r:r 15 Oeuvre-expositie Adrie Duvekot Passieconcert Nieuwe film Remijnse en Swiers Jongenskoor Daniël van den Queborn: portret van Louise Juliana van Nassau, olieverf op paneel, 1578-1582. Het is een kamertje in het Zeeuws Museum, op de eerste verdie ping. Een beetje huise lijk, met servies, bestek, schilde rijen en prenten. En in een hoek, een stuk behang: rose, met een medaillon van Willem de Zwijger en zijn vierde vrouw Louise de Coligny. Beetje verwarrend, om dat de reliëfs in de loggia betrek king hebben op zijn eerdere hu welijk met Charlotte de Bourbon. Het is maar een hemahehangetje, zegt Ann Diels, conservatrice van de expositie. Het moet de indruk geven dat de kamer snel op orde is gebracht voor het koninklijk be zoek. Zo ging dat in de tijd van Willem van Oranje en zijn vierde vrouw Louise de Coligny, inkt op perkament, door Andries Jacobsz. Stock, na 1651. Willem van Oranje ook. De prins was gezien in Europa, was rijk, en reisde heel wat af Hij had een huis in de Lange Delft in Middel burg. De tweede dochter in het huwelijk met Charlotte, Elisa beth, is in Middelburg geboren. Willem verbleef ook regelmatig in het Prinsenlogement in de ab dij. Als hij in aantocht was werd er snel extra servies gehuurd en werden zijn vertrekken op orde gebracht. Nadat hij in 1584 ver moord was in Delft, nam zijn we duwe Louise de Coligny haar in trek in de abdijvertrekken. Met Willem de Zwijger gaan we terug naar de i6e^ eeuw. De uit Antwerpen afkomstige Ann Diels vrijdag 30 maart 2012 Tafelmes In etui (palmhout, zilver), 16e eeuw, Stichting Historische Verzamelingen Huis Oranje-Nassau. is als kunsthistorica gespeciali seerd in de prentkunst van die pe riode. Het was niet makkelijk om de expositie samen te stellen. Mu sea bleken niet erg happig om stukken in bruikleen te geven. Au thentieke schilderijen van de Va der des Vaderlands heeft ze niet. Wel een ïge-eeuwse replica van Cornelis Krüseman uit de collec tie van de Militaire Academie in Breda. Ook een pronkbokaal uit Enkhuizen en juwelen uit het Rijksmuseum heeft ze gevraagd, maar niet gekregen. Wat het Zeeuws Museum dan wél kan laten zien uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) en de eerste Oranjes? Het authentieke tafelmes van Willem wordt getoond. Een bijzonder stuk, dat iets zegt over de tafelma nieren van toen. Vorken waren er nog niet, het mes deed ook dienst om vlees op te prikken. Voor het overige werd er veel met brood en met de hand van een tinnen bord gepeuzeld. Het gebruik van servetten was in die tijd geen for maliteit. Om aan te geven hoe groot de servetten waren, wordt een exemplaar van Maurits, zoon van Willem, tentoongesteld. Ver der is het originele psalmenboek van Charlotte de Bourbon te zien. Van haar dochter Louise Juliana hangt een olieverf op paneel aan de wand. Rond 1580 geschilderd door Daniël van den Queborne, de latere hofschilder van Maurits. Ann Diels wijst ook nog even op de tapijten op de grond. Niet echt 16e eeuw, maar wel verwijzend naar de beroemde tapijten van de zeeslagen op de Zeeuwse stromen elders in het museum. Wel origi neel is de brief van Willem van 24 april 1575, waarin hij om de hand van Charlotte de Bourbon vraagt. Vrijwel zeker hadden ze el kaar nog nooit ontmoet. Willem biedt haar wel zijn huis in Middel burg aan. Expositie: Willem van Oranje, heerser en huisvader - 31 maart t/m 27 mei Zeeuws Museum Middelburg. VEERE - Museum De Schotse Hui zen in Veere opent morgen het nieuwe seizoen met de tentoon stelling Van polder tot Pythagoras, een overzicht van het werk van Adrie Duvekot (1020-2004). De ex positie wordt om 14.00 uur geo pend door Duvekots dochter Han- neke van Baalen-Duvekot. Er is muziek van de Zeeuwse trouba dour Engel Reinhoudt. Adrie Duvekot tekende en schilder de sinds zijn vroegste jeugd. Als au todidact ontwikkelde hij zich in de loop der jaren, naast zijn werk als waterbouwkundige bij het wa terschap, tot een bescheiden maar vooraanstaand Zeeuws beeldend kunstenaar. Zijn omvangrijke oeuvre omvat af wisselend figuratieve en abstracte periodes. Naast tekenaar was hij een uitstekende graficus. Hij had jarenlang een huis en atelier in de polder bij Borssele. De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 10 juni. Museum De Schotse Huizen, aan de Kaai in Veere, is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. GOES - Het Zeeuws Jongenskoor en herenkoor Sint Cecilia (voor heen De Zeeuwse Koorschool) ver zorgen zondag 1 april een passie concert in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. Het concert, met diverse motetten, draagt als titel Zeven kruiswoorden. De twee koren staan onder leiding van Evert Wagter. Arno van Wijk fungeert als organist. Het passie concert begint zondag om 15.30 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse kunstenaars Mary Remijnse en Robbert Jan Swiers zijn bezig met de voorbereidingen voor hun nieu we film:. Key tone Serah. Na het suc ces van hun eerste film Mrs Hen derson, die vorig jaar in première ging bij Film by the Sea, hebben ze de smaak te pakken. Ook de nieuwe film zal tijdens het Vlis- singse festival te zien zijn. Het thema van Keytone Serah - A grim fairytale is het verhaal van een zachtaardig meisje dat weet te ontsnappen aan de tirannie van haar moeder als ze op een bijzon dere vleugel piano speelt en in een droomwereld terechtkomt. Om de productiekosten te kunnen betalen, hebben Remijnse en Swiers inmiddels van diverse kan ten subsidies en donaties gekre gen. Andere instellingen en parti culieren hebben belangeloos hun medewerking toegezegd. Om de film financieel rond te krij gen zijn de makers met een zoge heten crowdfimdingsactie begon nen. Deze is te volgen via de websi te www.stichtinghelendekunst.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15