Atsma: 'Geen zorg om habitat van de kreeft9 eeland Slapende honden wekken beter dan doodzwijgen 22 Fossiele otter opgevist Protest tegen 'moord op kreeften' Vechtpartij in Goes staat we! op video Creatief coach exposeert foto's in gemeentehuis vrijdag 30 maart 2012 mssBaKmxmmmmmmasKmaxBa&assBamsssas In Renesse wordt vanavond de eerste alcoholvrije party voor jongeren van 12 t/m 15 jaar gegeven. Wegwijs ma ken met stappen is het doel. Goed of veel te vroeg? Als een zombie strom pelt de jongen door de zaal. No mercy for the king zingt Racoon. De jongen hoort het niet. Hij heeft zich volgegoten met drank tijdens het Bruse Winterfeest. Hij is niet de enige. Beter bewijs van de noodzaak iets te doen aan overmatig alcoholge bruik door jongeren is nauwelijks denkbaar. Bruinisse erkent het en heeft juist diezelfde ochtend de af trap gegeven voor een dorpsbrede aanpak. 'Laat ze niet (ver)zuipen' heet de campagne waarmee de Zeeuwse gemeenten het beter wil len doen dan eerdere landelijke ac ties. Die hebben immers niet kun nen voorkomen dat een begrip als 'comazuipen' zijn intrede heeft ge daan. Ook op Schouwen-Duive- land. Huisartsen hier weten er al les van. Maar misschien is gewen ning nog wel veel erger dan een eenmalig exces dat schrik aanjaagt. Wekelijks overmatig alcoholge bruik heeft zeer schadelijke gevol gen voor de ontwikkeling van de hersenen bij jongeren. Geen puber door Ali Pankow die op dat soort preken zit te wach ten. Vanavond in Pinky's in Renes se geeft X-factorster Tim Suyden- houd de boodschap af hoe leuk al coholvrije jongerenparty's kunnen zijn. Hij zal meer impact hebben dan een welzijnswerker met een zorgelijke frons. En van de frisse, glossy Roxy als presentatrice mag een even positieve impuls worden verwacht. 'On the Rox' heet deze eerste alcoholvrije jongerenavond. In Renesse volgen er meerdere dit seizoen. In de Pul in Bruinisse staat er voor 13 april een frisfeest op de agenda. De party's zijn spe ciaal bedoeld voor jongeren tussen de 12 en 15 jaar. Sommige ouders zijn boos op de gemeente, omdat zij kinderen van 12 jaar uitnodigt een avond te komen stappen in Renesse. Twaalf jaar! Die kinderen denken nog niet eens aan stappen, weten amper wat het is. Ze talen nog niet naar alcoholgebruik. „Je maakt er slapende honden mee wakker", luidt het bezwaar van deze ouders. Doodzwijgen echter is het alternatief en dat lijkt zeker niet de goede manier. MAASVLAKTE - Een vorig jaar uit de Noordzee voor de kust van Zuid-Holland door Eurokotter BRA 7 opgeviste fossiele ottersche del blijkt 9000 jaar oud te zijn. Dat blijkt uit onderzoek van Dick Mol en Hans van der Plicht van het Na tuurhistorisch Museum Rotter dam. De fossiele otter is gelijktij dig opgevist met overblijfselen van een mammoet en andere ijstijd zoogdieren. Lange tijd was volgens Mol en Van der Plicht niet duide lijk hoe oud de fossiele otterresten uit het Noordzeebekken waren. Uiteindelijk werd de leeftijd van de resten van het fossiele roofdier- tje met behulp van de zogeheten i4c-methode vastgesteld. De otter (Lutra lutra) komt overi gens nog steeds voor in Neder land, maar het is wel zeldzaam. Voor de twaalfde keer is gisteren in Zierikzee het kreeftenseizoen geopend. Zo'n vijfhon derd gasten en genodigden waren op de Oosterschelde getuige van het aanbieden van de eerste kreeft aan staatssecretaris Joop Atsma en commissaris Karla Peijs. Het storten van staalslakken op de oevers van de Oosterschelde heeft geen negatief effect op de kreeftenpopulatie. Dat zei staats secretaris Joop Atsma van Infra structuur en Milieu gisteren bij de opening van het kreeftensei zoen in Zierikzee. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Schoon, helder water en een steenachtige bodem zijn be langrijk voor de kreeft. Daarom ge bruikt Rijkswaterstaat bij de oever versterking materiaal dat goed voor de kreeft is," hield Atsma gisterochtend zijn publiek voor. Maar Rijkswaterstaat stort behalve steen ook staalslakken uit de hoog ovens. Daaruit spoelen zware me talen weg. Hoe zit dat meneer Ats ma? „De Raad van State heeft daar vorige week uitspraak over gedaan. De effecten van staalslakken op het onderwaterleven blijken mini maal te zijn. Als er ook maar één reden was om oeverversterking an ders aan te pakken, zouden we dat doen. Ik heb