natuur 'Vroeger waren Floriades vooral producttentoonstellingen, vnjdag30maart2oi2 maar we leven nu in een belevingseconomie' 11 FIS Floriade-directeur Paul Beek Vervoer via kabelbaan en Segways Tussen de bestaande bos sen op het Floriadepark langs de autosnelweg A73 bij Venlo zijn 1,8 miljoen bloembollen, 18.000 strui ken, 190.000 vaste plan ten, 15.000 haagplanten, 5.000 rozen en 3.000 bo men geplant. In totaal, telt alleen al de bomenal- lee op het park 120 ver schillende soorten bo men. Bijzonder: bezoekers kun nen in ruim vijf minuten het Floriadepark per ka belbaan oversteken. De 1.165 meter lange baan telt 42 gesloten gondels. Ook opvallend: de poli- tie-agenten op het Floria- deterrein zullen zich voortbewegen op een Seg- way, het elektrische één persoons vervoermiddel op twee wielen. Vooraf gaand aan de Floriade hebben de agenten specia le rijlessen voor de Seg- way gekregen. Voorgaande edities sloten af met verlies Een Floriade is geen winstgevende onderne ming. De gemeente Zoe- termeer bleef in 1992 zit ten met een tekort van 5 miljoen euro; in 2002 ging het om bijna 7 mil joen. De organiserende ge meente Haarlemmer meer stond garant voor het verlies, dat werd ver oorzaakt door een tegen vallend bezoekersaantal. In plaats van de verwach te 3,4 miljoen passeerden in 2002 slechts 2,7 mil joen mensen de kassa. Uit een evaluatie bleek dat met name gezinnen met kinderen wegbleven omdat ze dachten dat er te weinig te beleven was. Ondanks het tekort was de gemeente tevreden omdat bleek dat (buiten landse) bezoekers voor ruim 500 miljoen euro hadden uitgegeven, het lo kale bedrijfsleven 32 mil joen had kunnen investe ren en twee belangrijke ontsluitingswegen ver sneld waren aangelegd. Floriadeterrein: 100 voetbalvelden groot Ontwerpster van Floriade: 'dit is een geweldige leerschool' door Christel Tuin De van oorsprong Hul- sterse Evelien de Mey (27) is één van de ontwerpers van de Floriade. Na de ha vo ging zij naar Velp om daar aan de Agrarische Hogeschool Larenstein te studeren. „Ik kreeg vak ken als bodemleer, ecolo gie, tuinontwerp, land schapsbouw en beplan- tingsleer. Ook moest ik in de eerste twee studieja ren zo'n 2000 planten uit mijn hoofd leren." In het tweede jaar koos Evelien voor de richting landschapsontwerpen, waarin ze in 2007 afstu deerde. Al snel na haar studie kon ze bij Copijn Tuin en landschapsarchitecten in Utrecht aan de slag als landschapsontwerper. In die functie ontwierp ze mee aan onder meer de tuin bij de British School in Den Haag en het sta tionsgebied van Bever wijk. „Toen ik bij Copijn de vraag kreeg of ik aan de Floriade mee wilde wer ken, twijfelde ik geen mo ment. De Nederlandse wereldtuinbouwtentoon stelling die elke tien jaar gehouden wordt, bete kent in ons vak heel erg veel. Ik moest er wel wat voor over hebben. Drie jaar lang reisde ik elke week van Utrecht naar Venlo om daar twee da gen op locatie te werken. Dit zorgde trouwens wel voor grote saamhorig heid binnen het 'Floriade- team', want we zaten met collega's in een hotel, aten samen en maakten excursies." Het bijzondere aan deze Floriade is volgens Eve lien dat het evenement nu voor het eerst in het zuiden van het land wordt gehouden en dat vooral beleving centraal staat. „De vorige edities waren allemaal in het midden van het land. De basislocatie is dus veran derd van een grote lege poldervlakte naar een bos met landbouwgron den. Nu de expositie in Limburg gehouden wordt, is er gekozen voor een veel bredere doel groep, niet alleen stedelin