4 Jonge sla Vliegend tapijt vrijdag 30 maart 2012 w m Jonge sla. foto RvdK w 70 O In zijn gedicht Jonge sla be schrijft Rutger Kopland hoe hij alles met droge ogen kan aanzien: stervende bloemen, het verdorren van bonen, het rooien van aardappelen. Zijn gedicht ein digt met de zin: 'Maar jonge sla in september, net geplant, slap nog, in vochtige bedjes, nee'. Er bestaat een trend om dicht kunst dichter bij de mens te bren gen: dichters declameren hun ver zen in treinen, op markten en in huiskamers. Jonge sla van Kopland zou eens moeten worden voorgedragen aan volks tuinders; er zou een gehuil van protest opgaan. Want waar zie je pasgeplante sla in vochtige bedjes in september? Je moet wel heel optimistisch zijn om te hopen dat die sla voor de eerste nachtvorst tot wasdom komt. Of zou Kop land zijn sla geplant hebben in een polyester tunneltje? Je ziet dat vaker bij dichters: koketteren met zaken waar ze geen verstand van hebben. De dichter Achterberg verwerk te graag wetenschappelijke termen in zijn gedichten en haal de osmose en diffusie door elkaar. Maar ja; als ik mijn leven lang schoenen moest repareren, zou ik het ook lastig vin den bij mijn leest te blijven. Een leuk onderwerp voor weekendbij lagen van de geschreven media is het kweken van groente op ter rassen en balkons. Er bestaan houten frames die in acht of zestien vakjes zijn verdeeld, speciaal voor de ze poppenhuisteelt. Je vult die vakjes met potgrond en in ieder vakje plant of zaai je een groente: sla, ra dijs, bieten, et cetera - alles wat niet te diep wortelt. Ik zie het al voor me, de discussie later in het jaar: 'Wat denk je schat? Zullen we vandaag onze biet oogsten of laten we hem nog e ven groeien? Jonge biet is natuurlijk wel het lekkerst. Spoel hem in ie der geval goed af want Volgens mij heeft de kat van dc buren er op geplast'. Nee, volgens mij /.al die groententeeit op balkons nooit een succes worden. 1 luur liever een volkstuin als je echt serieus bent. Als er dan toch op het balkon moet worden ge zaaid, zaai dan sla. Doe dat nu, en niet, als Kopland, in het najaar. Wie van figuurzagen houdt, kange rust een houten frame in elkaar zetten. Degene die vooral praktisch is, heeft baat bij eenvoudiger oplossingen: in tuin centra kun je een 'growbag' kopen, een grote zak bemeste potgrond. Je kunt ook gewoon een zak van de allergoed koopste potgrond kopen en zelf de mest toedienen. Wie kleinbetuind is, kiest voor kleine sla. Zo'n sla die maar kleine kropjes vormt, zodat je er aardig wat in een zak pot grond kwijt kunt, is Little Gem, bekend van de zakjes in de supermarkt. Little Gem is simpel zelf te zaaien. Doe dat nu, want deze sla is een koudkiemer, wat inhoudt dat het zaad niet wil kiemen als de temperatuur te hoog is. Zaai in een plastic bloempot; daarin droogt het zaad minder Snel uit. Houd er rekening mee dat ieder zaadje kiemt, dus zaai dun. Met één pakje kun je jarenlang toe. Dek het zaad af met een paar millimeter grond. En zet de pot buiten, want tegen een nacht vorst is het zaad wel bestand. Vliegende tapijten hebben een haast magische uitwerking op kinderen. Maar er is één pro bleem: ze bestaan alleen in de sprookjes van duizend-en-een- nacht. Tenminste, dat dacht ik. Tot ik op Stylecowboys.nl dit Flying carpet tegenkwam. Echt vliegen kan dit kleed natuurlijk niet, maar dat gevoel wordt wel overgebracht, dankzij de 'wedge' die je