Doorbraak onderzoek naar 'groene' plastics 241 zeeland Interess Boulevard Mortiere Middelburg bijna vol Wetensch Stoomtreinen Zoektocht Kopen vol kansen Te koop Te koop Te koop vrijdag 30 maart 2012 HOEDEKENSKERKE - Het nieuwe rij- seizoen van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) start op zon dag 1 april. Op 8 en 9 april vinden de paasritten plaats met de paas haas en figuranten in ouderwetse kledij. Voor de SGB is 2012 een bij zonder jaar in verband met de vie ring van het veertig-jarig bestaan. Dit wordt uitgebreid gevierd tij dens de extra groot opgezette edi tie 2012 van 'Sporen naar het Verle den' tijdens* het hemelvaartweek- einde. door Maurits Sep MIDDELBURG - Binnen een maand kan ook voor het laatste vrije win kelpand op de woonboulevard Mortiere in Middelburg een huur der worden gecontracteerd. Dat verwacht Manfred van den Broeke van Fox Parkbeheer, dat het be heer van de Mortiere op zich heeft genomen. Alleen het nieuwe pand naast Groenrijk is nog niet verhuurd. „Maar daarvoor zijn meerdere ge gadigden. We voeren nu gesprek ken en hopen daar op korte ter mijn uitsluitsel over te hebben", zegt Van den Broeke. Het pand heeft een vloeroppervlak van ruim 1300 vierkante meter. Op de Mortiere zitten 23 winkels met een totale winkeloppervlakte van 45.000 vierkante meter. Onlangs is het horecapaviljoen geo pend, Brasserie 't Hoofdkantoor. Sinds enige tijd staan er ook slag bomen bij de toegang naar de woonboulevard. Die zijn geplaatst voor de veiligheid. In het verleden werd het terrein 's nachts nog wel eens gebruikt voor autoraces. Bo vendien zijn er ramkraken ge weest bij de Mediamarkt. Door het terrein 's nachts af te sluiten, wordt dat voorkomen, zegt 'Jéan van Oorschot van Woonboulevard de Mortiere. Omdat de woonboulevard hele maal ldaar is, wordt die zaterdag of ficieel 'heropend'. In de concurrentieslag met voor al het Midden-Oosten moet de chemische sector in West-Euro pa op zoek naar andere grond stoffen. Bij Dow Terneuzen is in deze zoektocht met de Universi teit Utrecht een belangrijke doorbraak bereikt. door Harmen van der Werf Grondstoffen als olie en gas vormen in de Europese chemische industrie nog altijd de basis voor de pro ductie van onder meer plastics. „We moeten andere wegen in slaan, willen we onze concurren tiepositie behouden ten opzichte van landen met goedkope voorra den gas, olie en steenkolen. De grondstofprijzen zijn fors gestegen en blijven zo goed als zeker hoog. We moeten ons richten op het ge bruik van andere grondstoffen, op het gebruik van biomassa, als pulp van suikerbieten en reststoffen van maïs", schetst senior-weten schapper Matthijs Ruitenbeek van Dow Benelux het toekomstper spectief Matthijs beseft als geen ander dat dit eenvoudiger is gezegd dan ge daan. Het omzetten van fossiele brandstoffen in breed toepasbare kunststoffen en chemicaliën is 'een trucje' waarmee al in de jaren twintig van de vorige eeuw is be gonnen. De productie van plastics heeft vervolgens in de jaren vijftig en zestig een enorme vlucht geno men. Bij Dow in Terneuzen staan alleen al drie krakers waar op gi gantische schaal fossiele grondstof fen worden gekraakt; de molecu len die erin zitten, worden als het ware uit elkaar getrokken. De ge produceerde bouwblokjes, zoals etheen (ethyleen) en propeen (pro pyleen), worden in aansluitende fa brieken verwerkt tot kunststoffen en andere producten. Dé vraag waarvoor de onderzoeks afdeling van Dow Benelux zich ge steld ziet, is hoe je dezelfde produc ten kunt maken met gebruik van andere grondstoffen dan olie of gas. Dow in Terneuzen doet dit niet alleen, maar als onderdeel van het wereldwijde netwerk van Dow en in samenwerking met partners, onder meer universiteiten. Mat thijs: „We zitten hier in een agrari sche omgeving. Het ligt dan voor de hand te kijken naar groene grondstoffen. Olie, gas en steenko len zijn ook uit biomassa ont staan. Het gaat erom bestaande plantaardige grondstoffen op de zelfde