foute kunstheup Hiv-zaak opnieuw binnenland 17 Rechtbank: Palestijnse arts krijgt miljoen euro Schippers overleeft motie Kennisgeving Omgevingsplan Zeeland en verordening ruimte provincie Zeeland woensdag 28 maart 2012 nig aan toe: „De arts is echt bezig die oude heup eruit te hakken. Je hoort ook de geluiden van slijptol terwijl je op je zij ligt en hij met je bezig is." Nederland weert foute heup als eerste Nederland doet als eerste land van Europa 'foute' kunstheupen in de ban. De Nederlandse Orthopaedi- sche Vereniging (NOV) adviseert al le orthopeden de zogeheten me taal-op-metaalprothesen niet meer te plaatsen. Dat zegt Jan Verhaar, de voorzitter van de NOV. Pas als de veiligheid op lange termijn 'on omstotelijk' is vast gesteld, kan de ze kunstheup weer gebruikt wor den. Verhaar hoopt dat andere lan den spoedig zullen volgen. Naar schatting hebben achtduizend Ne derlanders een metaal-op-metaal- heup. Zij moeten de komende vijf jaar elk jaar door hun orthopeed worden gecontroleerd. Nu heeft hij maanden revalidatie voor de boeg. Een zwaar vooruit zicht. Kornelis weet immers uit er varing hoe lang het duurt om te herstellen. „Al die eindeloze oefe ningen op de trampoline, je even wicht proberen te bewaren." De kunstheup van Kornelis is door de fabrikant in 2010 uit de handel gehaald. De andere me taal-op-metaalheupen zijn nog wel leverbaar. Maar volgens Jan Verhaar, voorzitter van de Neder landse Orthopaedische Vereni ging, geven de Nederlandse specia listen massaal gehoor aan de op roep van de vereniging om die niet meer te plaatsen. Kornelis' vrouw Betsie geeft haar man een glaasje water aan. „Het glas van tafel pakken is op dit mo ment voor hem al te veel." DEN HAAG - De Palestijnse arts Ash- raf el Hagoug heeft een miljoen eu ro schadevergoeding toegewezen gekregen van de rechtbank in Den Haag, omdat hij acht jaar in Libië is vastgehouden en gemarteld. Dat heeft zijn Nederlandse advocate Liesbeth Zegveld gisteren aan het ANP gemeld. Libië moet dat be drag betalen. De arts onderging zijn lot samen met vijf Bulgaarse verpleegkundi gen. Het regime van de inmiddels gedode Libische dictator Muam- mar Kaddafi folterde het medisch team, omdat gedacht werd dat de arts en de verpleegkundigen 450 kinderen in Libië opzettelijk had- DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren een motie van wantrouwen tegen mi nister Schippers (Sport) verwor pen. PvdA, GroenLinks en Partij voor de Dieren steunden de motie van de SP tegen de minister die 'wil lens en wetens de Kamer verkeerd heeft geïnformeerd' over de kos ten om de Olympische Spelen in 2028 naar Nederland te halen. WD, CDA, PW, D66, Christen- Unie, SGP en Hero Brinkman had den kritiek op Schippers, maar Hoge Raad verwerpt uitspraak gerechtshof Leeuwarden Hoge Raad sluit niet uit dat hiv-besmetting door onveilige seks is opgelopen, in plaats - van door bloedinjecties. Raad spreekt van uitzonderlijk geval. Gerechtshof Arnhem gaat zaak over doen. door Fleur Halkema DEN HAAG - De Groninger hiv-zaak moet opnieuw worden behandeld. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bekendgemaakt. In die zaak werden mannen tij dens seksfeesten geïnjecteerd met hiv-besmet bloed. Volgens de Ho ge Raad is niet uitgesloten dat de slachtoffers hun hiv-besmetting door onveilige seks hebben opgelo pen, in plaats van door de injec ties. In de Groninger hiv-zaak zijn de twee hoofdverdachten in 2010 veroordeeld tot respectievelijk twaalf en negen jaar gevangenis straf. Ze kregen deze straffen om dat ze in de periode 2005-2007 tij dens seksfeesten in Groningen an dere mannen zouden hebben be smet met het hiv-virus, dat aids kan veroorzaken. Vier mannen raakten besmet met het virus, vol gens het gerechtshof in Leeuwar den door ingespoten geïnfecteerd bloed. De Hoge Raad vindt dat het hier gaat om een uitzonderlijk geval, 'waarin het onzeker is of het ge drag van de verdachten de hiv-be smetting van de slachtoffers heeft veroorzaakt'. Volgens de raad moet beter wor den onderzocht of het bij ieder van de vier slachtoffers 'hoogst on waarschijnlijk' is dat ze door onbe schermde seks aan het virus zijn gekomen. Het hof in Leeuwarden ging een stuk verder dan de rechtbank in Groningen, die de verdachten aan vankelijk veroordeelde tot negen en vijf jaar cel. De rechtbank con cludeerde niet dat de besmettin gen waren gelukt en sprak van een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het hof in Leeuwarden nam het verband tus sen de injecties en de