gen. De keuze voor Ven lo, dat trouwens bekend staat om de tuinbouwsec tor, betekent dat we ge richt zijn op bezoekers uit het omringende lande lijk gebied en natuurlijk ook op Belgen en Duit sers. Uiteindelijk is het een internationale ten toonstelling en worden bezoekers van over de he le wereld verwacht." Voor de Floriade werkte De Mey onder andere aan een rozentuin en de Raad voor de Boomkwekerij huurde haar in om hun kavel op het Floriade-ter- rein in te richten. „Het leuke aan het wer ken aan deze enorme op dracht is dat je gelijk re sultaat ziet. Normaal ge zien ontwerp je iets en zie je soms pas jaren later hoe het geworden is. Bij deze enorme expositie zie je het gelijk. Het is dus een geweldige leer school en bovendien staat het ook erg goed op je CV." Tijdens de Floriade is Eve lien natuurlijk aanwezig. „Ik ga rondleidingen ge ven en presentaties. Ook ga ik goed letten op de reacties van de bezoekers, want ik ben erg be nieuwd hoe mijn ideeën in de praktijk werken." A73 en de Duitse Autobahn rich ting Keulen, wordt woensdag geo pend. „De Floriade heeft het effect van een snelkookpan. Deze investe ringen waren anders niet of veel la ter gereedgekomen." En het vliegwieleffect zal nog veel groter zijn. De regio Venlo is de tweede zogenoemde greenport van ons land, een terrein waar be drijvigheid rond tuinbouw en transport samenkomt. „En hiér net over de grens ligt een soortge lijk gebied. Samen vormen die het grootste tuinbouwgebied van Euro pa." De Floriade moet die positie versterken. Ruimte om te groeien is er genoeg. Vanaf 8 oktober, als de expo ten einde is, krijgt het terrein een tweede leven als bedrijvenpark voor de tuinbouwsector. De twee blikvangers van de Floriade, behal ve de Innovatoren ook de glazen Villa Flora, zijn in ieder geval al verhuurd voor de periode na de Floriade. Beek: „Ja, het ziet er echt goed uit allemaal." zie onze website:binnenland Bekijk enkele bijzondere projecten op de Floriade Bezoekers Floriade De organisatoren van de Floriade re kenden in 2002 vooraf op 2,7 miljoen betalende bezoekers. Het werden er uiteindelijk 2,1 miljoen. Voor dit jaar verwacht men ca. 2 miljoen bezoekers. 5,0 Aantal bezoekers aan de Floriade 5 x miljoen 33 RR DE 1. 1960 - Rotterdam 2. 1972 - Amsterdam 3. 1982 - Amsterdam 4. 1992 - Zoetermeer 5. 2002 - Haarlemmermeer 6. 2012-Venlo minimale doelstelling Floriade bv. Het Floriadepark is in to taal 66 hectare groot, om gerekend ongeveer 100 voetbalvelden. Hiervan is zo'n 40 hectare tentoon stellingsterrein. Het park is verdeeld in vijf themavelden met in zendingen uit de hele we reld. De inzendingen - zo'n 90 binnenlandse en 35 buitenlandse - zorgen samen voor een grote di versiteit. Zo zijn er pavil joens die na de Floriade elders een bestemming vinden en zijn er inzen ders die uitsluitend voor een tuin hebben gekozen. Bij de aanleg van het park is nadrukkelijk rekening gehouden met bestaand groen en de historie. Zo zijn er op het terrein land- bouwsporen van 5.000 jaar oud gevonden. De ar cheologische restanten zijn zichtbaar gemaakt in een cultuurhistorische route. Evelien de Mey, afkomstig uit Hulst, is een van de ont werpers. „Het leuke is dat je gelijk resultaat ziet." Foto links: Een kabelbaan brengt bezoekers over het Floriade-terrein. Foto rechts: De Innovatoren, de 'Eiffeltoren van Limburg'. Foto onder: De tuinbouwexpo gaat woens dag open voor publiek, gisteren mochten journalisten al een kijk je nemen. foto's Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11