geen enkele zorg over de kreeftenhabitat. Bovendien is me zojuist verteld dat er dit jaar zo veel kreeft in de Oosterschelde zit dat ze tegen de dijken omhoog kruipen. Voor mij het bewijs dat het met het milieu wel goed zit." Atsma prees gisteren de kreeftvis serij als de meest duurzame vorm. „En die boodschap moet worden uitgedragen in Den Haag. Want dat zit daar nog lang niet tussen de oren." Dat een keurmerk helpt om het duurzame en het bijzondere van Oosterscheldekreeft te benadruk ken; daarover is het bestuur van de stichting Promotie Oosterschel dekreeft het al jarenlang eens. Het liefst had de club het Marine Ste- 'De kreeften kruipen te gen de dijken omhoog. Een bewijs dat het met het milieu wel goed zit.' wardship Councel (MSC)-certifi caat. „Dan moet alle kreeft traceer baar zijn," legt stichtingsvoorzitter Luit Ezinga uit. „Maar dat lukt niet omdat er te veel vissers zijn. Daar door gaat niet alle handel via de af slag. Het uitkopen van vissers kost miljoenen. Dat zie ik voorlopig nog niet gebeuren." Geen internationaal certificaat dus. Maar ook een merkje aan de scharen kan de Oosterschelde kreeft als zodanig herkenbaar ma ken. Ezinga: „Zoals de beschermde merknaam voor de Franse kip Pou le de Bresse. Maar ook dat is een ingewikkeld traject. Kreeft uit het Veerse Meer en De Grevelingen mag van mij ook Oosterschelde kreeft heten. We zijn het er in elk geval over eens dat we het geen Zeeuwse kreeft gaan noemen. We blijven ermee aan de slag. Maar ik vrees dat ook dit keurmerk nog ja ren gaat duren." Ongeveer 500 genodigden en beta lende gasten woonden gisteren de seizoensopening bij. Er mag tot 15 juli kreeft gevangen worden. ZIERIKZEE - Vier leden van Edev (Een dier, een vriend) hebben gis teren geprotesteerd tegen tegen het leed dat de kreeftvisserij in hun ogen veroorzaakt. Wij koken van woede' stond op het span doek, waaraan de stoet gasten van de stichting Promotie Oosterschel dekreeft voorbij moest bij het aan boord gaan. Slechts een enkeling ging de discussie aan met de de monstranten, die elke vorm van kreeftbereiding 'pijnlijk en wreed' vinden. Aan boord legde zoöloog Hans Adema uit dat de kreeft een beperkt zenuwstelsel heeft, dat bij een plons in kokend water meteen wordt uitgeschakeld. Leden van Edev demonstreren aan de Westhavendijk in Zierikzee tegen het eten van kreeft. sssüsasassffis®®®®«0®®aesy3® GOES - De vechtpartij tussen een politieagent en Twan de Vaal op de Grote Markt in Goes van afgelo pen zaterdag is toch gefilmd door de politie. Volgens De Vaal was hem aanvankelijk verteld dat er geen beelden van het incident wa ren. De Vaal (22) zegt dat hij mis handeld is door de politieagent. De politieagent in kwestie zegt juist dat De Vaal hem heeft gesla gen. De camera's op de Grote Markt staan altijd aan, zegt politie woordvoerster Mireille Aalders. Ze zegt dat De Vaal van harte wel kom is om samen met zijn advo caat de beveiligingsbeelden te ko men bekijken. Bekendmaking benoeming vereffenaar en oproeping mogelijke erfgenamen Op 21 februari 2012 heeft de Rechtbank te Middelburg inzake de nalatenschap van de heer Adriaan Evert van der Gouwe, gewoond hebbend te 4693 PB Poortvliet, Paasdijkstraat 37, geboren te Scherpemsse op 19 mei 1931, overleden te Poortvliet op 26 mei 2009, tot vereffenaar benoemd me vrouw Mr A.K. Dekker-de Jong, woonplaats kiezend ten kantore van (de waarneemster van het vacante kantoor van oud-) notaris Mr J.A.I.M. Schul (boedelnotaris). Nog niet bij de vereffenaar bekende moge lijke erfgenamen worden opgeroepen zich gedocumenteerd te melden bij de vereffe naar of op gemeld notariskantoor: Wouwse- weg 1, 4661 VM Halsteren, telefoon: 0164- 686838, e-mail: halsteren@notarisschul.nl. ZIERIKZEE - Wethouder Ad Verse- put opent vanmiddag de fototen toonstelling Zee-Land-Kust van Nel de Mol in het gemeentehuis in Zierikzee. De Mol woont in Dordrecht, maar komt al 20 jaar ieder weekend naar Renesse. Ze is creatief (wan- del)coach in de kop van Schou wen. Haar foto's zijn direct verbon den met haar passie voor de Zeeuwse kust. Zij haalt haar inspi ratie uit de natuur door er lange wandelingen in te maken. De expositie is gedurende zes we ken in de hal van het gemeente huis te zien. De opening vanmid dag is om 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54