Evangelist 'op tuinlaarzen wonen5 Hoge noodhuisje vrijdag 30 maart 2012 Geen tuinprobleem zo groot of Romke van de Kaa, 'tuinevangelist' van de Lage Landen, weet er een oplossing voor. In zijn nieuwe boek Verwilderen laat hij de plant het werk doen. „We hebben ook geen keus, want er is geen tijd meer voor tuinieren." door Suzanne Dijkstra „Drang om zelf tui nen te ontwerpen, heb ik nooit gehad. Maar ik heb er wel af finiteit mee. Als je er niets over weet, kun je er ook niet over schrijven", zegt Van de Kaa nuchter. Tuinieren en schrijven zijn naad loos met elkaar verbonden in het leven van Romke van de Kaa. Ja renlang schreef hij tuinverhalen voor NRC Handelsblad, had hij een tuinrubriek bij Omroep Gel derland en nog altijd schrijft hij voor de dagbladen van Wegener. Voortdurend weet hij tuinvraag- stukken op een onmiskenbaar hu moristische manier neer te zetten. „Waarom zou je alles zo serieus ne men? Aan de tuin moet je plezier beleven. Als je tuin vol onkruid staat, vergaat de wereld niet." Toch schuilt er achter die grap en die grol ook een serieuze tuinier. Van de Kaa ziet het liefst dat men sen meer aandacht besteden aan het stukje natuur in hun achter tuin. „Je kunt me een tuinevange list noemen. Maar ik dwing men sen nooit." Het liefst zou hij na mens de krant naar lezers toe gaan, ze persoonlijk helpen bij tüinproblemen. „Mensen missen veel kennis over tuinieren. Ze stel len vragen over rare vlekken op het terras, zonder te beseffen dat het gewoon korstmos is. Kinderen zouden op school meer met de na tuur in aanraking moeten komen. Maar de tijd dat ze een herbarium maakten, is voorbij. En bij het tuin centrum moet je je heil zoeken bij een computertje van de leveran cier van bestrijdingsmiddelen. De slotsom is altijd dat je een of an der product van hen moet kopen, waarmee het probleem verholpen moet zijn. Tuincentra verdienen meer aan slakkenkorrels dan aan hosta's, slakkenlokkers bij uitstek." Hoewel hij inmiddels een flink aantal boeken heeft geschreven, houdt Van de Kaa zelf helemaal niet van het lezen van tuinboeken. „Alles wordt te rooskleurig neerge zet. Nooit zie je een mislukking. Soms denk ik dat tuinauteurs zelf geen tuin hebben. Ze recyclen ken nis die er al was, waardoor foute informatie keer op keer opdoemt. Ik schrijf over dingen die echt iets toevoegen. Ik durf te laten zien dat ik ook fouten maak in de tuin. De natuur is en blijft zelf de baas." In zijn boek raadt hij aan de teu gels te laten vieren, maar wel de re gie in handen te houden. Van de Kaa benadrukt dat tuinieren niet vanzelf gaat. „De tuin laten verwil deren betekent niet dat het een jungle wordt. Wie met een buigza me geest tuiniert en planten al leen bijstuurt, zal ervaren dat de tuin avontuurlijk kan zijn." Van de Kaa is al jaren zo bezig in zijn eigen tuin. Hij heeft geen strak gazon, maat, een weelderige bloemenweide. Maaien doet hij al leen om looppaden te maken. „Dit kan ook in een kleine tuin. Als je het losjes aanpakt, wordt tuinie ren een hobby, een héél leuke." Reageren? wonen@wegener.nl Niet elk tweede huisje staat in mondain v» Monte Carlo of in ongerept Varmland. ftDe meeste staan in eigen tuin. van zijn loopbaan. Hij groeide .op in de bollenstreek. Kennis over bloemen en planten vergaarde hij al doende. Ook in Engeland en Ier land, waar hij als kweker werkte. En op de kwekerij op het land goed Het Hof in Dieren, voorma lig bezit van stadhouder-koning Willem III. Van de Kaa woont hier als stille vennoot nog altijd naast. Ook discussieert hij graag met ge lijkgestemden in buiten- en bin nenland, zoals met voormalig tuinarchitecte Mien Ruys, met wie hij 'prettig ruzie' kon maken. Romke van de Kaa in het wild Verwilderen De komende maanden houdt Romke van de Kaa (1945) een tiental lezingen en boekpresentaties. Zijn boek Verwilderen, laat de plant het werk doen wordt uitgegeven door Contact. Prijs: 24,95 euro. Van de Kaa werkt ook mee aan aan de expositie Croen Geluk, tot en met 28 oktober te zien in keramiekmuseum Princessehof in Leeuwarden. Hij zal,er ook tweemaal een lezing geven. Meer informatie: www.princessehof.nl door Jan van Mullem Snelle stoelgang? Ria Zenhorst: „Ha, nee, een buiten-wc is heel prak tisch. We hebben een grote tuin en soms moet je ge woon nodig. Maar ik kan me voorstellen dat er grapjes over worden gemaakt. Was bij ons ook zo, toen we 'm net hadden. Iedereen die het deurtje opendeed, lag dubbel." terwijl jullie er juist serieus behoefte aan hadden, toch? „Inderdaad. Zoals ik al zei: we hebben een grote tuin. Een siertuin, waar ik de baas over ben, en een moes- tuin, waarover mijn man Frans gaat. Al va ker hadden we tegen el kaar gezegd dat het fijn zou zijn een toilet in de tuin te hebben. Dan hoefje tijdens het tui nieren niet naar huis te lopen om naar de wc te kunnen. Bovendien blijft het huis schoon; hoefje in de haast niet met je tuinklompen aan naar binnen." NAMEN Frans (53) en Ria Zenhorst (48) BEROEPEN hij: servicemonteur van bouw- liften; zij: huishoudelijk medewerkster WOONPLAATS Cromvoirt TWEEDE HUISJE sinds 2007 FUNCTIE tuintoilet Frans en Ria Zenhorst hebben een luxe bui tentoilet in hun grote tuin. foto's RZ De bekende buiten-wc is een hokje met hartje in de deur. Die van jullie is luxe, lijkt op een kasteel toren. Plassen op stand! „Dat is toeval. Vijfjaar geleden reed Frans langs een be drijf waar dit huisje stond. Het was een leeg demon stratiemodel. Het ging de verkoper om de buitenbekle ding, de red cedar en de leitjes. Frans zag er een toilet in, heeft het gekocht en in zijn geheel laten bezorgen. Wel moest er een aansluiting komen op de waterlei ding en het riool. Een flinke klus. Frans heeft een lan ge sleuf gegraven, vanaf de weg. Vervolgens heeft hij het toilet geplaatst. De vloer van de wc heeft hij van basaltkeien gemaakt, aan de wand zitten schrootjes." Ook bij tuinfeestjes zal het een zegen zijn: met een borrel op heeft niet iedereen een vaste hand. „Ja, dan blijft het toilet in huis lekker fris! Dat was ook een van de re denen om er een aan te schaffen. Frans werd 50 in 2008 en dat wil den we vieren met een tuinfeest. En twee jaar later waren we 25 jaar getrouwd, wat we óók in onze tuin wilden gaan vieren. Tja, dan kun je wel zo'n dixie nemen, zo'n wc die je kunt huren, maar dat is ook niet alles, hè." En iedereen die er nu nog om lacht, kan zeker de pot op! „Nou, we kunnen de humor er wel van inzien hoor. Maarre, één vraag nog: die tweede foto die je nog wilt ontvangen, die waarop wij samen moeten staan, moet dat per se een foto van ons beiden in het huisje zijn?" Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45