Provincie geeft Zeeland de ruimte zeeland Helge Prinsen mag weer aan de slag 2 Milieustraat De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag vrijdag 30 maart 2012 mei verstrijkt de termijn waarbin nen reacties op het Omgevingsplan kunnen worden ingediend. Het is niet mijn gewoon te om zwartgekoust en hooggehakt in de mi lieustraat rond te trip pelen, maar soms lopen de din gen anders dan gepland. Zo kwam het dat ik enigszins overdressed parkeerde bij de con tainer voor restmateriaal, om wat plaatmateriaal te dumpen. „Waar moet deze bankschroef heen?", in formeerde ik bij een van de man nen die een oogje hielden op de vuilinzameling, terwijl ik het stof van mijn kokerrokje sloeg. Hij keek mij schalks aan van on der zijn blonde krullen en zei: „Bij de metalen, schoonheid. En laat mij maar even, schoonheid. Dat doe ik wel even voor je." Van seksuele intimidatie word ik niet warm of koud - hoogstens gaan de haren op mijn tanden overeind staan - maar voor de ca tegorie 'charmante bejegening' sta ik wel open. Vooral als het zon netje schijnt, alle vogels een nest je aan het bouwen zijn en de nar cissen bloeien. Er worden in Nederland te wei nig complimenten gegeven, vind ik. Een vrouw die niet lekker in d'r vel zit, zouden ze op kosten van het ziekenfonds naar warm bloedige landen als Italië, Surina me of Curacao moeten sturen. Ze ker weten dat ze helemaal op fleurt. Van het zonnetje, het be wonderende gefluit en de onge vraagde recensies. Die zijn altijd opbeurend, of je nou 120 kilo weegt en 80 bent of eruit ziet als Kate Moss. „Schoonheid..", stamelde ik blo zend. „Goh... Dat is al lang niet meer tegen me gezegd..." „Moet je ze eens beter africhten!", riep hij, onderwijl met een soepe le zwaai de bankschroef in de bak metalen zwierend. Later die dag belde een vriendin op. We praatten wat over hoe druk we het hadden en dat we el kaar nodig weer eens moesten zien. „Trouwens", zei ik, „vanmor gen zei iemand schoonheid tegen me, bij de milieustraat!" Een vrolijke uitroep aan de ande re kant van de telefoon. „Bij de mi lieustraat? O, dan weet ik wel wie het was. Die krullenkop, zeker? Zegt-ie tegen alle vrouwen!" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-tcr-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 18-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De provincie laat de teugels vie ren. In het nieuwe Omgevings plan mag meer. Als het maar evenwichtig, duurzaam en inno vatief gebeurt. Drie werkwoorden kenmerken de toe komstvisie van het dagelijks provinciebe stuur voor Zeeland op weg naar 2020: beleven, produ ceren en bloeien. Drie werkwoor den en drie gebieden waar ze af zonderlijk de nadruk en de ruimte krijgen. Dat laatste letterlijk en fi guurlijk: de provincie doet een stapje terug, stimuleert, coördi neert en controleert, maar laat in de uitvoering meer aan (samen werkende) gemeenten en onderne mers over. Dat alles moet leiden tot een Krachtig Zeeland, zoals de onderti tel van het Omgevingsplan 2012-2018 luidt. Het is de tweede keer dat de provincie met zo'n breed plan voor ruimte, milieu, water en natuur komt. Vroeger wa ren er voor deze onderdelen van het provinciaal beleid aparte plan nen, zoals het Streekplan, waarin nauwkeurig was aangegeven wat waar wel en niet mocht. Een plan als blauwdruk. Daarmee vergele ken is het Omgevingsplan veel meer een houtskoolschets, een iet wat dromerig beeld van hoe het dagelijks provinciebestuur de ont wikkelingen in Zeeland - pardon in Land in Zee - ziet. Een schets van hoe het zou kunnen gaan, niet hoe het zal gaan. Hoe het in elk ge val niet mag gaan staat in de Veror dening Ruimte Provincie Zeeland die een onderdeel van het Omge vingsplan vormt. In het produceren-gebied gaat het om zeehavens, logistiek, energieop wekking, maintenance en op groe ne grondstoffen gebaseerde indus trie. In dit deel van Zeeland liggen ook de vier steden: Maritiem Vlis- singen, Bestuurlijk Middelburg, Ondernemend Goes en Binnenha- venstad Terneuzen. Opnieuw in het dromerige beeld van het dage lijks provinciebestuur werken die vier samen en vangen elkaar geen vliegen af Toerisme en recreatie krijgen in het beleven-gebied volop de ruim te. De provincie gaat niet langer voorschrijven hoe groot een mini- camping mag zijn. Wat het dage lijks provinciebestuur betreft mo gen er ook vijf permanente eenhe den staan. De kustgemeenten moe ten dat zelf maar regelen. In dit streven om de sector reislust 8c ver pozing ruim baan te geven, past