Meer zeehonden in de Voordelta SCHOUWEN-DUIVELAND Laatste loodjes voor renovatie Gravensteen almanak WOENSDAG 28 maart 2012 21 Brandweer is altijd op zoek 22 en 23 saasgEB«ssss#g«aa«i!«afiagsi^jiaaaa^^ Uit tussentijdse evaluatie blijkt dat populatie bij Renesse verstoord wordt door Melita Lanting RENESSE - Het aantal zeehonden in de Voordelta neemt toe. Dat blijkt uit de tussentijdse evaluatie van het beheerplan Voordelta. Momen teel wordt het aantal zeehonden geschat op ruim 200 en daarmee is de populatie zeehonden groot ge noeg om zichzelf in stand te hou den. Voor de zeehonden zijn drie rust gebieden aangewezen: de Verklik- ke'rplaat bij Renesse en de Bollen van de Ooster en de Hinderplaat voor de kust van Goerëe-Overflak- kee. Uit onderzoek is gebleken dat de zeehonden van de Verklikker plaat verhuizen naar de Middel plaat, voor de Brouwersdam. Volgens Rijkswaterstaat komt dit waarschijnlijk doordat de dieren op de Verklikkerplaat teveel wor den verstoord door wandelaars met honden en ruiters te paard. Bij laag water kunnen mensen de rustende dieren vrij dicht benade ren. Rijkswaterstaat overweegt het rustgebied naar de Middelplaat te verplaatsen. Die plaat heeft nu geen bijzondere status. Voor het kustgebied bij Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden (de Voordelta) gelden extra be schermende maatregelen om het verlies aan natuur bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte te com penseren. Voor diverse dieren zijn rust- en fourageergebieden inge steld. Bijvoorbeeld voor de zwarte zee-eend. Deze vogel heeft 'eigen' gebieden toegewezen gekregen maar vooralsnog heeft dit geen po sitief effect gehad. De populatie schommelt nogal, maar blijft hoe dan ook ver achter bij de doelstel lingen. Ook de invloed van de mens op de Voordelta is onderzocht. Langs de hele Zeeuwse kust wordt volop gevaren en gesport. Uit de cijfers blijkt dat minder mensen zich in verboden gebieden hebben ge waagd. Daaruit concludeert Rijks waterstaat dat mensen beter we ten dat sommige gebieden verbo den terrein zijn. Wat opvalt is de afname van varende jachtjes voor de Zeeuwse kust. Wat daarvan de reden is, vertelt het verhaal niet. Ook opvallend is de toename van het aantal kitesurfers, waardoor volgens het rapport het risico van verstoring van de dieren toe neemt. Of deze ontwikkeling voor Rijkswaterstaat aanleiding is voor meer maatregelen is niet bekend. Gisteren was niemand bereikbaar voor een toelichting. ZIERIKZEE - Je kon er gisteren letterlijk en fi guurlijk bijna niet om heen. Om het dak van het monumentale Gravensteen in het cen trum van Zierikzee te reinigen, stond midden op de Mol een enorme telescoopkraan. Alleen op die manier konden de bouwvakkers vanuit de lucht groene aanslag en ander vuil met ho gedrukspuiten te lijf gaan. Het schoonmaken van het dak is één van de laatste karweitjes. De achtergevel is al uit de steigers en als het werk aan het natuursteen klaar is, kan binnen enkele weken ook de voorgevel van steiger doek worden ontdaan. De voormalige gevan genis bood de laatste jaren plaats aan het Ma ritiem Museum. Na de renovatie komt de We reldwinkel in het pand. foto Dirk-Jan Gjeltema KERKWERVE TERNEUZEN Geen vergoeding voor PvdA wil dat Boerma bezwaarden visbedrijf afziet van bonus Inwoners van de Boogerdweg bij Kerkwerve die tevergeefs bezwaar hebben gemaakt tegen de komst van een visverwerkendbedrijf, kun nen niet rekenen op een financiële vergoeding. Dat heeft het dagelijks provinciebestuur besloten. Enkele buren hadden de provincie ver zocht de bouw van de viszaak te gen te gaan omdat het bedrijf de omliggende natuur zou aantasten. De PvdA-fractie in Temeuzen is het niet eens met de vertrekbonus van 1,3 miljoen euro voor ex-direc teur Peter Boerma van Delta. Raadslid Wim ten Hoor noemt die 'schandalig en buiten alle propor ties', zeker nu veel klanten van Del ta hun voorschot niet of met moei te kunnen betalen. De fractie vindt dat Boerma af moet zien van de bonus. KRUININGEN 39 fietswrakken verwijderd Bij een opruimactie op de stations Kruiningen-Yerseke, Krabbendijke en Rilland-Bath zijn is gistermor gen 39 fietswrakken opgeruimd. Dat meldt de buitengewoon opspo ringsambtenaar (BOA). „Het is een aanzienlijke hoeveelheid, terwijl we de weesfïetsen toch hebben la ten staan", zegt hij. Op 14 april kun nen de fietsen worden bekeken in de milieustraat van Kruiningen. Tip? redactie@pzc.nl Hij woonde jarenlang in Hulst, onze van oorsprong Brabantse verslagge ver. Twee jaar geleden verhuisde hij naar Goes, voor zijn werk. Hij kocht er een huis dat was afgewerkt met al lerlei luxe extraatjes: automatische luiken, een sterrenhemel boven het bubbelbad, een sauna en een vijver in de tuin. Blij dat hij was. Maar het bleef niet zo. Want huis en tuin verg den toch wel veel onderhoud en bij nader inzien wilde hij misschien lie ver in een appartement wonen. Dus zette hij het huis te koop. De volgen de dag liet hij de advertentie van de makelaar zien aan zijn collega's. Het ene na het andere sfeervolle plaatje kwam voorbij. Bijna trok hij de ver koop weer in. „Wat heb ik eigenlijk een mooi huis", verzuchtte hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53