KOOP "juist nu hét moment om een huis te kopen' open huizen route 13 woensdag 28 maart 2012 Een stel bekijkt een woning in een nieuwbouwijk. foto Jeroen Jumelet Nee, niet doen. Niet aan beginnen. Een huis kopen in deze tijd? Niet slim. Het zijn vaak goedbedoelde advie zen van vrienden en familieleden, maar ze schrikken wel af. En ook de berichtgeving over de huizenmarkt die op slot zit, is nu niet bepaald opbeurend. Toch is het juist nu hét moment om een huis te kopen, zegt Mark Faasse voorzitter van NVM Zeeland. door Dennis Rijsbergen Nog nooit was de rente zo laag, begint Faasse zijn verhaal. Oké, de banken berekenen dat voordeel nog niet hele maal door aan de klanten, maar dat neemt niet weg dat de rentestand erg gunstig is. „Maar wat misschien nog be langrijker is, er is tegenwoordig veel on derhandelingsruimte als het om de koopprijs van een woning gaat. Je moet gewoon durven te bieden, dan valt er zeker iets leuks voor elkaar te krijgen." De cijfers staven het verhaal van Faas se. Zo lag de gemiddelde vraagprijs in de regio Midden-Zeeland in het laatste kwartaal van vorig jaar op 246.000 eu ro. „Maar de gemiddelde transactieprijs was 201.000 euro. In z'n algemeenheid zou je dus kunnen zeggen dat er twin tig procent ruimte moet zijn. En na tuurlijk krijg je bij het ene huis maar twee procent van de vraagprijs af, maar bij een andere woning misschien wel dertig procent." Potentiële kopers schamen zich soms om met een dergelijk lage bieding te ko men, beseft Faasse. „Die kijken vooral of de vraagprijs wel voldoet aan hun verwachting. Mijn tip is als je een wo ning gaat kopen, om na te gaan hoe lang die woning al te koop staat. Veel huizen staan al langer dan een halfjaar - in de verkoop. Je kunt bij dergelijke wo ningen gerust meer dan twintig pro cent onder de vraagprijs gaan bieden." Een andere factor die gunstig is voor de huizenkoper is de hogere NHG-grens. Met een NHG (Nationale Hypotheek Garantie) kun je tegen een gunstiger rentetarief een woning kopen. Boven dien garandeert het Waarborgfonds de restschuld mocht je door omstandighe den als werkloosheid de woning ge dwongen moeten verkopen. Tot 1 juli geldt de huidige grens van 350.000 eu ro. Daarna bedraagt de maximale hypo theek onder NHG-voorwaarden 320.000 euro. Vanaf juli 2013 is dat een jaar lang nog 290.000 euro. Halverwege 2014 is de grens dan weer terugge bracht naar de reguliere hoogte van 265.000 euro. En dan is er de soepelere regeling voor de overdrachtsbelasting, stipt Faasse nog een voordeel aan. „Die is nog steeds twee procent in plaats van zes procent. Dat is een tijdelijke situatie waar de huizenkoper nu nog van kan profiteren." De. Zeeuwse NVM-voorzitter denkt dat vastgoed op korte termijn wel weer eens lucratief kan worden. En dat heeft gek genoeg ook met de crisis te maken. Hij légt uit: „Er zijn namelijk heel wat Europese landen die te maken krijgen met een enorme schuldenberg. Een methode om die schuld minder waard te laten worden, is de inflatie la ten oplopen en een lagere rente. In mijn optiek gaat dat de komende vijf jaar gebeuren." Beleggen in aandelen is nog steeds een onzekere zaak en mocht je een flinke meevaller hebben of extra vermogen, dan is de bank nu ook niet meteen een 'prijspakker'. „Ga maar na. De rente die je krijgt als je geld op de bank zet, is rond de twee procent, die wordt mis schien nog lager. De inflatie is al 2,5 pro cent en die neemt waarschijnlijk toe. En dan moet je ook nog 1,2 procent be lasting betalen over je geld. Ja, dan ben je achteruit aan het boeren. Dan kun je je geld beter in onroerend goed stop pen." Faasse ziet het aantal investeerders in onroerend goed dan ook al toenemen. Vooral de nieuwe recreatieparken met recreatiewoningen die op verschillende locaties in Zeeland worden gebouwd, doen het goed bij investeerders. Al met al redenen genoeg om juist nu een huis te kopen, stelt Faasse. Maar wat te doen met je eigen woning? Het is toch niet eenvoudig om die te verko pen? „Er zijn ontwikkelaars die de dub bele maandlasten voor bijvoorbeeld een periode van een jaar op zich ne men. En ook makelaars verzinnen steeds weer creatieve oplossingen. Vraag ernaar. Er is best veel mogelijk." Ook meedoen aan de Open Huizen route loont nog steeds, zegt Faas se. „Als je als verkoper al twee keer zon der succes hebt meegedaan, dan snap ik dat er een bepaalde vermoeidheid optreedt. Toch heeft de Open Huizen route een lage drempel voor potentiële kopers en je bereikt er ook mensen mee die een impulsaankoop doen. Daarom zou ik zeggen, doe toch mee! De koper van je huis zal er maar net tussen zitten." Zaterdag 31 maart is er weer een Open Huizenroute. In heel Zeeland zijn tien tallen woningen zonder afspraak te be zichtigen. De deelnemende huizen zijn herkenbaar aan het verkoopbord voor de woning. Meer informatie: www.nvm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39