ook het voornemen niet langer de aanleg van een jachthaven en de bouw van een hotel op Neeltje Jans te blokkeren. Het voormalige werkeiland, de Brouwersdam, Zie rikzee, Bruinisse, de Veersegat- dam, Middelburg, Vlissingen, Bres- kens en Cadzand zijn de toeris tische hot spots De landbouw in het bloeien-ge- bied gaat diverser worden. In de len ervan blijft grootschalige akker bouw zeker kansen bieden, maar daarnaast ziet het dagelijks provin ciebestuur mogelijkheden in de teelt van groene grondstoffen voor de biobased industrie, nicheteel ten, zilte teelten, het benutten van cultuurhistorie en de ontwikke ling van streekproducten. Van aquacultuur op het land (ook aan de randen van natuurgebieden en op bedrijventerreinen) en teelt van algen en wieren op het water verwacht het dagelijks provinciebe stuur veel. Yerseke, Colijnsplaat en Bruinisse zijn de hot spots voor de aquacultuur. Het stapje terug dat de provincie wil doen, houdt onder meer in dat woningbouwplannen en de ont wikkeling van bedrijventerreinen aan de gemeenten zal worden overgelaten. In het verleden had de provincie daarbij een stevige vinger in de pap. Nu geeft evenwel de opvatting de doorslag dat de ge meenten de behoefte aan ruimte voor woningen en bedrijven het best zelf kunnen beoordelen. Voor waarde van de provincie is alleen dat de gemeenten hun plannen on derling afstemmen, zodat in een re gio niet tegelijkertijd een heleboel nieuwe woning- en bedrijfsloca ties op de markt komen. Omgevingsplan 2012-2018 Minder details, meer hoofdlijnen. Scherpere keuzes voor activiteiten in de deelgebieden Produceren, Bloeien en Beleven. Bijvoorbeeld op het gebied van recreatie mag aan de kust meer dan in het achter land. Van het oorspronkelijk geplande netwerk van natuurgebieden van 6800 ha zal als gevolg van de bezui nigingen van het Rijk driekwart worden uitgevoerd. Waar dat maar enigszins mogelijk is, wordt de natuur toegankelijk, bijvoorbeeld door de aanleg van wandelpaden door natuurgebie den maar ook over boerenland. De culinaire betekenis van Zeeland kan worden versterkt met een koksopleiding met Zeeuwse pro ducten. Het middelbaar en hoger onder wijs in Zeeland (Roosevelt Aca demy, HZ en ROC) kunnen zich on derscheiden door hun profiel aan te passen aan de omgeving of de plaats van vestiging. De productie en verkoop van streekproducten kan naar een ho ger plan worden getild. Streekpro ducten 2.0 heet dat. Voorbeeld: de wijn van De Kleine Schorre in Dreischor. Het Omgevingsplan ligt ter inzage in het provinciehuis in Middelburg en bij de Zeeuwse gemeenten.. Tot en met 9 mei kunnen reacties worden ingediend. Op 12 april (Van dër Valk Hotel in Goes) en 24 april (Scheldetheater in Terneuzen) houdt de provincie informatiebijeenkomsten. Beide beginnen om 19.30 uur. Op 28 september stellen de Sta ten van Zeeland het Omgevings plan vast. Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: Deen doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal inazs) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat uxgvukJIg om met persoonsgegevens MIDDELBURG - De voorzieningen- rechter heeft presentator/verslag gever Helge Prinsen van Omroep Zeeland in het gelijk gesteld in het kort geding tegen haar werkgever. De rechter is van oordeel dat Prin sen ten onrechte is geschorst na een conflict over een uitspraak in een radiouitzending over de ge strande verhuisplannen van Om roep Zeeland. De directie zag er een ondermijning van haar beleid in, maar de rechter deelt die me ning niet. Wat hem betreft mag Prinsen in zo'n radiopraatje een ei gen mening verkondigen en de wijze waarop ze dat heeft gedaan valt ruimschoots binnen de redelij ke grenzen die zij als werknemer en journalist in acht moet nemen. Conclusie: een ondeugdelijke re den om Prinsen niet langer presen tatiewerk te laten verrichten. Dat ze daar sterk op heeft gereageerd is begrijpelijk en valt haar niet te ver wijten. Omroep Zeeland heeft de kanton rechter gevraagd de arbeidsover eenkomst met Prinsen te ontbin den. Deze zaak dient donderdag 5 april. De rechter wijst erop dat de uitkomst ongewis is. De wrijvin gen tussen Prinsen en de directie hoeven niet te leiden tot ontslag. Van een journalist mag een kriti sche opstelling worden verwacht, ook jegens de werkgever en die moet daarmee om kunnen gaan. Omroep Zeeland beraadt zich op het vonnis. Prinsen is van plan zich maandag weer voor presenta tiewerk te melden. door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2