Zorgwet ligt onder vuur COMFORTWEEK! 595 buitenland 19 prominent m A A 28 30 31 990 Pesticiden tasten bijen en hommels aan Nationale- van 995.- Bon voor een gratis brochure vrijdag 30 maart 2012 Steeds meer twijfel of hooggerechtshof wel akkoord gaat met wetten Obama De Verenigde Staten probe ren al jaren het zorgstelsel aan te passen. Meerdere pre sidenten faalden. Obama lukte het wel, maar voor hoe lang? door onze correspondent Hanneke Keultjes Mag de Amerikaanse re gering een oma van 93, die nóóit in het ziekenhuis heeft gele gen, dwingen te betalen voor een zorgverzekering die ze misschien nooit nodig heeft? Dat is, kort door de bocht, de vraag waar het hooggerechtshof in Washington zich drie dagen over heeft gebo- '■■^6SSS3SCSSSS$S(SE6!SSSS BAGDAD Raket slaat in nabij top Arabische Liga Vlakbij het zwaarbewaakte com plex in Bagdad waar gisteren staats hoofden en regeringsleiders van de Arabische Liga bijeen waren geko men, is een raket of granaat ingesla gen. Er zijn geen slachtoffers geval len. De Arabische Liga hield voor het eerst sinds 1990 een top in Bag dad. Slechts zeven buitenlandse lei ders hebben het aangedurfd te ko men. PARIJS 'Onderzoeker werkte aan terreurknal' Een Franse wetenschapper die bij de Europese deeltjesversneller de oerknal wilde nabootsen, werkte ook aan een ander soort knal. Adle- ne Hicheur wordt ervan verdacht terreuraanslagen te hebben voorbe reid. Daarom begon gisteren in Pa rijs een proces tegen hem. Hij ris keert een celstraf van 10 jaar. De Al gerijns-Franse Hicheur (35) werd al in oktober 2009 gearresteerd. BRUSSEL Vrouwenquotum in Belgische overheid België gaat een vrouwenquotum in voeren voor de top van de over heid. Bij gelijke geschiktheid krijgt een vrouw de voorkeur als topamb tenaar. Zo moet volgend jaar een op de drie overheidsbestuurders in Brussel vrouw zijn. Nu is dat onge veer een kwart. De economie profi teert als de banen gelijk verdeeld zijn, aldus de Belgische regering. PARIJS Total heeft gaslek gevonden Oliemaatschappij Total heeft het lek gevonden waaruit al enkele da gen gas ontsnapt op een boorplat- form op de Noordzee. Dat heeft een woordvoerster van het Franse bedrijf gisteren gemeld. Volgens de zegsvrouw is het gas afkomstig uit een niet meer gebruikte gasbron op 4.000 meter diepte, die vorig jaar was dichtgestopt. gen. Hoewel het antwoord nog maanden op zich laat wachten, kan de beslissing een bom onder het presidentschap van Barack Obama betekenen. Negen rechters beraden zich op de grondwettelijkheid van de hervor ming van de gezondheidszorg. Die wet, een initiatief van Obama, re gelt dat verzekeraars mensen die ziek zijn of ziek worden, niet meer kunnen weigeren, dat jongeren tot hun 26-ste op de polis van hun ouders kunnen blijven staan en dat preventieve gezondheidszorg (controle op hoge bloeddruk, sui kerziekte) wordt vergoed. Maar de belangrijkste wijziging - het fundament onder de andere maatregelen - is tegelijkertijd het meest omstreden: de circa 50 mil joen onverzekerde Amerikanen worden verplicht een zorgverzeke ring af te sluiten, eventueel met overheidssubsidie. Want alleen als ook gezonde Amerikanen meebe talen aan zorg voor zieke landgeno ten, blijft het betaalbaar. Voor Ne derlandse oren klinkt dat logisch, maar voor Amerikaanse beslist niet. De helft is volgens peilingen tegen 'Obama-care'. Zesentwintig staten daagden de federale over heid voor de