Het grootste theater van de iol floriade De Floriade bij Venlo opent woensdag de deuren. De tuinbouwtentoonstelling is geen tweede Keukenhof, het draait allemaal om 'beleven'. „Dit wordt de eerste Floriade die geen verlies maakt." vrijdag 30 maart 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl 'Beleven' is een belangrijk begrip bij deze editie van de Floriade. „De tuinbouw staat centraal, maar we zijn meer dan een tweede Keu kenhof. Vroeger waren Floriades vooral producttentoonstellingen, maar we leven nu in een belevings economie. In de paviljoens moet wat te doen zijn, we hebben een kabelbaan, er zijn losse attracties en we hebben een apart kinderpro gramma." Dat laatste ontbrak op de vorige editie, waardoor gezinnen met kin deren het evenement links lieten liggen. Beek hoefje niet uit te leg gen hoe je die doelgroep moet aan spreken, als oud-directeur van De Efteling. Er zijn duidelijk overeen komsten tussen het attractiepark in Kaatsheuvel en de tuinbouwex- po. „Beide parken zijn even groot en hebben een eilandenstructuur; ze bieden hoge kwaliteit en liggen decentraal in het land." Of Beek speciaal vanwege zijn Efte- ling-achtergrond voor de functie van Floriade-directeur is gevraagd, weet hij niet. „Ik heb veel meer ge daan: directeur van toenmalig ver pleeghuis Margriet in Nijmegen, di recteur bij Endemol, bij Volkswa gen. Bij alle functies draaide het om hospitality, om gastheerschap en om de kwaliteit van de bele ving. Daar ligt mijn kracht", ver telt Beck in zijn kantoor dat uitziet op de Innovatoren, de blikvanger die speciaal voor de Floriade is ge bouwd. Met dank aan de provin cie Limburg die de benodigde 26 miljoen euro op tafel legde. Exclusief gebouwen en infrastruc- 'De Floriade heeft het effect van een snelkookpan' tuur is het budget van de Floriade rond de 95 miljoen euro. Een kwart daarvan is afkomstig van overheidssubsidies. Voorgaande Floriades kampten met een exploitatieverlies. Bij de laatste editie ging het om bijna ze ven miljoen euro. „]a, maar die had wel een grote spin-off voor de regio. Dat is namelijk ook een be langrijke doelstelling van de Floria de: niet alleen promotie van de- tuinbouwsector, maar ook van de organiserende regio. Maar de finan ciën zijn uiteraard ook belangrijk", haast Beek zich te zeggen. „We gaan uit van twee miljoen bezoe kers en dat is een conservatieve schatting. Uit verschillende onder zoeken blijkt dat meer mogelijk is, maar ik wil met beide benen óp de grond staan. Het loopt al goed. We hebben tot nog toe 500.000 boekingen binnen, via reisbureau's en dergelijke." Na een korte over peinzing: „Ja, ik durf wel te voor spellen dat dit de eerste Floriade wordt zonder verlies. Het is mijn eer om geen rode cijfers te schrij ven. Daar word ik ook op afgere kend." Letterlijk. Want een deel van het salaris van Beek bestaat uit een bonus die alleen wordt uitge keerd als voldaan wordt aan be paalde voorwaarden: geen verlies, minimaal 2 miljoen bezoekers en 'geen gedonder in de tent'. Ook al is de Floriade nog niet open voor publiek, de winst van het evenement is al zichtbaar in Venlo. Het NS-station is grondig opgeknapt, de Maasboulevard is aangelegd en de A74, de zo vurig gewenste verbinding tussen de 10-attractie wereldwijd, vertelt Beck met een blik van 'ik heb het niet bedacht'. Dat klinkt mooi, maar wat hebben mensen die geen binding hebben met de tuin- bouwwereld hier te zoeken? „U moet naar de Floriade komen om een leuke dag te hebben", ant woordt de directeur. Hij somt op: vanwege de beplanting, de pavil joens, de internationale allure ('De paviljoens van Noord-Korea en Zuid-Korea staan vlak bij el kaar; hun politiek conflict geldt hier even niet'), maar ook omdat op het gebied van thema's als ge zondheid, energie en cultuur van alles is te beleven. „De Floriade is het grootste theater van de na tuur." door Niek Opten Tuinmannen zijn druk met de laatste plantjes, aan enkele paviljoens wordt nog gebouwd. Vijf dagen voor de officiële ope ning van de zesde Nederlandse we reldtuinbouwtentoonstelling is het nog een drukke aangelegen heid op het omvangrijke expositie terrein aan de oostkant van Venlo. Maar alles zal op tijd gereed zijn, verzekert Floriade-directeur Paul Beek (63). De Floriade moet hét evenement van 2012 worden. Sterker, de Ame rikaanse nieuwszender CNN heeft de expo zelfs uitgeroepen tot top

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10