, waar ligt een goed fietspad en waar juist een slecht en waar om? We vragen lezers hun ervarin gen door te geven, liefst voorzien van een foto en graag met een mo tivatie. Voor de een is een fietspad dat goed loopt en niet te veel ob stakels heeft een prima fietspad. Een ander wil juist fietspaden met onderweg eens een bankje of een mooi uitzichtpunt om even uit te rusten. Heel de maand april komen in arti kelen in de PZC en op de website mensen aan het woord die vanuit hun specifieke deskundigheid iets kunnen zeggen over fietspaden. De ervaringen die de lezers mailen worden op de website verzameld en aan het eind van deze maand gebundeld en gepubliceerd. De voortgang is te volgen op www.pzc.nl/fietspaden Op de A58 waren gisteren al weer heel wat caravans te zien. Niet alleen van Duitsers, voor wie dit weekeinde de Paasvakan tie al weer is begonnen, maar ook van oudere Nederlanders die hun seizoensplaatsen op de campings weer in gaan nemen. Want officieel gaan veel cam pings op 1 april open. door René Schrier Het gras op de Rit- themse minicam- ping Karnemelks- hoek is nog maar net gemaaid. Maar er gebeurt nog niets op de cam ping. Uitbaters Jo en Rieneke Ce- vaal zijn er wel helemaal klaar voor. Vandaag begint het nieuwe seizoen. En meteen al worden ze ker 16 kampeerders verwacht. Veel al vaste gasten. Rieneke: „Morgen om elf uur schenken we het eerste bakje koffie in de uitspanning." Cevaal vertelt dat.de kampeerders lekker gemaakt zijn door het mooie weer van de afgelopen twee weken. En hij voegt er aan toe dat de boerencampings toch wel goed in de markt liggen, on der meer doordat de tarieven al vijf jaar lang niet gestegen zijn. „Wij hebben als voordeel dat we heel dicht bij de A58 liggen. Wil je naar het staand in Westkapelle dan zit je wel wat langer in de au to. En Duitsers zie je hier niet. Die willen aan het strand zitten." Op minicamping Innerduyn bij Zoutelande zijn de eerste twee plekken al gevuld. En morgen ko men er weer twee bij, blijkt uit de reserveringen. Piet Lampert: „Ei genlijk doet mijn vrouw de cam ping. We hebben ook een akker bouwbedrijf van 50 hectare. Ik denk dat door het mooie weer van de afgelopen weken, de mensen wel zin hebben om te kamperen. En als ze dat eenmaal van plan zijn, wijken ze daar niet zo snel van af" Landschapscamping Kruytenburg in Poortvliet gaat officieel op 1 april open. Maar nu dat midden in het weekeinde voor Pasen valt, wordt daar niet zo nauw naar geke ken. En dat is maar goed ook, want uit de woorden van uitbaat ster Jackelien van Nieuwenhuijzen blijkt dat éénderde van de 75 sei zoensplaatsen al bezet is. Ze is po sitief over het komende seizoen, af gaande op de reserveringen. „Na de afgelopen weken staan de men sen te trappelen. Dat is vrijdag al begonnen en het gros verwachten we vandaag", vertelde ze gisteren. Ook voor de Pasen zijn al aardig wat reserveringen binnen, dat ziet er wel goed uit. Op minicamping Buitenhof te Le- wedorp zijn Harmen Grootenboer en Jannes Hoving uit Zwijndrecht bezig de voortent in te richten. Eerst hebben ze de vlonder er inge legd en daarna de vloerbedekking. Nu zijn. ze bezig de tafel in elkaar te schroeven. In Zwijndrecht wo nen de echtparen 200 meter van el kaar. Ze trokken in de vrije tijd al veel met elkaar op en nu zijn ze zo goed als buren op de Buitenhof En ze hebben het er prima naar de zin. Geen kwaad woord over de camping en over de uitbaters Jan en Aartje Dekker. En ze weten waar ze het over hebben, want eer der hadden ze wel eens op een an dere camping in Zeeland gestaan. En de ervaringen die ze daar heb ben opgedaan, zijn precies tegen overgesteld aan die in Lewedorp. Twee weken geleden hebben ze de caravan al neergezet. Dit weekein de wordt alles ingericht en maan dag gaan ze weer richting Zwijn drecht om het Paasweekeinde lü weer in Lewedorp neer te strijken. Opvallend op de campings is de enorme ruimte waarover de kam peerders kunnen beschikken. Ze staan opgesteld rond een groot ter rein waarvan het midden altijd open blijft. Wat Harmen Grooten boer betreft kan er in geval van nood best eens een tentje staan. Maar het is gewoon een principe van de camping dat die ruimte open blijft. Voor trekkers zijn apar te plaatsen beschikbaar. Lewedorp is niet bepaald aan het water of bij het strand, maar dat hoeft van de twee echtparen niet. Ze fietsen graag en hebben voor door Frans van der Heijde Verhalen vertelle in 't Wal- chers. 't Is nog leuker dan ze schrieve. Ik mag nöha es m'n kunsten komme vertöne in verzurgingsu- zen. Een hroöt voordeêl is, da ze je di nog zie as iemand die 'nog zö lekker joengis...!' Onder 't vertellen gebeure d'r wè es onverwachte dingen. Iemand komt te laete en dromt de rollator 'langs de korste pad' nè 't plekje wi zie of ie oaltied zit. En as die plekke bezet is...! Anderen bedien- ke alverwehe m'n verhaol, dat er nog versite moe komme en dan haen ze, nie onoorbaer, drek weg! Mè dankbaer wèrek is 't wè. Ze ge niete alleên a van 't luusteren nè de moerstaal en sommige ebb't zö nè d'r zin, dat de ohen zwaer ore! En., ze zeie tegen je wat as ze dien- ke. Bie eêl vee mensen zit er nie vee rem op! Aoles bie mekaore moe je j'n eihen goed bluve con- centrere om de draed van 't verhaal nie lcwiet te raeken. Nog nie zö lang helee was ik in zö'n uus vö een verteloptredèn. M'n leste verhaal moe 't meêste in druk maeke, a stae je d'rvan ver steld da ze vier verhalen ankunne op een middeg. Bie 't afscheid nemen zat er een oud vrouwtje, die vö mien gevoel wè twi wereldoorlogen meegemae- kt ao, lief nè me te lachen. „Ik eb be vroeger aoltied vee genote van Toon Hermans, meneer. Mè jie doe nie vö z'n onder zei ze vol Met Pasen naar Zeeland? Laat u inspireren op 7 april (11-14 uur) Bouwlocatie Biggekerke: Kaasboerweg 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 126