'De Ronde van Vlaanderen hangt niet af van één helling' Hoekman 'keizerin van het dambord' sport 131 vrijdag 30 maart 2012 Muur van Geraardsbergen wordt nu al gemist De Ronde van Vlaanderen komt zondag niet over de Muur van Geraardsbergen, in een poging de toekomst van de klassieker veilig te stellen. Vooralsnog over heerst de scepsis. door Geert Langendorff OUDENAARDE - Zoeken naar de Oudenberg op een zonovergoten dag in maart hoeft niet. Zonder grauwe sluier boven de top wenkt hij al ver. Hoe onheilspellend de aanblik ook oogt, eenmaal boven zorgen de serene rust en het uit zicht over het lager gelegen cen trum van Geraardsbergen voor een bijna sacrale sfeer. Slechts een hijgende fietser en twee nieuwsgie rige eenden zorgen voor wat bèwe- ging- Als het schemerduister invalt, doemt in de verte een kleine ge stalte op. Onder de Mariakapel houdt hij even stil. Zijn ogen rus ten op een spandoek met de tekst: 'Hier is de ronde thuis!'. Met de ronde wordt de Ronde van Vlaan deren bedoeld, 'zondag voor de 96e maal verreden. En ditmaal komt die, tot groot verdriet van veel Vlamingen, niet over de Muur van Geraardsbergen, waarvan deze plek de top vormt. „Een schande", stoot de man uit, terwijl zijn zelfgerolde sigaret in de consternatie uit de hoek van zijn mond valt. „De Ronde is ons afgenomen. Ik woon hier sinds 1961, op nog geen honderd meter afstand. Snapt u het? Een of ande re 'big shot' vond het nodig Ger aardsbergen te mijden. Om meer geld te verdienen. Ik houd ver schrikkelijk veel 'van wielrennen, maar zondag kijk ik niet. En als ik op mijn radiooske de koers hoor, gooi ik hem in de vijver." In zijn woede staat Michel De Sae- ger, zoals zijn naam luidt, niet al leen. Velen kunnen niet verkrop pen dat de organisatie besloot het parkoers te verleggen. Waar het steile kasseienpad de traditionele scherprechter was, ligt het kriti sche punt nu een stuk westelijker. Na driemaal de Oude Kwaremont en de Paterberg wacht de finish- streep na 255 kilometer in Oude naarde; niet meer in Meerbeke. Hoewel de redenen hiervoor plau sibel zijn, blijven de mensen spre ken van heiligschennis. Het argu ment, dat 'Vlaanderens Mooiste' langzaam afbladderde en opnieuw in de verf moest worden gezet, ketst af op een ondoordringbaar pantser bij veel Vlamingen. Even als God, is wielrennen van hen allen. Nieuwlichters die de Muur negeren voor een gevulde porte monnee, staan gelijk aan heidenen die een gouden kalf vereren. Is het dan werkelijk zo vreselijk? Rik Vanwalleghem meent van niet. De directeur van het Cen trum Ronde van Vlaanderen, gele gen in Oudenaarde, ziet de ingrij pende verandering als een pure noodzaak en praat zijn tong lam om de wereld daarvan te overtui gen. Als ingewijde weet de voor malige journalist en schrijver van wielerboeken dat inkomsten no dig zijn om de Ronde voor het na geslacht te bewaren. Investeringen kunnen niet uitblijven om de slag met moderne rondes als de Tour Down Under en de Tour of Cali fornia niet te verliezen. En daar is meer geld voor nodig. „Anders sta je bedrijfseconomisch over vijf jaar aan de rand van de afgrond." En dan, voorspelt hij, meldt de ASO, de machtige organisator van onder meer de Tour de France, zich als eerste om de failliete boe del over te nemen en naar eigen bevinding in te richten. In de nieu we opzet, vindt hij, blijft in elk ge val de ziel van de Ronde bewaart. „Die