Woonlasten gaan minder omhoog economie13 Nederlander sombert meer over toekomst9 zegt Planbureau Nedersaksen en de Lüneburgerheide m KRAS.NL vrijdag 30 maart 2012 Ozb stijgt soms wel flink DEN HAAG - Steeds meer Nederlan ders vinden dat het de verkeerde kant op gaat met het land. Ook in veel andere Europese landen neemt de somberheid over de toe komst toe. Dat blijkt uit een vrijdag gepubli ceerd onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) over het eerste kwartaal van 2012. Twee derde van de Nederlanders (67 procent) is pessimistisch over de toekomst. Volgens de onderzoekers vindt slechts 21 procent dat het de goede kant op gaat met ons land. In het tweede kwartaal van vorig jaar was dat nog 32 procent. De economische crisis zorgt vooral voor de sombere stemming: 65 procent verwacht dat de economie het komende jaar verslechtert. Dat was een jaar geleden 21 procent. Ongeveer 30 procent van de bevol king verwacht dat de eigen finan ciële situatie slechter wordt, tegen 18 procent een jaar geleden. Ondanks het toegenomen pessi misme blijven Nederlanders onver minderd tevreden met hun eigen leven. Volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau is 89 procent tevreden met de eigen gezondheid en 82 procent met de eigen financiële si tuatie. In andere landen in Europa is spra ke van een soortgelijke stemming. Ook daar zijn mensen somberder over de toekomst van hun land, maar best tevreden met de eigen si tuatie. Het aandeel mensen dat vindt dat het de goede kant op gaat, daalde in Denemarken van 59 naar 36 pro cent, in Frankrijk van 42 naar 15 procent en in Griekenland van 35 naar 7 procent. Nederlanders zijn gemiddeld meer tevreden met het eigen leven, de economie en de democratie dan in woners van andere Europese lan den, aldus het SCP. Iets meer dan de helft van de Ne derlanders (51 procent) heeft vol doende vertrouwen in het kabi net. Bij de Tweede Kamer is dat 56 procent. Die waardering voor de Haagse politiek is even hoog als be gin vorig jaar. Nederlanders vin den meer verdraagzaamheid en so cialer gedrag het belangrijkste maatschappelijke probleem. Op de lijst met prioriteiten zijn de econo mische thema's gestegen, zoals het op orde brengen van de overheids financiën. Mensen willen meer geld uitgeven aan onderwijs, gezondheidszorg en werkgelegenheid en minder aan ontwikkelingshulp en militai re missies. i^TrwnRTBiuiMittiatM^f ij» m 1 u.j 1 iiwmmmi g» mi n Lokale lasten stegen dit jaar minder dan de inflatie. Gemeenten verhogen ozb meer dan was afgesproken met kabinet. Blaricum is duurste gemeente om in te wonen, Bunschoten de goedkoopste. DEN HAAG - De lokale woonlasten zijn dit jaar met gemiddeld 1,7 pro cent gestegen. Dat is ruim minder dan de 2,3 procent inflatie. Die meevaller had nog gunstiger kun nen uitvallen, als meer gemeenten zich hadden gehouden aan de af spraak met het kabinet over de on- roerendezaakbelasting voor huisei genaren (en bedrijven). Die pakt in doorsnee 4,0 procent duurder uit, in plaats van maximaal 3,75 procent. Dit blijkt liit de Atlas van de lokale lasten 2012, die vandaag wordt gepresenteerd door het Cen trum voor Onderzoek van de Eco nomie van de Lagere Overheden. Dit onderzoeksinstituut is verbon den aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. In Lingewaard en 'Noordoostpol der gaan mensen met een koopwo ning flink meer ozb betalen: res pectievelijk 57 en 31 procent meer. Maar er zijn ook gemeenten die minder geld opeisen, zoals West- land (min 5 procent) en Lelystad (min 6 procent). Naast de huizen belasting betalen huishoudens af valstoffenheffing en rioolheffing. Met die betalingen erbij stijgen