I BEL&WIN zeelandi 27 Gratis trouwen is een service asESSi 0909-5010558 brieven Bel naar: Voor 11 winnaars: twee chique onverwoestbare Blunt paraplu's t.w.v. €134,50 woensdag 28 maart 2012 zaterdag zondag np t mmmm Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Boerma Los van de emoties die de meer dan een miljoen voor Boerma te recht oproept, speelt er een andere zaak. Vooral onder het vorige GS-bestuur werden herhaaldelijk de nutsfuncties van de provinciebe- drijven op de achtergrond gescho ven, en de commerciële functies er van bekrachtigd. Bij Delta is het de Raad van Commissarissen die zelf standig, op advies van een door haar zelf samengestelde remunera- tiecommissie, bonussen kan bepa len. Haar Statuten schrijven verant woording en uitleg van afvloeiings regelingen pas na het boekjaar voor. Dat zet directe controle door aandeelhouders, provincie en ge meenten, buitenspel, wat voor nutsbedrijven niet hoort. RvC's houden zo naar eigen goeddunken de nog steeds bestaande bonuscul tuur in ere. Taak voor Provinciale Staten om als de 'donder' alle andere provin- ciebedrijven als Zeeland Seaports, Westerscheldetunnel e.a. door te lichten, en middels algemene aan- door Cornelleke Blok Willem Adriaansens bron gemeenten mssmmssmmmsm n amper vijf minuten kan het gepiept zijn. Een kort praatje, een ja-woord, een handtekening en je bent in de echt verbonden. Gratis en voor niets. In alle Zeeuwse gemeentehuizen kan je - meestal op maandag- of dinsdagmorgen - kosteloos in het huwelijksbootje stappen. Die mo gelijkheid moeten gemeenten met meer dan tienduizend inwoners volgens de wet bieden. Tweede Kamerleden Magda Bernd- sen en Gerard Schouwen van D66 willen de kosteloze huwelijken af schaffen. De wet uit 1879 is niet meer van deze tijd en veel te duur. Trouwen is een persoonlijke keuze van mensen. Daar hoeft de ge meenschap niet voor op te draaien, vinden ze. Gratis trouwen is populair. In Mid delburg en Schouwen-Duiveland wordt gemiddeld één op de drie huwelijken gratis voltrokken, in Borsele één op de vijf. In Terneuzen ging het vorig jaar zelfs om bijna de helft van de 220 plechtigheden. In een poging om gratis trouwen te ontmoedigen, heeft de gemeente kosteloze cere monies dit jaar flink versoberd. „Vorig jaar was het tijdstip het eni ge verschil tussen een betaald en gratis huwelijk. Je kreeg alle toe ters en bellen erbij: bloemen, een toespraak van een buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke 'Het kan binnen vijf minu ten gebeurd zijn. De men sen hebben net tijd om hun jas uit te trekken.' Rugklachten stand in de trouwzaal", zegt Astrid van den Berg, ambtenaar van de burgerlijke stand in Terneuzen. Al le uitgaven van de plechtigheid kwamen voor rekening van de ge meente. En dat liep flink in de pa pieren. „Alleen de ambtenaar van de burgerlijke stand kost al 80 eu ro", rekent Van den Berg voor. De gratis huwelijken worden in Terneuzen nu voltrokken door de medewerkers van de afdeling pu- bliekszaken, die toch al aan het werk zijn. „Binnen vijf minuten staan mensen weer buiten." Toch hebben de nieuwe maatrege len in Terneuzen tot nu toe weinig effect. In de eerste maanden van dit jaar kozen 19 van de 25 bruids paren voor een gratis huwe lijksplechtigheid. „Maar dat heeft ook te maken met de tijd van het jaar", nuanceert Van den Berg die cijfers. „Vanaf april kiezen meer mensen voor een betaalde ceremo nie." v Ook in Middelburg, Borsele en Schouwen-Duiveland stelt een gra- tis plechtigheid niet meer voor dan een ja-woord en een handteke ning. „Het kan binnen vijf minu ten gebeurd zijn. De mensen heb ben net tijd om hun jas uit te trek ken", zegt Marian Jansen van de af deling publiekszaken in Middel burg. Er mogen zelfs maar maxi maal tien mensen bij aanwezig zijn, indusief het bruidspaar en de getuigen. Zo blijft de ceremonie zo goedkoop mogelijk. De Middelburgse wethouder Ed de Graaf ziet niets in het idee van D66. „We hebben nauwelijks kos ten aan de gratis huwelijken. We zien daarom geen noodzaak om ze af te schaffen. De ruimte in het stadskantoor wordt hooguit een kwartier gebruikt en zo'n huwelijk vergt nauwelijks voorbereiding. We zien het als een service. Men sen zijn op deze manier vrij om te kiezen waar ze voor gaan: willen ze een ceremonie of gaat het al leen om de formaliteit?" Wethouder Jaap Bos van Terneu zen