De entree moet je welkom heten wonen 3 vrijdag 30 maart 2012 door Maurits Sep Zo'n huis waarvan je er veel ziet langs de drukke doorgaande we gen op Walcheren. Onopvallend in de lange lintbebouwing, aan in dit geval de Koudekerkseweg in Vlissingen. Twee ramen in de voorgevel, groene voordeur met een afdakje, Franse kap. Niet direct in het oog springend, en toch zo'n huis dat iedereen aanspreekt. En waar de verrassing achter de voordeur ligt. De ouderwetse trekbel klingelt net zo vro lijk als Anita Hoogesteger kletst over haar huis. Over het ijzeren rooster dat zij en haar man Joost ooit kochten om de voordeur te verfraaien. Over de oiide tegeltjes in het hal letje. Over het geslepen glas in de deur naar de woonkamer dat uit de oude schuifdeu ren komt die ooit de voor- van de achterka mer scheidden. En dan zijn we dus nog maar in het halletje. „De entree is voor mij heel belangrijk. Die moet een gevoel van welkom geven." Letterlijk een mooie bin nenkomer. Een grote haard domineert de woonkamer, die overgaat in 'de eetkamer/keuken. Op de plek waar vroeger een schuifdeur zat, staat nu een antieke Zeeuwse kast. „Gekocht van een boertje dat ervan af wilde", vertelt Ani ta. „Samen met de eettafel." Zo zijn ze aan heel veel authentieke Zeeuw se elementen in hun huis gekomen. Ge kocht van particulieren, op markten en bij antiekwinkels. Pronkstuk van de keuken is een - eveneens antieke - kachel. „Een Zeeuwse platte buis, zoals ze vroeger in herenhuizen stonden. Die hebben we gevonden bij een smederij in Schore waar we waren voor onderdelen voor onze haard." Het verhaal wordt nog mooier als Joost aanschuift: „Weet je, zo'n zelfde kachel hebben we laatst gezien in het Historisch Museum De Bevelanden in Goes. Lopen we daar en zien we op zolder precies zo'n kachel staan! Fantastisch toch?" De kachel staat er móói gepoetst bij, ernaast een kolenbak - ook authentiek natuurlijk, zij het dat er nu oud papier in ligt. Het mo ge duidelijk zijn, Anita en Joost Hoogesteger hebben een voorliefde voor mooie oude spullen. Glas-in-loodramen in de deuren, porseleinen deurknoppen, oude hanglam pen met katrollen om ze hoger of lager te hangen. „Dit touwtje is nog het echte touw tje dat erin hoort. En dat draadje is ook nog echt. Kijk maar, het is helemaal vergeeld", wijst Anita trots. Het balkenplafond is zelf gemaakt, net als de schuine hoekkasten waarin de moderne tv en stereo-apparatuur zijn weggewerkt. „Natuurlijk hebben we die spullen wel, maar ik wil ze niet zo zichtbaar in de kamer hebben. Dat vind ik gewoon niet mooi. Het past niet bij de sfeer", vindt ze. In 1982 kochten ze het huis. In de dertig jaar tot nu hebben ze er veel aan verbouwd. Beetje bij beetje. De lange gang die van voor naar achter liep is opgedeeld; over de uitge sleten en verzakte granieten vloer zijn tegels gelegd. Gekocht in een zaak in Bergen op Zoom. Omdat het een waterhuis is - door de inundatie van Walcheren in 1944 - is te gen de muren lambrizering gemaakt. Uiter aard eigenhandig. „Als je een goede frees koopt, kun je veel hoor", zegt Joost. „En ik heb als kraanmachinist in ploegendiensten gewerkt in de Haven van Vlissingen. Dus ik had ook vaak tijd." Het werk-in-uitvoering is inmiddels wel vol tooid, vindt Anita. „Je verbetert het elke keer. In het begin hadden we modernere spullen. Totdat we erachter kwamen dat we oude dingen veel leuker vinden." Tips? Mail naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43