'Dichten gaslek duurt maanden' 81 buitc Moordvideo niet bij Al-Jazeera Bende Braziliaanse blondines geïnspireerd door Bonnie en Clyde Eg Geen hervormingen Cuba' TOT 20% KORTING OP DE WADDENEILANDEN woensdag 28 maart 2012 Kans op ontploffing boorplatform groot Elgin-boorplatform GROOT- BRITTANNIË infographic CRW bron offshore-technology.cc Het gaslek op een boorplat form bij Schotland is nog lang niet gedicht, zegt Total. „Als een kleine ontsteking plaatsvindt bij de gaswolk heeft dat tot gevolg dat alles in de buurt wordt vernietigd", zegt Jake Molley van vakbond. DEN HAAG - Het Franse olie- en gas- concern Total heeft het gaslek op een boorplatform in de Noordzee voor de Schotse kust nog niet kun nen dichten. „Dat kan nog zes maanden duren, de situatie is echter stabiel", aldus een woordvoerder van het Franse bedrijf gisteren. RMT, de Engelse vakbond voor olie- en gaswerkers in de Noord zee, is blij dat alle 238 medewer kers veilig zijn geëvacueerd, maar benadrukt dat de situatie op het boorplatform nog erg gevaarlijk is. „Als een kleine ontsteking plaats vindt bij de gaswolk heeft dat tot gevolg dat alles in de buurt wordt vernietigd", zegt Jake Molley van de vakbond. „Zo'n gaslek is nog nooit eerder vertoond, dus weten we niet wat er precies gebeurt op het boorplatform. Het is daarom van groot belang om een manier te vinden om het lek tedjchten." Uit veiligheidsoverwegingen mag niemand binnen een straal van drie kilometer rond het boorplat form Elgin komen. Hierdoor is het onmogelijk ter, plekke het gat te dichten. „Dat is sowieso extreem gevaarlijk", benadrukt Jan Dirk Jan sen, hoogleraar petroleumwinning aan de TU Delft. „Als twee meta len platen daarbij met elkaar in aanraking komen, kan een klein vonkje ontstaan. Dan vindt een grote explosie plaats." Een tweede mogelijkheid is het graven van een extra put naar de plek waar het gas ondergronds wordt gewonnen. Dit kan vanaf een van de boorplatforms die in de buurt liggen. Dit verlicht de druk en via deze schacht kan ce ment en modder worden gestort om het lek te dichten. Olieconcern Shell heeft gisteren uit voorzorg 85 personeelsleden van het nabijgelegen productieplat form Shearwater geëvacueerd. SANTIAGO - Een massa Cubanen be- open samenleving", was zijn bood- groet paus Benedictus XVI in Santia- schap aan de ongeveer 200.000 ge- go, waar hij maandag (plaatselijke lovigen tijdens de mis. Benedictus tijd) arriveerde voor een grote open- XVI riep Cuba gisteren op tot politie- luchtmis. „Bouw een nieuwe en ke hervormingen. Het verzoek van PARIJS - De Franse regering haalde gisteren opgelucht adem nadat Al-Jazeera bekend had gemaakt dat het een video van de moorden door de Franse moslimextremist Mohamed Merah niet zal uitzen den. De zender had de beelden toegestuurd gekregen op een usb-stick, vergezeld van een brief De nieuwsredactie van Al-Jazeera zei dat het uitzenden ervan in druist tegen de ethische code van de zender. De Franse president Nicolas Sarko- zy smeekte Al-Jazeera en andere tv-stations 'onder geen voorwend sel' beelden van de moorden uit te zenden 'uit respect voor de slacht offers en Frankrijk'. De videomon tage bestaat uit beelden waarvan al bekend was dat Merah ze had ge maakt. Het gaat om de moorden op drie militairen en drie jonge kinderen en een leraar van een joodse school in Toulouse. Zied Tarrouche, redactiechef van Al-Jazeera in Parijs, heeft de beel den bekeken. Volgens hem zijn al le moorden te zien. „Je hoort de stem van degene die de moorden pleegt. Je hoort ook de kreten van de