de gemeentelijke woonlasten met ge middeld 1,7 procent. Dat is net als in 2011 minder dan de geldont waarding. Gemiddeld betalen meerpersoons- huishoudens nu 683 euro aan hun gemeente. Blaricum is het duurst, met 1169 euro. Bunschoten het goedkoopst, met 500 euro. Huur ders betalen geen ozb en soms ook geen rioolheffmg. Hun gemid delde lasten bedragen 360 euro, 0,1 procent minder dan vorig jaar. Afgezet tegen de stijging van de huizenbelasting, valt het totaal beeld van de lokale woonlasten mee. Dit komt doordat de afval stoffenheffing gemiddeld met een klein procent is gedaald tot 267 eu ro. Dit is het tweede jaar op rij dat gemeenten minder doorbereke nen aan hun inwoners. Ze zijn voor de verbranding van hun huis vuil niet langer gebonden aan de ovens in hun regio en kunnen daardoor een lagere kostprijs be dingen. Nijmegen en Rotterdam verhoogden de afvalstoffenheffing elk met twintig procent, omdat de heffing nog niet kostendekkend was (zoals in de meeste gemeen ten wel het geval is). Roerdalen en Montfoort verlaagden de heffing het meest, met respectievelijk 23 en 22 procent. Van de overige lokale heffingen is de toeristenbelasting met 8,3 pro cent gestegen. De hondenbelasting ging met gemiddeld 4,1 procent omhoog. Arnhem, Ten Boer en Weststellingwerf schaften de hon denbelasting af Haarlemmermeer, Westland en Mook Stamp' Midde laar voerden die in. Momenteel hanteren 294 van de 415 gemeen ten in ons land hondenbelasting. Paspoorten (min 6,1 procent) en identiteitskaarten (min 8 procent) werden goedkoper. Een uittreksel uit de gemeentelijke basisadmini stratie kost nu 5,5 procent meer. Aankomstdata en prijzen Aankomst dagelijks van 4 april t/m 31 oktober. Normale prijs Lezersprïjs 3 dagen vanaf €40,- vanaf €34,- 4 dagen vanaf 60,- vanaf €54,- .5 dagen vanaf €70,- vanaf €64,- Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: 3/4/5 dagen (2/3/4 nachten) verblijf in Hotel Tryp, ontbijtbuffet en toeristenbelasting. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annu leringsverzekering, reserveringskosten19,50 per boekingen bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Ga voor alle informatie over deze reis naar www.kras.nl/LR50806 www.pzc.nl/webwinkel categorie reizen autovakanties Meer informatie en boeken Ga naar onze webwinkel, of bel met KRAS.NL: telefoonnummer 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR5Q806 en actiecode WEG40003 en u ontvangt 15,- korting p.p. Boeken met deze actiecode is mogelijk t/m 30 april 2012. I waarom zou je meer betalen 3-daagse autovakantie Duitsland inclusief verblijf en ontbijt vanaf 34,- tVlet deze reis kunt u er supervoordelig tussenuit-naar het sfeervolle Celle. Hier vindt u meer dan 500 vakwerkhuizen. Ook biedt Celle u een veelzijdigheid aan bezienswaardig heden, musea, winkels en restaurants om heerlijk te vertoe ven. Vanuit uw hotel nabij het centrum kunt u gemakkelijk een bezoek brengen aan Hanzestad Hannover en de moderne stad Woifsbrug. Ook kunt u mooie fiets- en wandeltochten maken in natuurgebied de Lüneburgerheide. Genoeg te doen dus tijdens uw korte vakantie! Boek vóór 1 mei, want dan ontvangt u een korting van 15 per persoon! Hotel Tryp*** Dit 3-sterren hotel ligt op slechts 5 autominuten van het historische centrum van Celle. Ook bent u snel op de wegen naar de grote steden in de omgeving. Het hotel beschikt o.a. overeen lift, parkeerplaats (gratis), ontbijtruimte, restaurant, bar en sauna (gratis). Uw comfortabele kamer is voorzien van o.a. een televisie, Wi-Fi (tegen betaling), bad of douche en toilet. Gratis parkeren bij het hotel WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13