hangt niet af van één helling, maar van het ritme en de frequen tie van de Ronde." Voor De Saeger niet. De vroege zestiger gelooft niet meer in de Ronde. „Voor mij en bijna ieder een die ken, bestaat die niet meer", zegt hij bij de kapelmuur in Geraardsbergen. Dat is voorbij." O Kruishoutem 1e deel 2e deel a 2O riool Zwaartepunt ligt op Oude-Kwaremont en Paterberg 2001: Bortolami (Ita) 2002: Tafi(lta) 2003: Van Petegem (Bel) 2004: Wesemann (Dui) 2005: Boonen (Bel) 2006: Boonen (Bel) 2007: Ballan (Ita) 2008: Devolder(Bel) 2009: Devolder(Bel) 2010: Cancellara (Zwi)^Mjpl/ 2011: Nuyens (Bel) Tom Boonen kan zich scharen in het selecte gezelschap van drievoudige winnaars. Nederlandse zeges 1986: Adri van der Poel 1984: Johan Lammerts 1983: Jan Raas 1981: Hennie Kuiper 1979: Jan Raas 1974: Cees Bal 1971: Evert Dolman 1965: JodeRoo 1953: Wim van Est 96e editie zondag Velzeke 1 april 2012 q 255 km - Strijpen 6,6% 6,2% 7,0% 4,0% 7,0% 8,1% Oude-Kwaremont 2200m 4,0% Paterberg 360m 12,9% Koppenberg 600m 11,6% Steenbeekdries 700m 5,3% Kruisberg/Hotond 2500m 5,0% Hoogberg/Hotond 3000m 3,5% sndevanviaanderen.be door RoeDamd van Vliet ZOUTELANDE - Evert Davelaar, lid van het bestuur van de dambond, noemde Nina Hoekman gisteren de 'keizerin' van het dambord'. De kwalificatie 'koningin van het dam bord' vond hij te gering, zo vertel de hij. „Want ze heeft het Neder lands kampioenschap op overwel digende wijze gewonnen. Het was deze week Nina tegen de rest." De 47-jarige Hoekman, die woens dag al zeker was van haar negende nationale titel, vergrootte gisteren in de slotronde haar voorsprong op de concurrentie. De inwoon ster van Zutphen versloeg Heilce Verheul en kwam uit op zestien punten. Nummer twee Vitalia Doumesh en nummer drie Mei-Jhi Wu, die elkaar nog op een remise hielden, eindigden er met vier minder. Iedereen in het Beachhotel sprak gisteren met diep respect over Hoekman. Barbara Graas, die in de jaren zeventig vijf keer het NK won, bijvoorbeeld. „Nina heeft een veel hoger niveau dan ik des tijds", stelde ze. „Het vrouwendammen is in de loop der tijd enorm vooruit ge gaan en dan nog steekt zij er ver boven uit. Nina komt uit de voor malige Sovjet-Unie en heeft daar op damscholen gezeten, zoals je ook dansacademies hebt. Zij heeft echt op dammen kunnen stude ren en beschikt daardoor over bij zonder veel kennis. Ze kan boven dien heel snel rekenen en vele stap pen vooruit denken. Daardoor komt ze nooit in tijdnood." Graas verloor deze week tamelijk snel van Hoekman. „Ik zag wel waar het gevaar bij haar vandaan kwam. Ze was haar aanval heel zorgvuldig aan het opbouwen. Maar op het moment suprème let te ik even niet op en was ik gezien. Alle Analistes maken kleine fout jes, maar zij niet. En zij buit onze kleine foutjes meteen uit." „Hoekman is van 'hors catégorie'. Op haar staat geen enkele maat", zei ook Aart Walraven van Stich ting Damevenementen Zeeland. Die meende dat het vooral bijzon der knap is dat ze zich elke keer zo op het titeltoernooi kan richten, terwijl ze voor borstkanker behan deld wordt. „Als je dan elke keer weer die klasse uitstraalt op het dambord en de jonge talenten op technisch-tactisch gebied een lesje leert, vind ik dat heel mooi." Eén van de twee vrouwen die re mise speelden tegen de kampioe ne, was Rianka Rentmeester uit Nieuwdorp. Op dat resultaat was de uiteindelijke nummer zeven wel