Proeven van het kloosterleven wonen i 7 vrijdag 30 maart 2012 Hoe is het nou om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie en Pascal Eggen aan llze Rike over hun appartement in een voormalig klooster in Sittard. m k ben hiernaast nog op I school geweest. Wat nu I de tuin is, was ooit de I speelplaats van de mms, de middelbare meisjes school. En dit gebouw was vroe ger ook een school, we wonen ei genlijk in de oude leslokalen." Tiny Eggen woonde in haar jeugd een paar straten verderop in het hartje van Sittard. Toen ze trouwde met Pascal, bouwden ze samen een huis op de Kollenberg en keken ze vanafeen afstandje naar de stad. Nu zijn ze, ruim veertig jaar later, terug, in een prachtig appartement in het Kloosterkwartier. Het centrum van Sittard wordt, samen met de twee kerken en een basiliek, al eeuwen gedomi neerd door de twee aan elkaar ge groeide kloosters, die samen een enorm complex vormen. Een pro jectontwikkelaar kocht het rijks monument in 2006 om het te re noveren en er een nieuwe functie aan te geven. Of eigenlijk: meer dere nieuwe functies, gezien de grootte van de gebouwen. Eén daarvan was woonruimte: vijf tien luxe appartementen in twee vleugels. „Er was in die tijd veel animo voor", weet Pascal Eggen nog. „Onze zoon had ons ingeschre ven. Tiny had toen last van haar knie en met het oog op de toe komst wilden we zelf een appar tement kiezen, voordat we geen keus meer hadden. We hadden geluk dat we in dit complex het appartement dat we zelf het mooist vonden, konden kopen. We liepen rond in het toen nog vervallen klooster. Deze verdie ping had meteen onze voorkeur, vanwege de hoge ramen, de hoge plafonds en het heerlijke balkon." Omdat ze voor aanvang van de bouw het appartement al hadden gekocht, konden de twee de com plete inrichting zelf kiezen. „We hebben wat muren verschoven, zodat we een grotere bijkeuken hebben. Dat was een extra voor deel van deze hogere verdieping. Op de begane grond staan de ori ginele muren die niet verplaatst kunnen en mogen worden." Wat vooral Tiny Eggen nóg be langrijker vond, is dat ze zoveel mogelijk de sfeer van het klooster kon terugbrengen in de inrich ting. „Daarvoor hebben we hulp gehad van interieurarchitecte Claudia van Tiggelen. Zij kwam met advies over details, bijvoor beeld de brede deurlijsten. Dat zijn dezelfde als vroeger in het klooster. Beneden zaten nog de originele, wij hebben ze laten na maken. De panelen in de deuren zijn ook gebaseerd op die in het klooster." De deuren zijn sowieso enorm hoog en extra breed gemaakt. Dat sluit aan bij de hoge ramen die aan de ene kant uitkijken op Bijzonder Wonen elke maand. In deze aflevering vertellen Tiny KLOQSTERKWARTIISR Het Kloosterkwartier in Sittard be staat eigenlijk uit twee kloosters, die door uitbreidingen in het verle den zijn samengegroeid. In totaal gaat het om zeven rijksmonumen ten. Het oudste deel van het domi nicanenklooster is gebouwd tussen 1652 en 1668. De zusters ursulinen startten in 1843 een opvoedingsinstituut voor jonge meisjes in Sittard. Ook jezuïeten en franciscanen hebben beide kloosters bewoond. De laat ste religieuzen vertrokken halver wege de twintigste eeuw, de on derwijsfunctie bleef nog tot begin deze eeuw. Tussen de kloosters staat de Basi liek van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, gebouwd vanaf 1875, nadat er een wonder was geschied in het ursulinenklooster: een meis je kreeg op de naaischool een naald in haar keel, was al een paar dagen stervende, maar nadat de zusters 33 keer (de leeftijd van Je zus) hadden gebeden tot Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart schoot de naald er ineens uit. Het complete kloosterkwartier is in 2006 gekocht door een ontwik kelaar die de rijksmonumenten nog steeds aan het renoveren is. Een groot deel is al klaar: in twee vleugels zijn in totaal vijftien appar tementen gerealiseerd (acht zijn nog te koop). Het luxe hotel opent naar verwachting in mei zijn deu ren. Bovendien komen er horeca, winkels en kantoorruimte in het complex. het open schootsveld naast de stad en aan de andere kant op de kerken, de binnentuin en de plek waar een terras zal komen van een luxe hotel. Daar zit ook het grote balkon, waar het in het zon netje heerlijk toeven is. „Het eni ge nadeel is, dat we aan de buiten kant geen zonnescherm mogen aanbrengen, omdat het een mo nument is." Zodra de balkondeur sluit, is het binnen aangenaam stil. „Zelfs met carnaval of oud en nieuw hoor je niks, zolang je de ramen dicht houdt. Heerlijk dat het zo rustig is en toch zo dicht bij alle voorzieningen van het centrum." De zon schijnt overvloedig op de op de ouderwetse manier gespij kerde, eiken vloer. De rustieke ta fel is op maat gemaakt voor de grote ruimte, net als de twee bij zondere kroonluchters. De slaap kamers zijn met rustige tinten in gericht en de aangrenzende bad kamers is in stemmig zwart-wit. De sfeer van het klooster dringt helemaal goed door als Pascal Eg gen een 'geheime' deur aan het eind van een gang met originele, lichtblauw gebloemde vloertegel tjes opent. Het zonlicht straalt door het glas-in-loodraam op de gietijzeren balustrades van het trappenhuis erachter. „Daar lie pen vroeger de zusters. Nu is het onze nooduitgang. Zonde dat het niet de hoofdingang is." Reageren? wonen@wegener.nl Hoofdfoto: Het trappenhuis is nog in originele stijl. Deze trap doet nu dienst als nooduitgang. Foto onder: Tiny en Pascal Eggen in hun appartement met hoge ramen en deuren. Foto links: Uitzicht vanuit het appar tement. foto's Laurens Eggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47