Hi Land in Zee Welkom Prikkelen stimuleren en uitdagen Tekenradar wijst op risico beten zeeland 13 Hulp aan gewonden verbeterd Virus in website Omroep Zeeland commentaar Zeeland vooruit vrijdag 30 maart 2012 'Het Zeeuwse land is puur, mooi en divers. Het staat symbool voor de nuchtere, betrouwbare en authentieke kant van Zeeland' Dagelijks provinciebestuur in Omgevingsplan 2012-2018 Gedeputeerde Sjoerd Heijning et is niet het een of het an der. De verdere ontwikke- ling van de zeehavens in Zeeland hoeft de uitbouw van de toeristische sector niet in de weg te staan, meer aquacultuur rijdt an dere activiteiten op het platteland niet in de wielen. Dus: produce ren, bloeien en beleven in Zee land. Of, zoals gedeputeerde Sjoerd Heijning (WD, ruimtelijke ordening) het zegt: „Er zijn méér goede antwoorden." Het streven in het nieuwe Omge vingsplan meer over te laten aan gemeenten, ondernemers en ande re initiatiefnemers betekent vol gens Heijning niet dat hij als libe raal een zwaar stempel op het plan heeft gedrukt. „Het is een plan van het héle college van Gede puteerde Staten. En trouwens, uit kringen van mijn partijgenoten heb ik al opgevangen dat ze het Omgevingsplan wat dat betreft nog lang niet ver genoeg vinden gaan." Het nieuwe Omgevingsplan schrijft veel minder voor wat wel en niet mag en zo hoort het ook, meent Heijning. „We proberen juist iedereen uit te dagen, te prik kelen en te stimuleren met eigen ideeën te komen." De grotere vrijheid die het dage lijks provinciebestuur de gemeen ten op het gebied van woning bouw wil gunnen, strekt zich ook uit tot gemeenten die kampen met teruglopende inwonertallen. Heijning: „De gemeenten zelf ken nen de lokale woningbouwmarkt het best. Zij weten wat de behoef ten zijn, zij hebben de contacten met projectontwikkelaars en bou wers en zij kunnnen dus veel be ter dan wij in het provinciehuis be oordelen welk maatwerk er nodig is. Als ze elkaar maar niet dwarszit ten." Wat het dagelijks provinciebestuur betreft kunnen gemeenten ook meer op deeltijdwonen inspelen. OOST-SOUBURG - De internetbrow- sers Firefox, Chrome en Safari blokkeerden gisteren de website van Omroep Zeeland, omdat op de website een virus zat. Dat heeft webbeheerder Thomas Siahaya van de omroep donderdag laten weten. Volgens hem is de website inmiddels schoon. „Maar onze melding moet nog worden goedge keurd door Google, die het regelt." Via Internet Explorer was de web site wel te bereiken. MIDDELBURG - De kans op een te- kenbeet in Zeeland neemt de ko mende dagen weer af. Nu zijn de, nimfen vooral nog actief in Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Kop van Schouwen. Die acti viteit wordt minder zodra de tem peratuur omlaag gaat, blijkt uit de tiendaagse voorspelling op de te kenradar. De tekenverwachting moet men sen bewuster maken van de aan wezigheid van de spinachtige bloedzuigertjes, opdat ze zich be ter beschermen wanneer ze de na tuur of tuin in gaan. Op www.te- kenradar.nl kunnen ook beten worden gemeld. Onderzoekers van de Universiteit van Wageningen hopen zo een beter inzicht te krij gen hoe vaak een tekenbeet leidt tot gezondheidsklachten. Dat on derzoek is woensdag met de lance ring van de site begonnen. Eind 2013 worden de resultaten bekend. Op de site staat tevens een over zicht van gebieden waar de ziekte van Lyme, veroorzaakt door een te kenbeet, het meest voorkomt. Daaruit blijkt dat Schouwen-Dui- veland dieprood kleurt. De verde re Zeeuwse kuststrook vormt in iets mindere mate (code oranje/geel) een risico. Op de Wad deneilanden en in delen van Gro ningen, Friesland en Drenthe duikt Lyme eveneens beduidend vaker op dan gemiddeld. Om kin deren te leren hoe ze naar teken moeten zoeken als ze buiten heb ben gespeeld, kan op de site het spel teek control worden gespeeld. De provincie geeft de ontwikkeling van Zeeland de vrije teu gel. Het nieuwe om gevingsplan laat meer dan voor heen de gemeenten beslissen over het benutten van de ruim te. De Abdij schetst nog wel een grove indeling van Zee land. Aan de kust beleven, in het hart van de provincie produceren en in de rest bloeiendat zijn de thema's. Projecten die onder de ze noemers vallen, krijgen ruim baan. Deze soepele opstelling komt goed van pas. In een tijd van beperkte groei kansen hoort geen overdreven regelgeving. De provincie zet meteen wat dogma's overboord. Op een mi ni-camping mogen best een paar vaste huisjes staan. En de bebouwing van het voormalige werkeiland Neeltje Jans, lange tijd een taboe, is geen pro bleem meer. Mocht de daden drang té groot worden, dan heeft de provincie altijd nog verordeningen achter de hand om in te grijpen. We zullen zien wat daar van komt. MIDDELBURG - Mensen die in Zee land zwaargewond zijn geraakt, hoeven niet meer naar Rotterdam of Antwerpen te worden vervoerd voor behandeling van hun verwon dingen. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) in Goes heeft een 'le vel 2'-status gekregen van het Trau macentrum Zuid West Nederland. Dat wil zeggen dat patiënten die bij een ongeval ernstig letsel heb ben opgelopen, hier snel en goed kunnen worden opgevangen en be handeld. De erkenning geldt voor twee jaar. Daarna krijgt het ADRZ weer een visitatie van het Trauma- centrum om te zien of verlenging gerechtvaardigd is. Verbetering van de traumazorg was één van de doelstellingen bij de fusie van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Jaap Nele mans, woordvoerder van het ADRZ, noemt de level 2-status 'een ontzettende opsteker'. „Het was de basisgedachte van de fusie dat Zeeuwen niet de provincie uit hoefden voor ingewikkelde en zware verwondingen. Ook voor fa milie en vrienden die de patiënt willen bezoeken, is het vervelend als ze helemaal naar Rotterdam of Antwerpen moeten." De afgelo pen jaren is naar de level 2-status toegewerkt, onder meer met bij scholing van verpleegkundigen op de Spoedeisende Eerste Hulp en bij de trauma-afdeling. Ook bij het bouwen van de afdeling acute hulp is rekening gehouden met de hoge eisen van de level 2-status.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3