besmettin gen wel aan. Het tilde er boven dien zwaarder aan dat de verdach ten anderen doelbewust wilden in fecteren. Een van de verdachten kreeg de zwaarste straf omdat hij de initia tiefnemer zou zijn. Het plan van de verdachten was om een groep hiv-geïnfecteerde mannen te creë ren met wie ze later onbescherm de seks konden hebben. den geïnfecteerd met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Ze wer den in het Afrikaanse land aanvan kelijk veroordeeld tot de dood straf, maar die werd later omgezet naar levenslang. Na een diploma tiek offensief waarbij onder meer de EU betrokken was, werden ze in juli 2007 vrijgelaten. Zegveld gaat zich snel bij de Libi sche ambassade in Nederland mel den om de schadevergoeding na mens haar cliënt op te eisen. Ze zal aandringen op een snelle beta- ling. „Daar heeft hij na al die jaren wel recht op", benadrukt de raads vrouw. steunden haar wel. Tweede Kamerlid Renske Leijten (SP) vond dat Schippers bewust heeft besloten de Kamer niet te in formeren over een mogelijke kos tenpost van 8 miljard euro. Deze minister heeft wat ons betreft geen steun meer, aldus Leijten. Schippers vindt dat ze de Kamerle den goed van informatie had voor zien, maar beloofde de Tweede Ka mer gisteren dat ze de Kamer nog uitgebreider de verwachte kosten en baten in de verschillende scena rio's zal schetsen. Gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend dat een ontwerp voor een integrale her ziening van het Omgevingsplan Zeeland, een bijbehorende milieueffectrapport (MERJ als mede een ontwerp van de verordening ruimte provincie Zeeland ter inzage liggen. De docu menten hebben betrekking op het gehele provinciale grondgebied. Het ontwerp Omgevingsplan 2012-2018 is het provinciaal beleidsplan voor ruimte, milieu, wat-er en natuur en heeft een wettelijke basis in de Wet ruimtelijke ordening (art. 2.2], de Wet Milieubeheer lart. 4.9) en de Waterwet (art.4.4). Daarnaast ondersteunt het plan eco nomische, sociale en mobiliteitsdoelen. Het ontwerp Omgevingsplan is gebaseerd op over leg dat in 2010 en 2011 met inwoners, bedrijven, medeoverheden en maatschappelijke organisaties heeft plaatsgevonden. In de ontwerp verordening worden regels gesteld omtrent de inhoud van gemeentelijke planologische besluiten zoals bestemmingsplannen en omtrent de daarbij behorende toelichting of onderbouwing. Doel van de verordening is provinciale belangen te laten doorwerken naar het gemeentelijk'niveau De ontwerpen en de MER liggen vanaf 29 maart 2012 tot en met 9 mei 2012 ter inzage in het gebouw van de directie Ruimte. Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Desgevraagd kunnen de stukken ook buiten kantooruren worden ingezien Daartoe kan een afspraak worden gemaakt via telefoonnummer 0118- 631927 of 0118-631911. De ontwerpen en de MER liggen in de bovengenoemde periode tevens ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland. Informatie over adressen en openingstijden van de gemeen tehuizen kunt u telefonisch inwinnen of vinden op de website van de desbetreffende gemeente. Ook kunt u de ontwerpen inzien via www.zeeland.nl en via www.ruimtelijkeplannen.nl. Vanaf 29 maart 2012 tot en met 9 mei 2012 kan een ieder schriftelijk zienswijzen opmer kingen over de ontwerpen en MER ter kennis van provinciale staten brengen. Uw brief richt u aan-. Provinciale staten van Zeeland, Directie RMW, Postbus 165, 4330 AD Middelburg In uw brief neemt u tenminste op: Naam, adres, handtekening en uw zienswijzen/opmerkingen over het ontwerp Omge vingsplan en/of de ontwerp verordening en/of de MER Omgevingsplan Zeeland. In plaats van toezending per brief kunt u, gedurende de hierboven genoemde termijn, uw opmerkingen langs elektronische weg insturen door het digitale formulier in te vullen op www.zeeland.nl en te verzenden. Over de herziening van het Omgevingsplan kunt u naar keuze schriftelijk of mondeling zienswijzen naar voren brengen. Voor mondelinge zienswijzen, een mondelinge toelichting of een kopie van ter inzage gelegde stukken kunt u bellen met telefoonnummer 0118-631927 of 0118-631911. Tijdens de inspraakperiode worden twee informatieavonden georganiseerd. De bijeenkom- sten zijn op donderdag 12 april in het Van der Valk Hotel te Goes van 19.30 (inloop vanaf Provincie Zeeland 19.00uj tot 21.30 uur en op 24 april in het Scheldetheater te Terneuzen, op hetzelfde tijd- stip. U kunt zich aanmelden voor de bijeenkomsten via www.zeeland.nl Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7