manier te kunnen gebrui ken als gas, steenkolen en olie, zon der dat we direct allemaal nieuwe fabrieken moeten bouwen." In totaal drie stappen moeten daarvoor worden doorlopen, geeft Matthijs aan. De eerste stap is biomassa op hoge tempera turen omzetten in synthesegas. De tweede stap is dit synthesegas te gebruiken voor de productie van onder meer etheen en propeen. En de derde stap is van deze basis producten plastics te maken. „De eerste stap hebben we onder de knie, al zijn de kosten erg hoog. De derde stap is hetzelfde kunstje als we nu toepassen. De tweede stap was het grote probleem. We konden geen interessante hoeveel heden etheen en propeen uit het synthesegas maken. En nu wel", verwijst Matthijs naar de onder- zoeksdoorbraak die is bereikt en 'Toeval bestaat wél, het uitgangsmateriaal bleek vervuild, wat nou net de juiste samenstelling gaf waarvan de resultaten onlangs in het internationaal vermaarde we tenschappelijk tijdschrift Science zijn gepubliceerd. Toeval bestaat niet, wordt vaak ge zegd. Bij deze doorbraak lijkt daar toch sprake van. Bij de Universiteit Utrecht lukte het wetenschappers voor het eerst uit synthesegas - ge wonnen uit biomassa - etheen en propeen te produceren met een be hoorlijk rendement. In het labora torium van Dow Benelux probeer den onderzoekers hetzelfde op een iets grotere, overigens nog zeer kleine schaal. Dat lukte niet, tot ieders verbazing. „Wat bleek?", vertelt Matthijs. „Voor het proces heb je ijzerdeeltjes nodig van een bepaalde samenstelling. Wij pas ten het Utrechtse recept toe. Toch lukte het niet. We zijn samen alles gaan uitpluizen; het in Utrecht ge bruikte potje met ijzerzout bleek iets Vervuild' met andere zouten. En dat was ongeveer in de goede verhouding om het synthesegas om te zetten in propeen en etheen." De doorbraak is er. Matthijs spreekt van een enorme stap. Het onderzoek gaat nu verder. Dow Terneuzen heeft daarvoor de voor zieningen in huiSj waaronder een hoge doorzet-laboratorium. Het komt er nu op aan 'grote hoeveel heden materialen' te evalueren en de experimenten op te schalen. Eén van de kwesties is dat in bio massa - in tegenstelling tot fossiele grondstoffen - nog veel zuurstof zit, terwijl voor de productie van propeen en etheen alleen de kool- en waterstof nodig zijn. „We zijn nu nog op gramschaal bezig, wat te zijner tijd gevolgd kan worden door de bouw van een proeffa briek." Matthijs verwacht dat nog zeker tien jaar nodig zijn voor echt productie kan worden gedraaid. „Alle economische factoren moe ten dan ook meewerken." De verpakkingsindustrie heeft al plastics geproduceerd uit groene steeds vaker naar vragen, verklai Senior-wetenschapper Matthijs National Geographic leent er zijn bestaan aan wetenschappers op een begrijpelijke manier i nen vertellen waarmee ze 1 zijn. Matthijs Ruitenbeek (40 Terneuzen is zo'n wetenschaj De in Utrecht opgeleide chen is in staat in lekentaal duideli maken wat hij en zijn collega's het doen zijn. De chemie in West-Europa is op zoek naar alternatie ven voor de grondstoffen op basis van aardolie. Groe ne grondstoffen kunnen een alternatief vormen, het liefst groene reststoffen die niet geschikt zijn voor de voedselproductie, zoals suikerbietenpulp of tuinafval. Wij kdj?w u! www.kopenvolkansen.nl. ■0111418 080 Zeeuwland Ruime hoekwoning in kindvriendelijke buurt Vier slaapkamers, waarvan één op de zolderverdieping Zonnige tuin op het zuiden Gelegen vlakbij uitvalswegen Nette badkamer (uit 2009) met 2'toilet Vraagprijs 157.500 v.o.n. Rustig gelegen tussenwoning Nieuwe badkamer met T toilet Zonnige tuin op het zuiden Vlakbij uitvalswegen Koopprijs 150.000 h.h. Hoekwoning in kindvriendelijke wijk Poortambacht Tuingerichte woonkamer Vier slaapkamers, waarvan één op de zolderverdieping 2' toilet op verdieping Koopprijs 160.000 k.k. Kerkwerve, Simonskerkestraat 11 Kerkwerve, Simonskerkestraat 19 Zierikzee, Schouwenbank 80

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56