Een dubbele geere aan de Donkereweg 241 zeeland Arnemuiden proeftuin voor onderzoekers Ook tegen hoge vertrekpremies? ^Zeeuwse Behoud stadhuisb@elden dichterbij stroom Dolfijn duikt weer op Kies dan nü voor Zeeuwse stroom, van en voor de Zeeuwen www.zeeuwsestroom.nl Dubbele Geere woensdag 28 maart 2012 «gBsgasseawaa door Theo Giele ARNEMUIDEN - Arnemuidenkrijgt een half miljoen euro van Europa om de lokale economie een nieu we impuls te geven. De gemeente Middelburg legt daar eenzelfde be drag bij. De visserijgemeenschap is het sleutelwoord in dit project. Met het geld wordt de doorgaande route in Arnemuiden ingericht met 'elementen die het verleden, heden en toekomst' tot uitdruk king brengen. Daarnaast gaat om zaken als verduurzaming van de visserij en het verbinden van de visserij aan andere activiteiten. Via (sociale) media zal ook gewerkt worden aan het imago van het vis sersstadje. Versterking van de historische scheepswerf is een voorbeeld van een onderdeel van het project. Ver der wordt onderzocht hoe de visse rij en haar geschiedenis het toeris- aMKaRHBHEaS Stap, net als vele anderen voor u, over op Zeeuwse Stroom. De Zeeuwse energie-aanbieder die géén directiefees en bonussen uitkeert. (100% duurzaam en goedkoper. Alleen voor Zeeland!) BewustS duurzaam S Zeeuwse Stroom is een Zeeuwse Stichting zonder winstoogmerk me kan bevorderen. Franse, Engel se en Vlaamse universiteiten bege leiden dit project, 'Geografie van de kustvisserij en duurzaamheid' geheten. Voor de onderzoekers is Arnemuiden een proeftuin. De er varingen zullen gebruikt worden voor mogelijk soortgelijke projec ten in andere visserijgemeenschap pen rond de Noordzee en het Ka naal. De Universiteit van Green wich, Engeland, leidt het project Andere deelnemers naast de ge meente Middelburg, zijn het Vlaams Instituut voor de Zee, en de universiteiten van Brest (Frank rijk) en Brighton (Engeland). De uitvoering van het project zal een jaar of drie duren. Cruciaal is volgens de gemeente Middelburg dat ook andere betrokkenen bij de visserijgemeenschap een rol gaan spelen bij het project. Genoemd worden transporteurs, de groot handel, de vismijn, provincie en ui teraard de vissers zelf Woonhuis De Geere van Florentine en Jan Kloet ligt in een-polder die vroeger eveneens de vorm had van een geere. Dat woord prijkt ook als huisnaam op de gevel van het pand aan de Donkereweg in Schuddebeurs door Marijke Vael GOES - De Goese dolfijn is weer opgedoken: deze keer in de Oostvest bij de Jacob Valckestraat, vlak bij de Dam. De dolfijn zwemt achter de rug van het bekende beeld van Ceres, in de weerspiegeling van de toren van de Gro te Kerk. Het roestvrijstalen zeezoogdier werd drie weken geleden voor het eerst gesignaleerd op de Grote Markt. foto Marcelle Davidse Het huis is niet hoog maar wel breed. De voordeur, precies in het midden, zit er alleen nog voor de sier. Bij de familie Kloet in Schuddebeurs ga je achter om. Daar, op het taps toelopende erf, tref je de achterdeur voorzien van een voordeurbel. Er staat ook een karakteristieke Zeeuwse schuur met gepotdekselde muren en makelaars op de dakpunten. Een bouwwerk dat Jan Kloet (57) in 1985 persoonlijk optrok aan de rand van het erf Het pand, dat Jan en zijn vrouw Florentine Kloet-Teeuw (55) in 1980 kochten staat namelijk op een geere, een stuk grond dat aan de voorkant breed is en aan de ach terkant smal. Een dubbele geere zelfs, zo blijkt uit het boek 'Oude Veldnamen van Schouwen-Duive- land Dreischor, Zonnemaire en de Gouwepolders', van de Vereniging Stad en Lande. 