■fx binnenland 17 Scènes uit een toneelstuk over kabinetscrisis Nepvacature zet kwaad bloed Zorgen om Oost-Europese bendes vrijdag 30 maart 2012 door Dewi Gigengack NIJMEGEN - Pure misleiding, vindt Michael Rijnen: het plaatsen van spookvacatures. De Heerlenaar is er een meldpunt voor begonnen. „Werkzoekenden doen moeite en schrijven een sollicitatiebrief voor een baan die niet bestaat. Mensen voelen zich belazerd." Rijnen beoordeelt bij de Linked- In-groep 'Vacatures' de inkomen de vacaturebeschrijvingen, die ruim 21.000 leden heeft. In de dis cussies op het platform kwamen de laatste maanden veel klachten over nepvacatures. Ook een pei ling over het onderwerp maakte veel reacties los. Rijnen besloot een website aan spookvacatures te wijden. Op www.spookvacatu- res.nl kunnen mensen een ver dachte vacaturetekst melden. „Ik hoop dat bedrijven die dit doen met naam en toenaam worden ge noemd, want dit moet ophou den", zegt Rijnen. Voornamelijk werving- en selectie bureaus en uitzendbureaus maken zich volgens Rijnen schuldig aan het plaatsen van spookvacatures. „Om reclame te maken voor zich zelf, omdat ze targets moeten ha len of om alvast geschikte kandida ten te verzamelen zodat ze klan ten snel van dienst kunnen zijn bij toekomstige vacatures." Met dat laatste is niets mis, vindt Rijnen. „Maar zeg het dan gewoon." Cij fers zijn er niet. „Niemand weet hoeveel spookvacatures er zijn." Valse vacatures zijn volgens Rij nen te ontmaskeren door het wer vingsbureau specifieke vragen te stellen over de functie. Ook is het goed.de vacaturetekst te googelen. „Het is verdacht als een tekst vaker voorkomt onder verschillende va caturenummers." Volgens Rob Bruins, voorzitter van koepelorganisatie Summum waarbij dertig werving- en selectie bureaus zijn aangesloten, verschij nen er al minder nepvacatures dan tien jaar geleden. „Toen kwamen er in een korte tijd veel bureaus bij. In die cowboyjaren plaatsten beginnende bureaus nepvacatures om meer klanten te trekken." Maar het aantal bureaus is de laat ste vier jaar meer dan gehalveerd, zegt Bruins. VENlO - De politie in diverse re gio's slaat alarm over criminele bendes uit Midden- en Oost-Euro pa die in Nederland hun slag slaan. Limburg wordt in toenemende mate „geteisterd" door inbrekers- groepen, zei korpschef Bryan Rookhuijzen van het korps Lim burg-Noord donderdag. Crimine len uit Oost-Europa plegen groeps gewijs inbraken en verkassen na een tijdje naar een andere regio. De Amsterdamse buurtregisseur John Beerman klaagt deze week in het politieblad Blauw over „een nieuwe groep veelplegers die zich als een zware regenwolk over de stad uitbreidt". Volgens hem zijn van de laatste 1800 verdachten in de Amsterdamse regio 226 Neder lands, de anderen kwamen uit Po len, Roemenië, Litouwen en Bulga rije. Groepen criminelen uit Mid den en Oost-Europa staan al lan ger in de kijker. De afgelopen jaren is alarm geslagen over onder meer bendes die vrachtwagenladingen stelen, autoinbraken of winkeldief stallen plegen. Al in 2004 wees de Nationale Recherche er in het rap port 'Misdaad zonder grenzen' op dat misdadigers uit Oost-Europa steeds actiever werden in Neder land. Het CDA pleitte in 2009 voor het ongewenst verklaren van roofbendes uit het voormalige Oostblok als onderdeel van een plan tegen ladingdiefstallen. De stichting Aanpak Voertuigcrimina- liteit sloeg in 2010 alarm over groe pen die airbags en navigatiesyste men uit personenauto's stalen. Verder zijn de winkeldieven die in georganiseerd verband opereren een bekend probleem. De Noord-Limburgse korpschef Bryan Rookhuijzen sprak bij de presentatie van zijn jaarverslag 2011 van 'mobiel banditisme'. Het fenomeen komt inmiddels in heel Nederland en ook in België en Duitsland voor, aldus Rookhuij zen. Minister Opstelten (Veilig heid) liet de Kamer juist deze week weten dat zijn aanpak op drie actiepunten rust: een grote waakzaamheid en weerbaarheid samen met het bedrijfsleven, ons