kerk op erg moderne manier Boek Maatwerk dorps- en wijkraden Heemkundigen duiken in historie van zeesluis 23 Behoud Enkele maanden geen concerten carillon belfort woensdag 28 maart 2012 Hengstdijk, het dorp en zijn parochie, is verschenen ter gelegenheid van het 850-jarig bestaan van de parochie Hengstdijk (1161). Vorig jaar is dat uit bundig gevierd, het lukte echter niet de publicatie op tijd klaar te hebben. Stichting Behoud Catharinakerk zet zich sinds 1998 in voor - de naam zegt het al - behoud van de kerk in Hengstdijk. Ze houdt allerlei culturele activiteiten, zoals 23 en 24 juni het midzomer- annex dorps feest. Zie ook: www.catharinakerk.hengstdijk.eu steden en dorpen nieuwe godshui zen laat verrijzen. De parochie van Hengstdijk heeft; het voordeel dat zij met Antonius van Genk een pastoor in huis heeft die van wan ten weet. En hij heeft in zijn fami lie ook nog een beroemde rooms-katholieke architect, Petrus van Genk. Hij heeft zijn sporen al verdiend met de bouw van onder meer kerken in Etten-Leur, Don gen en Kralingen (Rotterdam). De nieuwe kerk in Hengstdijk zal zo'n 14.000 euro kosten, eind negen tiende eeuw een gigantisch be drag. De parochianen weten het bij elkaar te sprokkelen, onder meer door - hoe modern - obliga ties uit te geven. En zij helpen mee met het grondwerk en de aan voer van bouwmaterialen. Als belo ning staat na afloop tweëenhalf ton bier klaar in het koffiehuis van Pieter de Jonghe. De Heilige Catharinakerk in de ty pisch neogotische stijl is nog altijd een baken in het landschap. En on danks dat ook de ontkerkelijking in Hengstdijk heeft toegeslagen, lukt het het godshuis goed te on derhouden. Met dank aan de in 1998 opgerichte stichting Behoud I-I. Catharinakerk, die er vele cultu rele activiteiten houdt. Sponselee en Prince hebben zich in hun boek overigens niet be perkt tot de vroege geschiedenis van Hengstdijk en die van de kerk. Ze besteden bijvoorbeeld ook aan dacht aan de komst van wielren ners in 1955,1956 en 1957, hun eer ste stop in Nederland na het rij den van de Tour de France. Het dorp stroomt vol duizenden wie lertoeristen. Dit soort aardigheden laat onverlet dat de schrijvers in Hengstdijk, het dorp en zijn parochie, wel wat meer op het sociale leven van 'gewone mensen' in het dorp hadden kun nen ingaan. Het is allemaal nogal statig en statisch. door Wout Bareman TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen gaat de burgerparticipatie an ders aanpakken. De rol van de dorps-, wijk- en stadsraden veran dert en wordt meer toegesneden op plaatselijke situaties en wensen van de bewoners. De eerste aanzet daartoe werd maandagavond gegeven tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de ra den in het stadhuis. Verantwoorde lijk wethouder Frank van Hulle: „Direct na de herindeling, tien jaar geleden, was de rol van de raden nog heel duidelijk: in een grotere gemeente Terneuzen waren zij on ze ogen en oren, de thermometer van wat er leefde. Die meerwaarde is er nog steeds, maar in de werk wijze is verandering gekomen. En daar spelen we op in. We willen in de samenwerking met de raden het confectiewerk inruilen voor maatwerk." Dat betekent dat voortaan meer projectmatig te werk wordt ge gaan. Op die manier wordt ook be ter ingespeeld op de aanpak van de raden. Want de ene houdt zich vooral bezig met scheve lantaarn palen, zwerfafval en andere 'be heerszaken', terwijl de andere een compleet dorpsplan opstelt. Maandagavond werd door Van Hulle en de wijkcoördinatoren ge peild welke richting het allemaal op moet. Van Hulle: „We gaan de komende tijd de nieuwe aanpak sa men met de raden verder uitwer ken. Dan kijken we ook naar over lappingen en dergelijke. Want heeft het wel zin om door te gaan met wijk- en stadstafels, terwijl we al intensief samenwerken met al die raden." KOOP NU DE LAATSTE MET 10.000,- KORTING! door Wout Bareman TERNEUZEN - De Heemkundige Ver eniging Terneuzen (HVT) gaat zich verdiepen in de geschiedenis van de zeesluis in Terneuzen. Daar bij gaat het vooral om de bouw van de huidige zeesluis en de ka naalverbreding, in de jaren zestig. Interim-voorzitter Jaap de Zeeuw: „We willen het verhaal vastleggen van mensen die toen nauw bij die werken betrokken waren. Maar dan moeten we wel snel zijn, want die mensen zijn inmiddels alle maal op leeftijd. Ik denk dat het een waardevol historisch docu ment kan zijn. We verwachten er ook veel belangstelling voor, nu de bouw van de nieuwe sluis voor de deur staat." De heemkundigen gaan nu op zoek naar mensen die ruim vijftig jaar geleden meewerkten aan de sluisbouw en de kanaalwerken, maar ook bedrijven die erbij be trokken waren. De Zeeuw: „Ik weet van mensen die dia's van de bouw hebben gemaakt, er is veel fotomateriaal en waarschijnlijk zijn er ook nog wel bouwtekenin gen en dergelijke." Komt er veel materiaal los, dan overweegt HVT- onder meer ook een tentoonstel ling in te richten in de Grote Kerk. Info: rietenjaap@zeelandnet.nl SLUIS - Het carillon van het Sluise belfort zwijgt sinds kort vanwege een grondige restauratie. Het is de bedoeling dat het klokkenspel vóór de bouwvak (half juli) weer in gebruik wordt genomen. In het hoogseizoen kunnen inwo ners van Sluis, toeristen en dagjes mensen het carillon weer horen klingelen. Ook de beiaardconcer ten op zondagmiddag zijn vanaf die tijd weer te horen. Tijdens de restauratie wordt niet alleen het klavier van het carillon gereno veerd. Het nu 38 klokken tellende carillon krijgt er ook drie klokken bij, waardoor het muzikale reper toire kan worden uitgebreid. WWW.WONEN1NZUIDHOEK.NL Riante 2A1 kap met garage 1 HUIS l rnaart 12.00 «ur Direct beschikbaar! Langhors 18 in Kapelle Incl. korting, geldig t/m 31 maart 2012 WIJ KOPEN UW HUIDIGE WONING, vraag naar de mogelijkheden. ONTWIKKELING: VERKOOP: /Varens Tel. 0113- 57 31 00 Aleegens www.neeskens.com jas*2 Heilige Catharinakerk in Hengstdijk bijna verscholen in het groen. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67