slachtoffers", aldus Tarrouche. De vader van Merah vindt dat zijn zoon levend opgepakt had moeten worden. De man zou overwegen om een klacht tegen de politie in te dienen. zie onze website:buitenland Sarkozy smeekt omroepen om het filmpje niet uit te zenden door onze correspondent Alex Hijmans SALVADOR - De politie van de mil joenenstad Sao Paulo maakt jacht op een bende van blondines. Vijf jonge, goedgeklede, platinablonde vrouwen en één brunette zouden verantwoordelijk zijn voor meer dan vijftig 'bliksemgijzelingen', een in Brazilië razend populair type misdrijf. Bij een bliksemgijzeling wordt het slachtoffer - bijna altijd een vrouw - in de eigen auto opgesloten en onder schot gehouden terwijl een tweede groep met het bankpasje van het slachtoffer haar rekening leeghaalt, of met haar creditcard uit shoppen gaat. In de regel wordt dit soort misdrij ven gepleegd door mannen, in de beleving van veel Brazilianen vaak donker van huidskleur. Juist hierom is de bende blondines zo succesvol. Niet alleen verwacht de doorsnee-Braziliaan niet door een blondine overvallen te wor den, maar doordat de daders fy siek op hun slachtoffers'lij ken, zijn ze niet automatisch verdacht als ze met andermans creditcard aan de haal gaan. In één geval wisten de blondines zo voor 17.500 reais (7250 euro) inkopen te doen. Afgelopen weekeinde arresteerde de politie drie verdachten, onder wie Walter Oliveira Gon^alves, de echtgenoot van één van de vrou wen, die ervan verdacht wordt de groep aan te sturen. Volgens commissaris Alberto Perei- ra Matheus wordt de bende geïn spireerd door het beroemde Ame rikaanse boevenpaar Bonnie en Clyde. „Oliveira Gongalves noemde zijn blondines Bonnie, zij noemden hem Clyde." Matheus geeft toe dat hij van de blondines onder de in druk is. „Ik werk al jaren in de strijd tegen dit.soort misdrijven, maar het is lang geleden dat ik zo'n goed ge organiseerde bende tegen het lijf gelopen ben." Toch speelde het perfectionisme van de blondines hen af en toe parten. „Eén van de door de dames ge plande overvallen viel in het water omdat ze twee uur lang met hun haar bezig waren. Toen ze op pad gingen om de overval te plegen, be gon het te stortregenen, en vanwe ge hun haar zagen ze ervan af', weet Matheus. In een ander geval wist een slacht offer te ontkomen toen één van de blondines een kleine modecrisis doormaakte: haar nagel scheurde, genoeg reden de overval af te bre ken. De bende der blondines werd ont dekt toen één van hen, Carina Ge- remias Vendramini (25), tegen de lamp liep. De groep blijkt al sinds 2008 actief te zijn. Ondertussen is een ware klopjacht begonnen op de andere bendeleden: tussen de twintig en dertig jaar oud, en vriendinnen van elkaar. Het voorjaar is Bèjgpïtiïen.'en hetzonnetje begint weer te schijnen! Ditis hét ideale moment om uw er nog éven tussenuit te gaan naar de Wadden eilanden. Geniet met z'n tweeën, met familie of met vrienden van de rust en ruimte op Vlieland, Terschelling of Ameland. Na een dag in de buiten lucht is het heerlijk thuiskomen in de luxe van een WestCord Hotel. Ook kunt u uiteraard alvast boeken voor Hemelvaart ofPin ksteren! Pak nu alvast uw voordeel met Pasen! "TTO/ KORTING OP UW ZO/O APPARTEMENT WestCord ResideiuieRosdirjeh.WMcCordUotel Noordsee -JJ/ KORTING OP UW HOTEL- ÏS/O KAMEROVERNACHTING V WestCord Hotel Scky^ë, WestCord Residentie Bosclmjclc, WestCord Hotel Noordsee j-r-c;- Boeken of meer informatie: w ~r I www.westcordhotels.nl/pasen WestCord of te,; 0900-7771117

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8