land onaantrekkelijk maken voor bendes door opsporing en vervol ging, en samenwerking in de strijd zoeken op Europees niveau. Emale Roemer (SP): „De dag is heel ver weg dat de RVD een crisis aankondigt. Ik had natuurlijk liever dat het kabinet gis-: teren al was weggegaan. Ik laat me niet gek maken. We gaan gewoon verder met het politieke werk." Alexander Pechtold (D66): „Als dit geen uitstel van executie is, dan betekent het dat ze iets gaan doen. Of ze er uitkomen of dat dit een schijnbeweging is, zul len we zien. Het is een kat- en muisspel dat heel gevaarlijk is van wege de mogelijke reactie van de fi nanciële markten." Anonieme CDA'er: „De oppositie heeft ons alleen nog maar meer naar elkaar toe gedre ven. Een klassieke fout van de afge lopen anderhalfjaar, zo dom ge woon." j telfort.nl Werkt in je voordeel osoow i Telfort winkels Vlnr: Stef Blok, Maxime Verhagen, Sybrand van Haersma Buma, Fleur Agema, Mark Rutte en Geert Wilders. foto Phil Nijhuis/EPA trouwen die uitleg. Zij zijn ervan overtuigd een dag lang naar een to neelstuk te hebben gekeken. Geen enkele betrokken partij zit immers te wachten op verkiezingen. Daar bij zou de strategie als volgt moe ten zijn geweest: als Wilders wil instemmen met een groot bezuini gingspakket, dan moet zijn achter ban het gevoel hebben dat hij zijn huid heel duur heeft verkocht. En dus moet het beeld worden ge creëerd dat hij de handdoek al in de ring had gegooid, zich toch heeft laten overhalen er nog een nachtje over te slapen, vervolgens allerlei concessies in de wacht sleepte en toen toch maar weer verder is gaan-praten. Toneelstuk of niet, weer anderen zijn graag bereid erin te geloven. Wilders wil zijn achterban het gevoel geven dat hij zijn huid duur verkoopt. Het op een haar na klappen van het gedoogavontuur bevestigt im mers alleen maar hoe 'labiel' dit ka binet bezig is (GroenLinks) en de 'doodlopende weg' waarop het zit (PvdA). De enige die uitsluitsel kan geven, is Wilders zelf En die houdt nog altijd zijn mond dicht, al kon hij het niet nalaten de oppositie giste ren te pesten met een tweetje om dat zij met lege handen staat: 'Op positie in moeilijke fase'. Nu treedt de mediastilte weer in. Mocht het straks allemaal alsnog mislukken, dan weet Wilders al vast welke verwijten hem te wach ten staan. Hij zal dan vast niet schromen ook zelf met modder te gooien. Alles-Ïn-1 basispakket door Laurens Kok en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Een Haagse wet luidt: zodra er in de coalitie van alle kan ten over elkaar gelekt wordt, bete kent dit maar een ding: een breuk is ophanden. Partijen zijn bang dat zij de zwartepiet toegeschoven krijgen en proberen uit alle macht de schuld in andermans schoenen te schuiven. En dus wordt er ge lekt en gespind dat het een lieve lust is. De PW heeft dat geweten. Voor dat Geert Wilders gisteren toch besloot om verder te onderhan delen in het Catshuis, kreeg hij een dag eerder van alle kan ten onder uit de zak. Het lag niet aan de coalitiepartijen dat het overleg was vastge lopen, maar aan Wilders en niemand anders, was de eensgezinde bood schap. Want Geert is - bang dat hij vergaande hervormingen niet ver kocht krijgt aan de achterban. En als Geert moet kiezen tussen partijbelang of landsbelang, dan kiest hij voor zichzelf Geert is de breker, zo klonk het in de CDA- en WD-gangen. Wilders gaf echter geen krimp. Geen sms'je, geen tweetje, geen quoteje voor de camera, behalve dan het bitse 'Ik heb u helemaal niets te zeggen'. Ook zijn vertrou welingen hielden de kaken stijf op elkaar. Zij hielden vast aan de me diastilte. Dat in coalitiekringen wel uit de school werd geklapt, geeft volgens WD'ers en CDA'ers aan hoe 'on beschrijflijk spannend' het is ge weest. Ook zij konden niet in Wil ders' hoofd kijken en wisten echt pas gisterochtend dat hij perspec tief zag om verder te gaan. Ervaren Binnenhofwatchers wan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7