Sumoworstelen in greep van yakuza 29 Chelsea neemt voorschot op halve finale woensdag 28 maart 2012 Chelsea heeft zichzelf een goede uitgangspositie verschaft in de kwartfinale van de Champions Lea gue. De Londense formatie won gisteren het eerste duel met 1 -0 bij Benfica. Salomon Kalou maakte in Lissabon het enige doelpunt in de 75e minuut. De voormalig speler van Feyenoord rondde een goe de actie van Fernando Torres doeltreffend af. Volgende week woensdag is in Londen de return op Stamford Bridge. Aanvaller Karim Benzema van Real Madrid viert de 1-0 in de heenwedstrijd van de kwartfinale in de Champions League tegen Apoel Nicosia. De Fransman zou ook de 3-0 namens de Spaanse ploeg aantekenen. foto Thanassis Stavrakis door Diederik Plas TOKIO - De wijk Ryokoku in Tokio staat van oudsher bekend om de sumosport. De worstelaars wonen en trainen hier. Maar de uitgaans- wijk is vooral een toeristische trek pleister. Wie echter verwacht de mannen in kimono en met haar knotje op straat tegen te komen moet worden teleurgesteld. Staat dit beeld symbool voor het imago van het sumo-worstelen? „Het is geen nieuws dat sumo ban den heeft met de georganiseerde misdaad", vertelt yakuza-deskundi- ge Tomohiko Suzuki (46). „Illegaal gokken is het werkterrein van de maffia. In Japan is gokken verbo den. Alleen op paarden mag je geld inzetten." Keiji Tamiya, die de op een na hoogste rang Ozeki had bevoch ten, werd in 2010 voor het leven geschorst nadat bekend was gewor den dat hij had gegokt, niet op su- moduels overigens, maar op honk- .balwedstrijden. Kotomistuki, zo luidde zijn sumo-naam, werd ge chanteerd door een lid van een maffiabende die gedreigd had zijn gokpraktijken openbaar te maken. Hij was niet de enige die het veld moest ruimen. Tientallen andere worstelaars en zelfs trainers raak ten in opspraak. Volgens Suzuki is afpersing van sumo-worstelaars echter niet wat de yakuza voor ogen hebben. „De gokkende wor stelaars zijn namelijk goede klan ten van de yakuza en die klanten moeten ze goed behandelen." Na de schorsing van Tamiya breid den de schandalen zich alleen maar uit. Het lentetoemooi ging vorig jaar niet door omdat er be wijs was dat worstelaars met opzet partijen gingen verliezen. Wedstrij den werden niet in maar buiten de ring beslist. „Deze manipulatie van uitslagen hoort zelfs een beet je bij de sumocultuur", legt Andrew Freund uit. Hij is verbon den aan de Amerikaanse Sumo- bond en was in Japan omroeper bij sumo-wedstrijden met duizen den toeschouwers. Na aanleiding van de negatieve pu bliciteit hebben verschillende sponsoren zich terug getrokken en kampt de sport met financiële pro blemen. Daarbij komt nog de eco nomische malaise waardoor veel toeschouwers niet mèer de dure kaartjes kunnen betalen. De yaku za kunnen zich wel de beste plaat sen vlakbij de dohyo, de ring, per mitteren. „Dat geeft hen de moge lijkheid om bij televisie-uitzendin gen duidelijk in beeld te komen. Zo kunnen maffiosi vanuit de ge vangenis zien dat het goed gaat met hun handlangers", vertelt Su zuki. „Maar de politie houdt ze in de gaten en dus moesten de yaku za meer dan voorheen voorzichtig heid betrachten met openbaar heid." Ook hun bezoeken aan.su- mobeya, de stallen waar de worste laars wonen en trainen, zijn afge nomen. „Wel nemen de yakuza hun klanten nog mee uit eten." Er wordt al jaren vergeefs gelob byd om van sumo een olympische sport te maken. Wel is het nu een officiële sport op de Wereldspelen, de spelen waar louter niet-olympi- sche sporten worden bedreven. „Dat is een goed teken op weg naar toelating tot de Olympische Spelen", merkt Freund op. Om aan de olympische voorwaar den te voldoen, zijn er een aantal aanpassingen gedaan. Zo moesten er vrouwen tot de sport worden toegelaten. Ook zijn er nu ge- wichtsklasses in het internationale sumo. Maar in Japan blijft het bij het traditionele worstelen. Tactiek en techniek zijn belangrijker dan gewicht om je tegenstander te ver slaan. Het is een kwestie van af wachten of manipulatie ook een roLblijft spelen in de ring. PARIJS Alsnog ceremonie voor Andy Schieck Andy Schieck zal alsnog officieel gehuldigd worden als winnaar van de Ronde van Frankrijk van 2010. Directeur Christian Prudhomme van de Tour kondigde gisteren een ceremonie aan in Luxemburg, het geboorteland van Schieck. De tourzege van 2010 viel ten deel aan Schieck door de schorsing van Alberto Contador. De Spanjaard is voor twee jaar verbannen uit het peloton vanwege het gebruik van het spierversterkende middel clen- buterol. De winst in de Tour van 2010 is hem ontnomen. Schieck ein digde dat jaar als tweede. BRUSSEL Merckx beschuldigd van corrupt gedrag Wielerlegende Eddy Merckx wordt beschuldigd van corruptie. Het gaat om een zaak uit 2006. De poli tie van de Brusselse gemeente An- derlecht kocht toen 48 fietsen van het bedrijf van Merckx, dat hij toen zelfleidde. Minstens één agent wordt ervan be schuldigd dat hij Merckx vooraf ge tipt heeft over de prijs voor de fiet sen van concurrenten. Zo kon Mer ckx een interessante offerte indie nen en uiteindelijk de opdracht binnenslepen. DORTMUND Derde overwinning tafeltennissters op WK De Nederlandse tafeltennissters hebben hun derde groepszege ge boekt op het wereldkampioen schap in Dortmund. Oranje won gisteren in vlot tempo van Turkije: 3-0. Li Jiao, Li Jie en Linda Cree- mers brachten de punten binnen. Eerder was het team te sterk voor Zweden en Taiwan. De mannen behaalden hun eerste zege. Oranje was te sterk voor Bosnië-Herzegovina (3-1). Casper ter Liiün (twee zeges) en Jonah Ka- hn haalden de punten binnen. LONDEN Student gaat in cel om tweets over Muamba Een 21-jarige Engelse student is gis teren veroordeeld tot een gevange nisstraf van 56 dagen omdat hij ra cistische tweets over Fabrice Muamba heeft verstuurd. De voet baller van Bolton Wanderers zakte anderhalve week geleden tijdens een uitwedstrijd bij Tottenham Hotspur in elkaar. Hij vocht in een ziekenhuis voor zijn leven toen de student twitterde: „Fuck Muamba. He's dead!" Daarna verzond hij nog enkele racistische tweets. Tottenham bereikte gisteren de hal ve finale van de FA Cup dankzij een (uitgestelde) 3-1-zege op Bolton Wanderers. Namens de ploeg uit Londen troffen Ryan Nelsen en Ga- reth Bale en Louis Saha doel. ZEIST Van Vossen op cursus Coach Betaald Voetbal Giovanni van Bronckhorst is een van de achttien kandidaten voor de cursus Coach Betaald Voetbal 2012/2013. De ex-international is momenteel werkzaam als assis tent-trainer bij Feyenoord. Ook ex-international Peter van Vossen (afkomstig uit Zierikzee) begint aan de nieuwe cursus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29