Dennen boswachterij Taak Rekenkamer beginnen nieuw leven verder beperkt 261 zeeland Diversiteit VERHUIZEN MET ZORG! Geen wijziging in welstandsregels Aangifte kreeft Het menselijk lichaam zaterdag 31 maart 2012 0113 222220 ZIERIKZEE - Actiegroep Edev heeft donderdag schriftelijk bij de poli tie aangifte gedaan van dierenmis handeling. Het levend koken van kreeften veroorzaakt volgens Edev onnodig leed. Donderdag werd het kreeftseizoen geopend. Edev vermoedt dat de komende tijd dui zenden schaaldieren op ellendige wijze aan hun eind komen. Experts van Staatsbosbeheer bepalen nauwkeurig welke bomen rijp zijn voor de oogst. De overgebleven bomen kunnen zo groter groeien. Ook krijgen andere (loofjboomsoorten een kans om te groeien. Dit komt de diversiteit van het bos ten goede. EXCLUSIEF WONEN MET VRIJ UITZICHT OVER DE OOSTERSCHELDE! IMMOREGIO TEL(0113)622000 BEZOEK HET INGERICHTE MODELAPPARTEMENT ELKE ZATERDAG VAN 11-14 UUR.'T SCHELD 36, WEMELDINGE pzc.nl/webwinkel T%rwéTt categorie Dvd's en games IK" IE» door Melita Lanting ZIERIKZEE - Er wordt voorlopig niet geschrapt in de welstandsre gels, laat staan dat de welstands commissie kan worden afgeschaft. Volgens de meeste raadsfracties is de tijd daarvoor niet rijp. Halver wege dit jaar verwacht het college van burgemeester en wethouders met nieuwe welstandsnota te ko men en dat is een beter moment om over dit onderwerp te praten. Welstand ligt gevoelig. „Deregule ring is een nobel streven, maar wij vinden handhaven van kwaliteit belangrijker", zegt Petri d'Anjou van de PvdA. „We moeten er be ducht voor zijn dat er geen vrij brief ontstaat om huizen allerlei kleuren te geven", zegt Theo de Gelder van GroenLinks. En wel- standsvrij bouwen ziet hij ook niet zitten. „Je zal maar een archi tect naast je krijgen die een ge drocht neerzet." De raad heeft wel besloten de be noeming van de leden van de wel stands- en monumentencommis sie niet uit handen te geven. Het college wilde deze bevoegdheid naar zich toetrekken, maar daar werkt raad niet aan mee. Beide commissies zijn belangrijk voor de burgers en daarom wil de raad daar invloed op houden. Boek 3 dvd's in luxe box Met deze combinatie heeft u in woord en beeld een prach tig en compleet overzichtyan het menselijk lichaam. Alles wat u wilt weten over de werking en de opbouw. Begrijpelijk, helder en overzichtelijk. De dvd-serie van Discovery Channel bestaat uit 3 delen (325 min.) en toont indrukwekkende computeranimaties en filmopnamen in het lichaam zelf. De 'Atlas van het menselijk lichaam' geeft een systematisch overzicht van 164 pagina's met gedetail leerde illustraties. Voor meer informatie gaat u naar onze webwinkel. Adviesprijs 39,95* Lezersprijs 29,95* stammen te versnipperen, maar goed beschouwd is de OSB-plaat een duurzaam product. Bij de pro ductie gaat vrijwel niets verloren en het eindresultaat is een plaat met een constante kwaliteit. Het betere hout is tijdens de kap apart gelegd. Het grootste deel daarvan ligt nu bij Houtzagerij Dreischor. Eige naar René Perkins: „Altijd als ze hier rooien, vraag ik of ik een vracht kan kopen. Het is goed hout en het liefst haal ik het uit de buurt. Dat kan hier van het eiland komen, maar laatst heb ik ook een vracht uit Hoogerheide gekocht." Het verse Schouwse hout ligt ach terop het terrein van de houtzage rij opgestapeld. „Dit is echt A-kwa- liteit hoor. Mooie cilindrische on derstammen met een doorsnee van dertig tot vijftig centimeter. En weinig kwasten. Echt goed zaaghout", oordeelt hij. Vanaf volgende week worden de eerste stammen verzaagd tot bal ken en planken. „Ik denk dat het dan nog een halfjaartje moet dro gen voordat het weggaat naar klan ten." De toepassingen zijn einde loos, zegt Perkins. „Maar dit is bij voorbeeld goed te gebruiken als constructiebalk of om er tuinmeu bels van te maken. Daarin is Kees den Braber weer ge specialiseerd, die sinds een paar jaar op het terrein van de houtza gerij zijn eigen bedrijf heeft. „Ik be stel het hout bij René en maak daarvan alles wat mensen willen." Zo zijn de schaaldelen, dikke plan ken