Hengstdijk financierde 6 IE rui n 22 'Promotie moet betaald' Presentatie almanak Te koop Direct wonen in Veerhaven Kruiningen woensdag 28 maart 2012 door Hans Tabbers In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In aflevering 13: Cruiseschepen varen Terneuzen voorbij. De meeste riviercruise schepen varen Terneu zen voorbij richting Gent en dat is tegen het zere been van de Terneuzense wethouder Pim Broekhuysen van toerisme. Hij vindt dat ook de on dernemers in Terneuzen moeten kunnen profiteren van het bezoek van de cruisepassagiers. Geprobeerd wordt de rederijen te lokken via Zeeland Cruise Port bv uit Vlissingen. Na een meningver- schil met Terneuzen over de jaar lijkse financiële bijdrage staan die contacten echter op een laag pitje. Sterker, ze bestaan in het geheel niet meer sinds de gemeente ook niet meer de afmeerkosten van 200 euro per schip wil betalen, be vestigt directeur Alex Nelis van Zeeland Cruise Port bv. Wat is de huidige stand van za ken? Op 22 maart 2011 werd een bestuursovereenkomst onderte kend tussen de provincie en de ge meente Vlissingen voor het pro ject Stimulering cruisevaart in Zeeland. Over de periode 2011 tot en met 2013 heeft de provincie een bedrag van maximaal 145.000 ter beschikking gesteld voor pro motie van de cruisevaart, zowel de zee- als de riviercruisevaart. Wethouder Broekhuysen is nog steeds in het ongewisse over de besteding daarvan, zegt hij. De Vlissingse wethouder Rob van Dooren (LPV) vermoedt dat zijn collega een denkfout maakt en blijkbaar andere verwachtingen heeft dan aan de bestuursovereen komst kunnen worden ontleend. Hij legt uit: Zeeland Cruise Port bv krijgt maximaal 40.000 euro per jaar om beurzen te bezoeken en daar Zeeland te promoten bij rederijen die cruises organiseren. Daarvoor is hij in maart nog in Miami geweest. Daarnaast is jaar lijks een bedrag beschikbaar voor de VW om een excursiepakket sa men te stellen en toeristen infor matie te geven. Het streven is jaar lijks een gelijkwaardig aantal crui seschepen als in 2010 naar Zee land te krijgen. Dat zijn voor Ter neuzen zo'n vijftien tot twintig ri viercruiseschepen per jaar. De eer ste heeft afgelopen zaterdag afge meerd en in de loop van het jaar komen er nog zestien tot zeven tien, verzekert Nelis. Zijn inspanningen zijn vooral ge richt op zeecruiseschepen. „Maar wij pakken het verhaal voor de ri viercruisen in een keer mee." De Vlissingse wethouder Van Dooren: „Als Broekhuysen meer promotie voor Terneuzen wil, dan zal hij Zeeland Cruise Port bv daarvoor moeten betalen." Met andere woorden, Broekhuysen moet niet zeuren. Van Dooren: „Ik ben politicus. Die woorden zou ik niet gebrui ken." 'Als Broekhuysen meer promotie wil, dan moet hij daarvoor betalen' Jan Frans Mulder, burgemeester van Hulst, en vicaris Paul Verbeek van bisdom Breda hebben gisteravond het eerste exemplaar van Hengstdijk, het dorp en zijn parochie in ontvangst genomen in de H. Catharina- kerk. Het boek telt 114 pagina's en kost twintig euro. Hengstdijk is een zo'n dorp waar van je je nauwelijks kunt voor stellen dat er spannende dingen zijn gebeurd. Het tegendeel is waar, blijkt uit het gisteravond gepresenteerde boek Hengst dijk, het dorp en zijn parochie, van George Sponselee en Eddie Prince. door Harmen van der Werf De geschiedenis van Hengstdijk staat niet op zichzelf De histo rie van het dorp - één van de oudste plaatsen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, uit 1156 - en zijn bewoners is tekenend voor de hele streek. De rampen die Hengstdijk teisterden, met name overstromingen en oor logen, hebben het leven van vele Zeeuws-Vlamingen beïnvloed. En dat gaat soms heel ver. Sponselee en Prince nemen de le zer mee naar de Tachtigjarige Oor log (1568-1648), een tijd waarin Zeeuws-Vlaanderen in de frontli nie lag. Spaanse troepen vanuit het huidige België en Oranjegezin de protestantse legers vochten er volop. Het bleef niet bij dit oor logsgeweld, ook op religieus vlak was het één en al strijd. Jacobus Verdebaut, onderpastoor van de vlakbij Hengstdijk gelegen buurtschap Ser Pauluspolder, is één van de slachtoffers. Sponselee en Prince verhalen: 'Hij wandelde eens langs de polderwegen met een pater franciscaan, toen plotse ling een bende soldaten, die in hin derlaag lag, op hen aanstormde en De bouw van de H. Catha- rinakerk kostte 14.000 euro, eind negentiende eeuw een enorm bedrag hen gevangen naar Axel voerde. In een hol van drek gezet, overleed hij uiteindelijk december 1586 uit geput door de stank'. Het is slechts één van de bloedige gebeurtenissen in die oorlogsjaren. Wie het rooms-katholieke geloof aanhangt, kan zich beter koest houden. De kerk in Hengstdijk komt ook in handen van protestan ten. Pas in 1797 krijgen rooms-ka- tholieken hun rechtmatige eigen dom weer terug, als de Franse troe pen onder aanvoering van kezier Napoleon Nederland hebben be zet. Voor het eerst is er vrijheid van godsdienst. Hengstdijk lijkt er pas echt bovenop te komen, als in 1891 het besluit valt een nieuwe kerk te bouwen. Restaura tie van de oude, uit de twaalfde eeuw stammende kerk is even duur als nieuwbouw. Het is de tijd waarin de sterk groeiende rooms-katholieke kerk in tal van Riviercruiseschip Viking Pride. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl Hij woonde jarenlang in Hulst, onze van oorsprong Brabantse verslagge ver. Twee jaar geleden verhuisde hij naar Goes, voor zijn werk. Hij kocht er een huis dat was afgewerkt met al lerlei luxe extraatjes: automatische luiken, een sterrenhemel boven het bubbelbad, een sauna en een vijver in de tuin. Blij dat hij was. Maar het bleef niet zo. Want huis en tuin verg den toch wel veel onderhoud en bij nader inzien wilde hij misschien lie ver in een appartement wonen. Dus zette hij het huis te koop. De volgen de dag liet hij de advertentie van de makelaar zien aan zijn collega's. Het ene na het andere sfeervolle plaatje kwam voorbij. Bijna trok hij de ver koop weer in. „Wat heb ik eigenlijk een mooi huis", verzuchtte hij. Elke zaterdag OPEN HUIS 11.00 - 15.00 uur! lm/ Sf vrijstaande woningen tweekappers koop- en huurappartementen penthouses Bezoek het verkoopiriformatiecentrum op locatie of bel 0118 - 623 100. www.lhuisinveerhaven.nl arcus Veerhaven .üw thuishaven ZEEUWSE KELDER Telkens als Martijn naar Center Pares is, wint zijn team. Dat kan geen toe val zijn! www.pzc.nl/zeeuwsekelder MONNIKENWERK PZC-redacteur Willem Staat blogt over kerken en geloofsgemeenschap pen. www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Groeten uit Hengstdijk Hengstdijkse Kerkstraat, circa 1910. foto Zeeuwse Beeldbank/uitgever A. van Overbeeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66