35 'Unieke smaak Oosterscheldekreeft geen fabeltje' Provincie voert actie tegen Belgisch wegenvignet op Dirk Pieter Arkenbout commentaar Scheefwonen GS: niks mis met Het Zon Effect rPZC woensdag 28 maart 2012 Blij verrast na een smaaktest van vijf verschillende kreeften: „De Oosterscheldekreeft stak met kop en schouders boven de SchotseNoorse, Bretonse en zeker de Canadese uit" ton kreeft is vorig seizoen aange voerd in Colijnsplaat, de enige vis mijn voor Oosterscheldekreeft. Oosterscheldekreeft in een fuik. foto Marcelle Davidse Hij stond lang scep tisch tegenover de stelling dat de Oos terscheldekreeft een onovertroffen smaak heeft door zijn speciale DNA. Dirk Pieter Arkenbout: „Het is goede re clame, maar smaakt de Ooster- schelde kreeft ook lekkerder dan bijvoorbeeld de Canadese?" Hij organiseerde een smaaktest met fijnproevers en was blij ver rast over de uitslag. De Ooster scheldekreeft stak met kop en schouders boven de Schotse, Noor se, Bretonse en zeker Canadese uit. „En ik had ze allemaal op de zelfde wijze bereid, naturel op de grill met zeezout en olijfolie." Arkenbout is kok van de Vluchtha- ven in Bruinisse. 18 maanden gele den sloot hij zijn zaak, maar met Pasen, wordt de heropening van De Vluchthaven gevierd. Kreeft 'is zijn kindje'. De Oosterscheldekreeft smaakt zoetig en delicaat en is sappig. „Het kan niet anders, dan dat er goed voedsel zit in de Oosterschel- de, het Grevelingenmeer en Veerse Meer." Kreeften eten alles wat ze te pakken kunnen krijgen. Ze hou den van vissen, krabben, mosselen of grote schelpdieren. Soms eten 1 ze eikaars poten op. Die groeien weer aan, maar dat kan maanden duren. Een kreeft kan zijn eigen schaar amputeren als hij in een ge vecht verkiest te vluchten boven opgegeten te worden. In Nederland wordt alleen op de Zeeuwse wateren en op beperkte schaal in de Noordzee en de Wad denzee kreeft gevangen. „De Zeeuwse wateren zijn geschikt voor de habitat van de kreeft. Hier vinden ze tussen de basaltblokken een donkere schuilplaats." Hij pleit ervoor om het kreeftensei zoen uit te smeren over een lange re periode, maar daarin wel een korte vangststop in te voeren. „In juni als de watertemperatuur aan trekkelijk wordt, gaat de kreeft ver schalen en wordt hij kwetsbaar en voelt hij zich ziek, zwak en misse lijk. Dan moeten we de beesten met rust laten. Daartegenover staat dan dat het seizoen een paar weken langer kan doorlopen." Het uitwendig skelet, de schaal groeit niet mee. Daarom verschaalt de kreeft gedurende zijn leven ruim dertig keer. Kreeft verhuist naar \de bodem en krijgt kleur. door Frank Balkenende MIDDELBURG - De provincie mobili seert het verzet tegen de negatieve gevolgen van de invoering van een Belgisch wegenvignet. Om over compensatiemaatregelen te praten, wil Zeeland optrekken met het Rijk en de zuidelijke pro vincies Noord-Brabant en Lim burg. De Europese Commissie en het bestuur van de Euregio Schel- demond krijgen te horen waarom het Belgische plan slecht is voor met name grensregio's. Gedepu teerde Staten voeren daarmee een motie uit van het CDA en de Par tij voor Zeeland. GS laten dat we ten in antwoord op vragen van de Statenfractie van GroenLinks. Chauffeurs van buitenlandse per sonenauto's moeten vanaf 2013 be talen om over (doorgaande) Bel gische wegen te rijden. Voor vrachtwagens boven de 3,5 ton komt er een kilometerheffing zo als in Duitsland. De Vlaamse regering en de andere gewesten Wallonië en Brussel zijn al akkoord gegaan met de invoe ring van het wegenvignet. Het is nog onduidelijk hoeveel dat vignet zal kosten. Het vignet geldt voor Belgen en voor buitenlanders. Voor grensarbeiders leidt dat tot een lastenverzwaring. Andersom wordt Zeeuws-Vlaanderen voor Belgen alleen via tolpoortjes be reikbaar. Daardoor wordt het vesti gingsklimaat slechter. Zeeuws-Vlamingen worden boven dien onevenredig getroffen. Om- De Zeeuwse woning bouwverenigingen doen er goed aan, Liesbeth Spies niet blindelings te volgen. De minis ter wil huurders die meer ver dienen dan 43.000 euro per jaar met een extra huurverhoging uit hun huis drijven. Spies wenst ruimte te maken voor huurders met een lager inko men. Dit beleid is echter alleen verdedigbaar in gebieden waar de onderkant van de woning markt veel te weinig beweegt. In Zeeland is dit veelal niet aan de orde. De Vlissingse corpora tie l'Escaut bijvoorbeeld ziet he lemaal geen probleem. Er moet nogal wat aan de hand zijn voordat het gerechtvaar digd is om mensen de ongewis se koopmarkt op te jagen. Bo vendien zit er een duidelijke bo vengrens aan een huur. Als cor poraties meer vragen dan wat redelijk is voor een bepaald woongenot, gaan ze in de fout. Al met al is er dus voldoende re den om voorzichtig te zijn. De regeling van Spies is niet voor niets vrijwillig. MIDDELBURG - De ZMf doet niks verkeerd met haar zonnepanelen actie Het Zon Effect. Dat antwoor den Gedeputeerde Staten op vra gen van Statenlid Johan Robesin (Partij voor Zeeland). GS melden dat met de gezamenlij ke inkoopactie van ZMf en Zee wind geen provinciale subsidie is gemoeid, zoals de PvZ heeft gesug gereerd. Ze gebruiken Europese subsidie om Zeeuwse burgers tegen een zo laag mogelijke prijs zonnepanelen aan te bieden. Daarbij mobiliseren ze alleen geïnteresseerden en selec teren ze een installatiebedrijf Ko pers sluiten rechtstreeks een con tract met de leverancier. www.pzc.nl dat ze ook voor de Westerschelde- tunnel en de Liefkenshoektunnel tol moeten betalen, kunnen ze straks alleen de regio uit als ze hun portemonnee trekken. Ook transportbedrijven, die het door de hoge brandstofprijzen toch al moeilijk hebben, worden door het wegenvignet extra belast. De provincie trok al eerder aan de bel bij staatssecretaris Bleker van Economische Zaken. Ze vindt dat er een eenduidig Europees beleid moet komen. BESTE BOLUSBAKKER Wie bakt de beste bolussen van Zee land? www.pzc.nl/video Op zondag viert de pas tor zich te pletter Het is op zondag rennen en vliegen voor het pastorale team in Zeeuws-Vlaanderen www.pzc.nl/monikkenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3