onder het kleed kunt schui ven. Deze wig geeft het Flying carpet een drie-dimensionaal ef fect. Je kunt er bovendien fijn te genaan leunen, terwijl je bijvoor beeld televisie kijkt. Het wollen kleed wordt gemaakt in India of Nepal en is verkrijgbaar in twee maten in de kleuren rood, groen en grijs. Het Care Fair-label ga randeert dat bij de productie geen gebruik is gemaakt van kin derarbeid. Interesse? De Flying carpet is via Stardust.com te be stellen (vanaf circa i.ooo euro). k gi et zou een idyllisch be- f'jl ginshot van een film kunnen zijn: uit de ein- h j deloze velden onder m de rook van de Hoge Veluwe doemt een gestalte op met grote regenlaarzen aan. Al snel krijgt de persoon vorm. Het is tuinboekenschrijver Romke van de Kaa, samen met zijn twee hon den. Ze waren ontsnapt. De vrij heid lonkte. Van de Kaa kan het zich wel voorstellen, want zelf kan hij ook genieten van de ongerepte natuur. Het is de eerste mooie lentedag van het jaar en de zon brandt fel Jj op de narcissen in de achtertuin van zijn landelijk gelegen huis. Van de Kaa lijnt zijn honden aan en neemt plaats op een tuinstoel. Klaar om te praten over zijn nieu-$| we boek. Verwilderen is de titel, met de toevoeging Laat de plant het werk doen. Dat laatste kan te genwoordig bijna niet anders, vindt Van de Kaa. „De maatschap pij is veranderd en de tuin is een spiegel van die samenleving. Echt paren werken allebei. En als ze vrij zijn, moeten de kinderen naar de klimwand, de judoles en de ballet club worden vervoerd. Vroeger werkte de vrouw niet, dus kon zij de tuin wieden." Het klinkt op het eerste gezicht wat zuur uit de mond van de ge pensioneerde kweker, maar het klopt wel: tuinen zijn steeds vaker 'kattenbakken', zoals Van de Kaa ze betitelt. „We hebben dê mond vol van duurzaamheid, maar on dertussen kan er geen dier leven op al die tuinen vol bestrating. En dat ene groene sprietje dat tussen de tegels durft uit te piepen, wordt meteen bespoten met vergif" Wat voor kwaad doet een mier ons? Plast hij soms in uw brieven bus, vraagt Van de Kaa zich afin het boek. Hij voegt er nog aan toe dat Round-Up, Nederlands popu lairste bestrijdingsmiddel, tot ver driet van onkruidhaters ook nog wordt verboden. Het klinkt alle maal vrij pessimistisch. Maar dan veert Van de Kaa op uit zijn tuin stoel. „Mensen vinden hun tuin echt nog wel leuk. Ze zijn alleen zo onwetend. Met een tuin vol grind is niks mis als je 'm opleukt met zaden van veldbloemen." Van de Kaa weet waarover hij praat. Lezers van deze krant ken nen hem van zijn tuincolumns en rubrieken. Op elk tuindilemma weet hij antwoord. Elke maandag ochtend kruipt Van de Kaa achter de computer om tuinvragen te be antwoorden. Na al die jaren zijn de meeste vragen wel een keer of vijf voorbijgekomen. „Mensen be ginnen mij nu uit te dagen met fo to's van tropische planten uit het buitenland, als zoekplaatje. Vaak ken ik die ook wel, al blijft het al tijd prettig om verrast te worden." Zo ontdekte Van de Kaa onlangs in Engeland, in een tuin waar hij jarenlang werkte, een voor hem onbekende plant. „Het is een struikachtige uit de hooglanden van Mexico. Ik heb 'm meegeno men naar mijn tuin in Dieren. Hij doet het wonderwel. Ik experimen teer graag met planten." Kennis doet Van de Kaa bij voor keur op in de praktijk. Een onafge maakte studie biologie is de basis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44