8 i buitenland Oekraïne geschokt na klassenjustitie Oberhausen symbool West-Duitse armoede Velen faalden bij fataal bootongeval Schutter toch begraven in Toulouse vrijdag 30 maart 2012 ss,'.-.<j^y&jxs'Sssrsss/s&s/xr/&sssttSSSn>s.'A--s?^.WM&M^^ DEN HAAG - Niemand neemt de verantwoordelijkheid op zich voor de dood van 63 uit Libië afkomsti ge bootvluchtelingen, begin april 2011 op de Middellandse Zee. Dat heeft een onderzoek naar het dra ma, uitgevoerd door de Raad van Europa, uitgewezen. De raad stelt in een rapport dat de NAVO en de kustwachten van een aantal Europese landen hebben ge faald. De kapiteins van militaire en commerciële schepen hebben 'fouten' gemaakt. Volgens de raad hadden de VN, NAVO en EU ook helemaal geen langetermijnplan voor de opvang van bootvluchte lingen die het geweld in Libië pro beerden te ontvluchten. Op 26 maart 2011 vertrok 'kort na middernacht' een schip met 72 vluchtelingen vanaf de kust bij Tri poli richting het Italiaanse eiland Lampedusa. Aan boord 50 man nen, 20 vrouwen en twee baby's. Toen de brandstof opraakte en Lampedusa nog steeds niet in zicht was, ontstond er paniek aan boord. Via een mobiele telefoon werd een contactpersoon in Rome benaderd. Die alarmeerde het ma ritieme coördinatiecentrum voor reddingen in Rome. Op 27 maart 's avonds alarmeerde het MRCC tele fonisch schepen op de Middelland se Zee. Faxen gingen naar alle rele vante diensten waaronder de mari tieme autoriteiten op Malta en het NAVO-hoofdkwartier in Napels. De Raad van Europa achterhaalde dat de NAVO op zijn minst het Spaanse fregat Mendez Nunez had moeten waarschuwen. Dat voer in de buurt van de locatie van de boot met vluchtelingen. In dezelf de regio was het Italiaanse oorlogs schip Borsini onderweg. Overlevenden van de ramp - het schip dobberde terug naar Libië waar het op 10 april bij Misrata op het strand liep - hebben laten we ten dat er een militaire helikopter boven hun schip hing. De bemanning had aangegeven dat zij hulp ging halen. De Raad heeft niet kunnen achterhalen uit welk land de helikopter kwam en waarom er niets is gebeurd voor de bootvluchtelingen. TOULOUSE - Familie woont de begrafenis bij van Mohamed Merah, de man die in Toulouse zeven mensen, onder wie drie kinderen doodschoot. Merah werd gisteren toch begraven in zijn woon plaats Toulouse. Ondanks bezwaren van de burge meester ging de uitvaart door. Merahs lichaam kwam aan het begin van de avond aan bij begraaf plaats Cornebarrieu. Merah werd bijgezet op een islamitisch deel van de begraafplaats. De vader van Merah, een Fransman van Algerijnse af komst, had eerder laten weten dat de aanslagple ger in Algerije zou worden begraven. Algerije wil de niet dat de 23-jarige Merah in het Noord-Afri kaanse land zijn laatste rustplaats zou krijgen. foto Marthial Roland/AP door onze correspondent Geert Jan Hahn DONETSK - Oksana Makar, de Oek raïense vrouw die wereldnieuws werd door een gruwelijke verkrach ting, wurging en verbranding te overleven, is drie weken na de mis handeling gestorven. „Haar lichaam was uitgeput", aldus Emil Fistal, hoofd van het brandwon dencentrum in Donetsk. De 18-jarige Oksana was voor 55 procent verbrand, haar benen en één arm werden geamputeerd en weinig organen functioneerden meer naar wens. „Uiteindelijk is haar hart na een fatale bloeding in de longen tot stilstand gekomen", aldus Fistal. Van de drie mannen die haar op 10 maart zouden hebben toegeta keld en voor dood in een kuil had den achtergelaten, gingen er twee in eerste instantie vrijuit. Protes ten via sociale media volgden. Vol gens vrijwel iedereen waren de ver dachten dankzij invloedrijke fami- 'De daders krijgen een rechtvaardige en onvermijdelijke straf lieleden op vrije voeten gekomen. Zo werkt de vader van een mogelij ke dader als rechter in Mikolajiv, de stad waar het voorval plaats vond. De andere verdachte is de zoon van een officier van justitie. Het leverde een publiek debat op, waarna president Viktor Janoeko- vitsj aangaf de zaak 'nader te wil len bekijken' en het duo op per