is het met De Graaf eens. „Ik vind dat voor mensen die het fi nancieel minder goed hebben de mogelijkheid moet blijven bestaan om gratis te trouwen." Maar het kosteloze huwelijk schiet z'n doel voorbij, bekent De Graaf „We mer ken wel dat de mensen die er ge bruik van maken niet altijd de zwakkeren in de samenleving zijn. Ik wil binnenkort met het college van burgemeester en wethouders bespreken hoe we daarmee om kunnen gaan." De gemeente Reimerswaal gaat royaal om met mensen die gratis trouwen. Ze krijgen precies dezelf de plechtigheid als mensen die er wel voor betalen, compleet met trouwboekje. Ongeveer een vijfde van de echtparen maakt er gebruik van. „We lopen daardoor jaarlijks 5000 euro mis", zegt woordvoer der Ida Sinke. „Maar dat vinden we niet erg. Ook voor mensen met een kleine beurs moet het moge lijk blijven om in stijl te trouwen." In het Admiraal De Ruyterzieken- huis in Goes kunnen schildklierpa tiënten elkaar op woensdag 4 april van 10 tot 12 uur treffen tijdens een lotgenotencontact van de Schild klierstichting Nederland, afdeling Zeeland. Geïnteresseerden moeten zich vooraf aanmelden via het Patiën ten Service Bureau, 0113-234881. GOES Fitness voor vrouwen met borstkanker Voor vrouwen die borstkanker heb ben (of hebben gehad) en aan hun conditie willen werken, is een spe ciaal trainingsprogramma opge steld: Beweeg je fit. De trainingen worden gegeven door fysiothera peuten die gespecialiseerd zijn op het gebied van lymfoedeem en/of oncologie. Voor informatie: 0113-851110 en www.beweegjefit.nl MIDDELBURG Nieuwe website COC Zeeland De website van belangenvereni ging van homoseksuelen COC Zee land is vernieuwd. In het café aan de Lange Noordstraat in Middel burg wordt zaterdag 28 april de pre-party Queensday gehouden, zondag 29 april vanaf 21 uur Konin ginnenacht gevierd en maandag 30 april vanaf 21 uur Koninginnedag. www.coczeeland.nl deelhoudersvergaderingen, indien nodig, de lopende regelingen terug te draaien. Wijlen Morris Tabaks- blat is hier blijkbaar nooit doorge- drongen. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Het verhaal van de mens alleen maar zien als een bio-mechanisch mechanisme blijft maar doorgaan. In dit artikel gaat het in dit ver band weer eens over lage rugklach- ten....en de krachtoefeningen om de rompstabiliteit te verbeteren. Er wordt met geen woord gerept over de cognitieve- en sociale facto ren laat stadn over de stressfacto ren. Ik blijf het vreemd vinden dat in 2012, terwijl er al zo veel weten schappelijk bewijs is van het lichaam/geest verhaal er door veel artsen en manueel-fysiotherapeu- ten nog steeds alleen maar wordt gekeken naar het oude medische 'weefselschade'-model. In ver noemd artikel vertelt een fysiothe rapeut dat het losmaken van de spieren een goede remedie is. O ja? Wie maakt ze dan weer vast? Bij de analyse en behandeling van onder andere lage rugpijn zal - ze ker ook bij sporters - wat mij be treft eindelijk eens gekeken moe ten worden naar een iets uitgebrei der (mentaal) verhaal. Ik zeg: Doen Niek Knol Verl. Dishoekseweg 2, Koudekerke €0,60 per gesprek Ze zijn supersterkveilig voor de mensen om je heen en bovendien erg stijlvol. Deze Nieuw-Zeelandse Blunt Umbrellas zijn echt onverwoestbaar. Je wint een Blunt original en een Blunt mini, beide meteen handige sleeve (draagtasje). De mini is bovendien voorzien van een 3M reflecterende print! De paraplus van Blunt Umbrellas zijn ontwikkeld om de meest extreme weersomstandigheden te kunnen weerstaan. Ze zijn gemaakt om jaar in, jaar uit plezier van te hebben. Dit resulteert in minder afval, meer waar voor uw geld en minder gevloek op straat tijdens regenachtig weer. Het unieke design maken de paraplu's stormproof tot 120 km/h en met zijn 'puntloze'doek veilig voor de mensen om je heen. Bovendien zien ze er ook nog eens super stylish uit! 6a naar www.bluntumbrellas.nl voor alle uitvoeringen en kleuren. Het enige wat u hoeft te doen is bellen naar 0909-5010558 (co,60 per gesprek). U hoort meteen of u heeft gewonnen. Bellen kan tot en met 29 maart 2012. Winnaars ontvangen uiterlijk 3 weken na afloop van de actie bericht over hun prijs. De prijzen kunnen niet in geld worden uitgekeerd... Succes! Realisatie: RVG Communicatie en OrcaGroup (voor inlichtingen bel 088-7766595)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27