Oosterscheldekreeft is Zeeuws goud 21 zeeland PvdA haalt regeling Boerma onderuit woensdag Grote bek De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Johan Brongers, Zierikzee woensdag 28 maart 2012 door Guido van der Heijden Het is 18 januari. Buiten is het koud, maar bin nen warmen we ons aan de gezellige klan ken van de radio. Omroep Zee land staat aan. Presentatrice Helge Prinsen vertelt wat haar nieuws van de dag is. Voor Helge is het niet doorgaan van de verhuizing van de omroep naar de Timmerfa briek in Vlissingen hét nieuws van de dag. „,...wel jammer, maar we zitten hier in Oost-Souburg toch ook ge zellig?", zegt ze erover. Het is het laatste wat we van Hel ge Prinsen zullen horen. Door te zeggen dat het in Oost-Souburg ook best gezellig en knus is, is ze volgens de advocaat van Omroep Zeeland Vér buiten haar boekje gegaan'. De verhui zing naar de Timmerfabriek was immers 'beleid van Omroep Zee land'. Een week later zit ze in de kamer van de hoofdredacteur. Ze mag vanwege haar opmerking over de mislukte verhuizing niet meer presenteren. Gedeeltelijk op non-actief. „Beste Edwin, ik zou COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeéuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 54 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal in«ö) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (re) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zoig-uldig om met persoonsgegevens. In het colofon Irelt u nadere informatie aan. 'Als je echt lekker kreeft wil eten moet je in Zeeland zijn voor de Oosterscheldekreeft. Dat realiseren steeds meer mensen zich, tot in België toe.' je eigenlijk een draai om je oren moeten geven", zegt ze tegen haar baas. Dat was ook niet slim. Het is 27 maart Helge Prinsen zit met natte ogen in de rechtbank. De advocaat van Omroep Zeeland noemt haar een 'handgranaat vol emoties waar van de pin vaak uitgetrokken is'. „Je moet op honderd meter af stand blijven, anders word je ge raakt", betoogt hij. Dan neemt ze het woord. „22.000 uur heb ik gewerkt voor Omroep Zeeland. Het is waar, ik heb het hart op de tong. Maar dit...?" Ze hapert „Het is niks, echt niks. Ik heb een grote mond af en toe. Ik ben een journalist" Ik kijk de zaal rond. Ik herken ge zichten. Mensen die ik sprak toen ik ooit nog solliciteerde bij Om roep Zeeland. Ze hebben me toen niet aangenomen. Ook ik ben een journalist en ook ik heb een grote bek. Een grotere bek dan Helge Prinsen. Het zou de kortste carrière ooit ge weest zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12,00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Morgen varen 600 genodigden op een (bruine) vloot aangevuld met vissersschepen, vanuit Zie rikzee de Oosterschelde op voor de opening van het kreef tenseizoen. door Edith Ramakers en René Schrier Twaalf jaar geleden zei den we al tegen elkaar: eigenlijk hebben we goud in handen met die Zeeuwse streekpro ducten.. Dat moeten we veel meer promoten. Uit die gedachte is ei genlijk de stichting Promotie Oos terscheldekreeft voortgekomen. De Zierikzeese restaurantier Johan Brongers (Brasserie Maritime) is een van de mannen van het eerste uur. Het begon 12 jaar geleden met een gezelschap van 50 mensen en 1 boot. Als hoogwaardigheidsbekle der trad de toenmalige burgemees ter Jack Asselbergs op. Morgen staat haast traditioneel commissa ris van de koningin Karla Peijs klaar om de eerste kreeft in haar ar men te sluiten, met aan haar zijde deze keer staatssecretaris Joop Ats- ma en zes ambassadeurs. De opening van het kreeftensei zoen staat jaarlijks op de kalender op de laatste donderdag van maart. Van 1 april tot en met 15 juli mogen de kreeften gevist wor den. De start van het seizoen is uit gegroeid tot een mediahappening met tachtig journalisten uit bin nen en buitenland. De stichting heeft 100.000 euro op de begroting voor de promotie van de Oosterscheldekreeft. Vol gens Balth Roessingh, die de publi citeit voor de stichting verzorgt, worden die journalisten niet voor niets naar Zierikzee gehaald. Hij ziet er zelf op toe dat ze ook wat publiceren. En als ze dat een paar keer achter elkaar niet hebben ge daan, vraagt hij ze vriendelijk hun aanwezigheid te heroverwegen. Want een publicatie, vooral in