'Dit bevang begint met een punt bij de ingang van Mon Plaisier, springt noord over de Groeneweg en ligt verder tus sen Donkereweg, Groenweg en Heereweg' werd in de 18e eeuw op getekend door nijvere ambtena ren. De geere van Jan en Florenti ne ligt dus in een polder die vroe ger eveneens de vorm had van een geere. Dat woord prijkt ook als huisnaam op de geyel. Dat was niet de reden waarom Jan en Flo rentine 'vielen' voor de hoeve van 'Dit bevang begint met een punt bij de ingang van Mon Plaisier en springt over Groeneweg' keuterboer Jan van der Weele, die in 1980 te koop stond. „De rust en ruimte, de grote tuin, het vrijstaan de oude pand. We zijn allebei op gegroeid in vrijstaande, oude hui zen," vertelt Jan. Hij werd geboren in Dreischor, waar zijn opa dorpsmid was, en groeide op in Haamstede waar zijn vader, Piet Kloet, eveneens dit be roep uitoefende. Samen met Florentine werkte Jan Kloet ruim een jaar lang vrijwel ie dere avond en weeleend aan de re novatie van de boerenwoning die in 1910 werd gebouwd. „We maak ten slaapkamers op de vliering, een grotere woonkamer met open haard, een nieuwe keuken en bad kamer." Na deze verbouwing en hun huwelijk in 1981 nam het stel haar intrek in de Geere en kreeg twee kinderen. Zij vermoeden dat huisnaam de Geere reeds bij de bouw werd aan gebracht op het pand aan de Don kereweg. „Toen we het kochten stond het al op de voorgevel maar de betekenis wisten we niet." Die hoorden Jan en Florentine van hun buurvrouw, Maatje van der Werf. „Zij weet alles over Noord- gouwe, Schuddebeurs en omge ving. Inmiddels is ze 96 jaar en woont in zorgcentrum De Wieken in Zierikzee." Het oude naambord zat tot 2008 op de gevel. „Toen we een dennen boom in de voortuin rooiden, waarachter het naambord verscho len ging ontdekten we dat het ver nis wel erg was afgebladderd." Om dat het oude hout van het bord rot bleek kocht Jan Kloet een 'goed stuk hout' en maakte een ontwerp voor wat modernere letters. „Die heb ik uitgefreesd in het hout zo dat ze niet zo snel verdwijnen in weer en wind." Het feit dat de naam van de gevel af was werd ge lijk opgemerkt door Ken Buth, de voorzitter van de Werkgroep Veld- door Amnemarie Zevenbergen VEERE - De Heren en Vrouwen van Veere krijgen na jaren wachten ein delijk zicht op een heelhuidse toe komst. Het college van B en W wil 20.000 euro uittrekken voor conso lidatie van de zeven kalkzandste nen beelden. Ook is al een keuze gemaakt voor het Brusselse bedrijf Jacques Ver- eecke dat de beelden gaat behande len om ze toekomstbestendig te maken. De totale kosten bedragen echter 50.000 euro. De Stichting behoud Veerse Stadshuisbeelden (SbVS) werft fondsen en heeft vol gens de gemeente al 28.000 euro aan toezeggingen binnen. De middeleeuwse beelden staan sinds 1955 in museum de Schotse Huizen aan de Kaai in, Veere. Ze wachten al sinds 2000 op een defi nitief besluit tot behoud. Toen bleek dat de complete restauratie van de beelden, kosten 2,2 miljoen euro, niet aan de orde was. De groep werd in 1517-1518 ge maakt door de Mechelse beeldhou wer Michiel Ywijnsz. Het gaat om drie dames en vier heren; Hendrik II Van Borsele, Janna van Hale wijn, Wolfert VI van Borsele, Char lotte van Bourbon Montpensier, Philips van Bourgondië, Anna van Borsele en Adolf van Bourgondië. Zij werden bij de restauratie van het stadhuis, (tussen 1931 en 1943), verwijderd en kregen een weinig eervol bestaan in de kelder van het voormalige stadhuis. Pas hal verwege de jaren vijftig kwamen ze weer in beeld na de verhuizing naar de Schotse Huizen. De originele beelden werden ver vangen door de 'nieuwe' Dames en Heren. Maar ook die zijn sinds januari van dit jaar van de gevel van het stadhuis verdwenen om dat ze in slechte staat verkeren. De ze beeldengroep werd in de jaren dertig vervaardigd door Oswald Wenkenbach naar het origineel. Dat de originele Heren en Vrou wen van Veere kunnen rekenen op de sympathie van de Veeren- aren blijkt ondermeer uit de op richting van de SbVS in 2008. Als het benodigde geld er is, wor den de beelden in de Schotse Hui zen behandeld. Het is de bedoe ling dat het publiek de werkzaam heden ook kan volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56