rechter omdat ze vin den dat de wet in strijd is met de individuele vrijheden die veran kerd zijn in de Amerikaanse grond wet. Als het hooggerechtshof het met hen eens is, kan de wet geheel of gedeeltelijk worden verworpen. Het hof is verdeeld: vier rechters zijn conservatief, vier progressief en één, Anthony Kennedy, is ge matigd en kan dus de doorslag ge ven. Vooraf meenden juridische ex perts dat het hof de wet wel over eind zou houden. Maar na drie da gen hoorzittingen kwam de twij fel. De conservatieve magistraten pakten de landsadvocaat stevig aan, vooral op de verzekerings plicht. Als de regering burgers kan dwingen een verzekering af te slui ten omdat er vraag is naar zorg, kan de regering burgers dan ook dwingen broccoli te kopen omdat er vraag is naar voedsel, vroegen de rechters inclusief Kennedy zich af De 2.700 pagina's tellende Afforda ble Care Act (betaalbare-zorgwet) ziet Obama als zijn grootste politie ke verdienste. Het hooggerechtshof komt eind juni met een oordeel. Als het hof de wet onderuit haalt, verliest Oba ma zijn belangrijkste campagne- punt. zie onze website: buitenland Audioverslag: 'Obamacare' onder vuur in Hooggerechtshof BOSTON - Pesticiden kunnen de oorzaak zijn van de dramatische sterfte onder bijen en hommels. Dat bevestigden twee onderzoe ken gisteren in het vakblad Scien ce. Boosdoeners zijn insecticiden die in talrijke landen worden ge bruikt. Franse wetenschappers ontdekten dat bijen verdwalen door het mid del thiamethoxam. De diertjes vin den de weg terug naar hun volk niet meer. Van de dieren die in contact kwamen met het insectici de, stierven er twee a driemaal zo veel als van de andere, zonder con tact met gif Een Schots team merkte dat de hommels bijna uitgeroeid werden na een behandeling met insectici den. Dave Goulson had hommel volken behandeld met het middel imidacloprid. Na zes wéken bleek dat die 85 procent minder konin ginnen hadden voortgebracht dan andere volkeren. MAAKT I MAAKT I MAAKT I MAART I MAART I MAART Deze week is het extra aantrekkelijk om uw eigen fauteuil te bestellen. Prominent introduceert vele nieuwe modellen fauteuils en banken en daarom moeten we ruimte maken in onze showrooms. U krijgt nu 50% korting op talloze showroommodellen I* Ruilt u liever uw oude zitmeubel in, dan krijgt u maar liefst 250.- retour voor uw oude stoel of 500.- voor uw oude bank!" Kom t/m 31 maart naar de showroom, of bel 0341 - 26 06 76 voor een gratis brochure of een vrijblijvende demonstratie thuis. Volledig leder De grootste collectie relaxfauteuils vind je bij dé zitspecialist! Milano Comfortabele relaxfauteuil. 1 2-voudig verstelbaar, bekleed met leder, keuze uit 5 kleuren. van 19SÜ. Geldig t/m 31 maart Zolang de voort ::'o Bezoek een winkel bij u in de buurt Alkmaar Rijnstraat 117 Amstelveen Handweg 133 Amersfoort Nijverheidsweg 53a Best [indhoven'seweg 30 Cruquius Spaarneweg 26 Capelle a/d IJssel Hoofdweg 4 Emmcn NIJbracht 47 Hoogeveen Groenewegenst Hoogerand Harenleger 7 Houten Duwboot 22d Katwijk lageweg 35e' iEb, ra tn Mercunusweg 15 UP Eerst thuis proefzitten? Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uitte proberen.Zo ziet u direct of het past! 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Dhr [^J Mevr j^j Naam Adres Postcode D Plaats Telefoon E-mail Zonder postzegel opsturen naar Prominent. Antw. nr 707.8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9