trots, maar ze kon het gelijk spel ook relatieveren. „Het was de tweede partij op één dag en bijna aan het einde van het toernooi", zei ze. Leonie de Graag uit Goes werd achtste. NK voor vrouwen Slotronde: Agita Marterere-Leonïe de Graag 2-0, Heike Verheul-Nina Hoekman 0-2, Mariëlle Meijér- Kromhout-Barbara Graas 0-2, Vitalia Doumesh-Mei Jhi Wu 1-1, Rianka Rentemeester-Jorien Alink 2-0. Eindstand: 1. Hoekman 8-16+, 2. Doumesh 8-12, 3. Wu 8-12-, 4. Verheul 8-9+, 5. Alink en Marte- rere 8-9, 7. Rentmeester 8-9-, 8. De Graag 8-7, 9. Graas 8-4,10. Me- ïjer-Kromhout 8-3. Of het NK dammen voor vrouwen in 2013 weer in Zoutelande is, is nog altijd niet duidelijk. Gisteren kreeg de Stichting Damevenemen ten Zeeland wel alsnog provinciale subsidie voor het toernooi van dit jaar. GELSENKIRCHEN Huntelaar staat droog en Schalke verliest Klaas-Jan Huntelaar is er gistera vond niet in geslaagd zijn indruk wekkende doelpuntentotaal in de Europa League nog verder op te krikken. De spits verloor met Schal ke 04 thuis teleurstellend met 2-4 van Athletic Bilbao. Raul scoorde tweemaal voor de Duitse ploeg. Huntelaar blijft topscorer van de Europa League met dertien goals. Sporting Lissabon won met Ricky van Wolfswinkel en Stijn Schaars in de basis met 2-1 van Metallist Charkov. TURKU Pim Bouwman scoort, maar mist bekerfinale Voetballer Pim Bouwman is don derdagavond de finale van de Finse beker misgelopen met zijn club In- ter Turku. Na strafschoppen ging de halve finale tegen HJK Helsinki verloren. De uit Souburg afkomsti ge Bouwman opende kort na rust weliswaar de score met zijn eerste goal in Finse dienst. HJK boog die achterstand om in een 2-1-voor- sprong, maar kort voor tijd maakte Bouwmans Inter Turku alsnog ge lijk. De strafschoppen gingen uit eindelijk echter met 3-4 verloren. MIDDELBURG Erwin Mesu verder bij andere ploeg Erwin Mesu schaatst volgend sei zoen voor de Friese formatie Radson-Jinstal. De 22-jarige Middel burger, woonachtig in Friesland, komt over van Habovo/Bwaste. „Deze stap komt op het goede mo ment in mijn carrière en past goed in de lijn die ik zelf voor ogen had." Komende zomer skeelert Mesu nog in de kleuren van Habovo. Be halve in de nationale competitie zal hij zich ook internationaal la ten zien met als doel een plaats in de EK-selectie. PLOVDIV Smeets passeert Sokolov op EK Schaker Ivan Sokolov heeft giste ren op de Europese kampioen schappen schaken in het Bulgaarse Plovdiv zijn tweede nederlaag gele den. De Bosnisch Nederlandse grootmeester verloor van Ernesto Inarkiev, een Rus. In de algehele rangschikking is hij nu niet meer de beste Nederlander. Jan Smeets, die de Israëliër Ilia Smirin ver sloeg, haalde hem in. Smeets heeft na 9 ronden 6,5 punten, Sokolov 6. Anish. Giri speelde 'remise en kwam op 4,5 punten. DORTMUND Tafeltennissters nu tegen Hongkong De Nederlandse tafeltennisvrou- wen hebben gisteren de kwartfina les bereikt van het WK teams in Dortmund. Oranje was in de tus- senronde met 3-1 te sterk voor Oos tenrijk. In principe is deze presta tie goed voor kwalificatie voor de Olympische Spelen van Londen 2012. Nederland speelt in de kwart finales tegen Hongkong. Li Jie was met twee winstpunten de belang rijkste speelster bij Oranje. Ook Lin da Creemers, vervangster van routi nier Elena Timina, zegevierde in haar partij in het enkelspel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59