soonlijke titel weer onder voorar rest liet plaatsen. Nu Oksana overleden is, ontkomt het staatshoofd er niet aan om zich intensiever met het geval be zig te houden. Via zijn persdienst liet hij weten dat de daders een 'rechtvaardige en onvermijdelijke straf zullen krijgen. „Zonder com promissen." Premier Mykola Azarov heeft laten weten dat hij het rechtssysteem nader wil bekij ken. „Als uit de feiten spreekt dat er ongevoelige, onverschillige of na latige wetshandhavers zijn, dan kunnen zij natuurlijk niet in onze rechtsstaat functioneren." Het is de vraag of de autoriteiten met de ze reacties een nieuwe golf van pu blieke verontwaardiging kunnen voorkomen. Oppositiepartijen pak ken de zaak aan om het regerings beleid als 'onmenselijk' neer te zet ten. Oksana Makar wordt vandaag in Loetsj begraven. Er worden vele duizenden mensen verwacht. door onze correspondent Oene van der Wal OBERHAUSEN - 'Wij gaan sluiten' staat er met dikke zwarte letters op oranje plakkaten. Het waren huis Kaufhof in de binnenstad van Oberhausen is ermee volgehan gen. Tot 50 procent zijn de spullen afgeprijsd, alles moet weg. „Veel winkels sluiten hier", zegt een oudere dame. Ze wijst in de Markt- strasse. „Moet u daar maar eens kij ken. Overal lege panden." Het vertrek van de Kaufhof perst het laatste restje commercieel le ven uit het verkommerde centrum van de arbeidersstad in het Ruhr- gebied. Oberhausen is het symbool van de armoede in de ooit zo trotse West-Duitse industrieregio. De ruim 200.000 inwoners tellende stad is met een schuld van bijna twee miljard euro (8.300 euro per hoofd van de bevolking) Duits- lands schuldenkampioen. In de hoogtijdagen van de kolen- en staalindustrie kon het geld niet op. Maar nadat die in de jaren tach tig begon te verdwijnen, ging Ober hausen 'op zijn Grieks' schulden maken en creatief boekhouden. Een nieuwe economie kwam nooit volledig van de grond, met als gevolg een feitelijk bankroet en pijnlijke saneringen. Vijf van de zeven zwembaden zijn dicht. Sportvelden zijn afgesloten. Theatersubsidies gekort. De biblio theekbus rijdt niet meer, het open baar vervoer rijdt steeds minder en er zijn zo'n duizend ambtena ren ontslagen. De lokale lasten be horen inmiddels tot de hoogste van het land. In steden in de omge ving, zoals Wuppertal, Essen en Remscheid, gaat het net zo. Vroeger vloeiden de gelden van hieruit naar het arme zuiden van het land. De laatste twintig jaar gaat er veel geld naar de wederop bouw van het ex-communistische oosten. Tot 2019 ontvangt het oos ten bijna 160 miljard euro. Steden als Oberhausen zijn wettelijk ver plicht daaraan bij te dragen. Wie de prachtige binnensteden van Leipzig en Dresden vergelijkt met de troosteloze lege winkelpan den, vervuilde en vervallen straten en grauwe, afbrokkelende gevels in Oberhausen, Bochum of Duis burg, gelooft zijn ogen haast niet. Geen wonder dat de burgemees ters van armlastige gemeenten in opstand zijn gekomen. Zij moeten geld lenen om het oosten te hel pen, terwijl ze zelf diep in het rood staan en het oosten de hulp niet meer nodig heeft, luidt de klacht. De kwestie werd op slag thema bij de campagne voor de deelstaatverkiezingen in Noord- rij n-Westfalen, waar op 13 mei ge stemd wordt. Dat de financiële misère van Ober hausen komt door de bijna 300 miljoen euro die de stad ten behoe ve van het oosten overmaakte, gaat er bij een man op een terrasje op de Friedensplatz niet in. „Er is geen geld meer, maar de gemeente blijft achterlijke dingen doen." Zo werd dit plein compleet nieuw be straat. „Volkomen onnodig", vindt de man. Volgens de stad gaat het om inves teringen in het leefklimaat, die het doodbloeden van het centrum moeten tegengaan. Maar dat lijkt vechten tegen de bierkaai. Ook al omdat de stad in de jaren negentig het reusachtige winkel- en ver maakscentrum Centro liet bou wen in Oberhausens 'Neue Mitte', een voormalig industrieterrein in het hart van de stad. Het is er aan zienlijk drukker dan in de verpau perde binnenstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8