waarbij de boomschors er nog aanzit, goed te gebruiken voor ro buuste buitenbanken. Maar het Schouwse grenenhout leent zich volgens Den Braber ook goed voor meer verfijndere meu bels. „Tafels, banken, plantenbak ken, je kunt het zo gek niet beden ken", zegt hij. René Perkins heeft het betere hout gekocht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweiand ZIERIKZEE - De Rekenkamer van de gemeente Schouwen-Duive- land doet nog één onderzoek per jaar. Twee jaar geleden werden jaar lijks nog drie gemeentelijke dien sten of activiteiten tegen het licht gehouden. Dat staat in het jaarverslag van de Rekenkamer over 2011. Het verslag wordt maandag besproken in de raadscommissie Samenleving en Bestuur. Een uur eerder presen teert de Rekenkamer haar onder zoek naar het functioneren van het Welzijnshuis. De resultaten van dat onderzoek door bureau Necker van Naem zijn 15 decem ber vorig jaar voor 'wederhoor' voorgelegd aan de betrokken amb tenaren en het college. Het ontbreken van dit wederhoor was eind 2010 een van de redenen om de toenmalige Rekenkamer op te heffen. Die bestond uit een aan tal economen en juristen die geen band met de gemeente hadden. Sinds vorig jaar bestaat de Schouw se Rekenkamer uit de fractievoor zitters van de partijen in de raad. GroenLinks doet niet mee, aange zien de gemeenteraad opdrachtge ver is van de onderzoeken door de Rekenkamer. Voor GroenLinks komt dat neer op de slager die zijn eigen vlees keurt. Een standpunt dat aanvankelijk ook door Alert!, WD en de PvdA werd gehuldigd. PvdA-fractievoorzitter Brigitte Troost is nu voorzitter van de Re kenkamer. Uit het jaarverslag blijkt verder dat twee aanbevelingen uit onderzoe ken van de oude Rekenkamer nog niet zijn uitgevoerd. Die adviseer de in 2009 cliëntenvolgsysteem aan te schaffen om de reïntegratie van werklozen te bevorderen. Het geld voor dit systeem staat voor dit jaar op de begroting. In 2010 deed de Rekenkamer de aanbeveling om een meerjaren planning voor de ruimtelijke orde ning op te stellen. Die komt er niet. B en W verwijzen hiervoor naar de beleidsvoornemens in de begroting. Bij het vervangen van de Rekenka mer is meteen het budget verlaagd van 40.000 naar 20.000 euro. De nieuwe Rekenkamer blijkt inder daad goedkoper te werken. Bij de wisseling in 2010 was 25.000 euro uitgegeven en vorig jaar was dat 23.000 euro. Het gros van de duizenden bo men die deze winter zijn gekapt in de Boswachterij Westerschou- wen, is deze week naar de hout industrie verscheept om als snip pers verwerkt te worden tot plaatmateriaal. De mooiste stam metjes worden in Dreischor tot planken en balken verzaagd. door Joeri Wisse Houtproductie. Het is dé reden waarom ruim honderd jaar geleden Staatsbosbe heer werd opgericht. Ondertussen is de ontwikkeling en het beheer van natuurgebieden een veel belangrijker rol gaan spe len. Toch wordt er ook nog gere geld hout geoogst, mits het natuur gebied er beter op wordt. Zo zijn afgelopen maanden duizen den Corsicaanse en Oostenrijkse dennen geveld in de boswachterij Westerschouwen. „Maar daar ko men er ook duizenden voor te rug", zegt boswachter Dirk Fluijt. Door de kap komt er veel n>eer licht in het bos, waardoor jonge bomen alle gelegenheid krijgen om tot volle wasdom te komen. De gekapte bomen hebben weken lang als keurige gezaagde stamme tjes in het bos gelegen. Deze week is het overgrote deel met vrachtwa gens naar Neeltje Jans gebracht, waar de stammen direct werden overgeladen in binnenvaartschip Rebel. „Die brengt het hout naar Genk, waar ze er hoogwaardig plaatmateriaal van maken", legt Fluijt uit. Oriented Strand Board, is voluit de naam van het product dat in de Belgische vestiging van de Canadese hout-multinational Norbord van het dennenhout wordt gemaakt. De stevige OSB-plaat wordt in de bouw vol op als basismateriaal gebruikt voor bijvoorbeeld wanden en vloeren. Het klinkt wat oneerbiedig om de wat minder rechte en en dikke 'Mooie, dikke cilindri sche onderstammen met weinig kwasten. Dit is A-kwaliteit zaaghout'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102