een Belgisch blad of magazine, betaalt zich uit. Brongers: „Ik kwam een keer op een middag bij de brasse rie aanrijden en zag dat het hele terras vol zat. Allemaal Belgen die kreeft zaten te eten. Ik wist niet wat ik zag. Het bleken mensen te zijn die een artikel over de Ooster scheldekreeft in het Belgische blad Knack hadden gelezen." Kring van de kreeft O De kring van de Oosterschelde kreeft is een club van 12 Zeeuwse restaurants die vanaf donderdag de kreeft op hun menu zetten. In 1883 werd voor het eerste Oos terscheldekreeft gevangen. Vorig jaar werd 35 ton via de vismijn in Colijnsplaat aangevoerd. O Een kreeft kan 30 jaar oud en 80 centimeter meter lang worden, maar dan is hij al lang opgevist. In het Crevelingenmeer zitten de kreeften op een diepte van 10 me ter, in de Oosterschelde zijn ze wel tot op 30 meter te vinden. Een kreeft kan met zijn schaar be hoorlijk knijpen. De druk kan wel oplopen tot 100 kilogram per vier kante centimeter zijn. Daarom heb ben kreeften in gevangenschap vaak elastiekjes om de scharen. Levensloop De Oosterscheldekreeft is een afstammeling van de Europese zeekreeft. Het dier heeft een afwijkende DNA-structuur doordat het zich heeft aangepast aan het milieu in de Oosterschelde. De kreeft kan wel 30 jaar oud worden. Vrouwtje 7 jaar) draagt 5.000 tot 40.000 eitjes 9 tot 11 maanden onder achterlijf. Op deze vrouwtjes mag niet gevist worden. De stichting heet Promotie Ooster scheldekreeft, maar de kreeften zijn tegenwoordig ook te vinden in het Grevelingenmeer en sinds enkele jaren in het Veerse Meer. Jan Bout is visser in Bruinisse. Hij vertelt dat in 1996/1997 vanuit de Oosterschelde kreeften in het Gre velingenmeer zijn uitgezet. Die die ren hebben ze 5 jaar de tijd gege ven om een populatie te vormen. En nu kan er op het Grevelingen meer gevist worden. Ze zitten er minder diep dan in de Oosterschel de. Dat heeft met de waterkwali teit te maken die in de Oosterschel de op grotere diepten toch beter is dan in de Grevelingen. Ze kruipen in de openingen in de banken, de creuzes, oesters die in de Grevelin gen in het wild woekeren. Op de Grevelingen zijn 7 kreeften vissers actief, op het Veerse Meer 2 en op de Oosterschelde een stuk of 20. Zeekreeften komen voor op de Noordzee en in de Zeeuwse Delta. In het begin van het seizoen zijn de kreeften voor de consument in de viswinkel wat duurder, zo rond de 40 euro per stuk. Na verloop van tijd zakken ze wat in prijs naar ongeveer 30 euro per stuk. De aanvoer is de laatste jaren sta biel gebleven. De kreeft wordt via de vismijn in Colijnsplaat verhan deld, maar vissers zijn niet ver plicht hun kreeftenvangst via de vismijn aan te bieden. Ze kunnen de kreeften ook rechtstreeks aan restaurants of viswinkels verko pen. Morgen wordt op de Oosterschel de meteen de kreeftenwijn gepre senteerd. Dat is dit jaar de Italiaan se Doceassaje. Larve wordt losgelaten door moeder (geboren) en beweegt vrij in het water als plankton. door Ben Jansen MIDDELBURG - Na de SP en hon derdvijftig PZC-lezers die op de website van deze krant hun reactie hebben gegeven, neemt ook de PvdA in de Staten van Zeeland af stand van de vertrekregeling van oud-Deltadirecteur Peter Boerma. In vragen aan het dagelijks provin ciebestuur kaart de fractie onder meer de overeengekomen advies functie van Boerma aan. Voor dat advieswerk ontvangt hij tot 1 maart 2014 410.000 euro. „Het is óf vertrekken en dan daarvoor geld krijgen (niet buitensporig) óf blijven en werken en daarna be taald worden", stelt de PvdA in haar vragen. De fractie wil ook weten of de pro vincie als grootste aandeelhouder (50 procent van de aandelen) van Delta contact heeft gezocht met andere aandeelhouders over de kwestie. Als grootaandeelhouder moet de provincie wat de PvdA betreft de raad van commissarissen tot de or de roepen en de vertrekregeling van Boerma herzien. De fractie hamert erop dat de com missarissen een nieuwe directeur duidelijk moeten maken dat Delta een bedrijf is met de provincie en de gemeenten als aandeelhouder en dat daar buitensporige vertrek- regelingen en bonussen niet te pas komen. Boerma's opvolger kan daar naar de mening van de PvdA dan ook geen beroep op doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2