Interesse Behoud stadhuisbeelden dichterbij Wetenschapper die ook nog goed kan vertellen www.dominicus.nl Toekomst Geslaagd viert de CeTO Ijetamorfose woensdag 28 maart 2012 door Annemarie Zevenbergen VEERE - De Heren en Vrouwen van Veere krijgen na jaren wachten ein delijk zicht op een heelhuidse toe komst. Het college van B en W wil 20.000 euro uittrekken voor conso lidatie van de zeven kalkzandste nen beelden. Ook is al een keuze gemaakt voor het Brusselse bedrijf lacques Ver- eecke dat de beelden gaat behande len om ze toekomstbestendig te maken. De totale kosten bedragen echter 50.000 euro. De Stichting behoud Veerse Stadshuisbeelden (SbVS) werft fondsen en heeft vol gens de gemeente al 28.000 euro aan toezeggingen binnen. De middeleeuwse beelden staan sinds 1955 in museum de Schotse Huizen aan de Kaai in Veere. Ze wachten al sinds 2000 op een defi nitief besluit tot behoud. Toen bleek dat de complete restauratie van de beelden, kosten 2,2 miljoen euro, niet aan de orde was. De groep werd in 1517-1518 ge maakt door de Mechelse beeldhou wer Michiel Ywijnsz. Het gaat om drie dames en vier heren; Hendrik II Van Borsele, Janna van Hale wijn, Wolfert VI van Borsele, Char lotte van Bourbon Montpensier, Philips van Bourgondië, Anna van Borsele en Adolf van Bourgondië. Zij werden bij de restauratie van het stadhuis, (tussen 1931 en 1943), verwijderd en kregen een weinig eervol bestaan in de kelder van het voormalige stadhuis. Pas hal verwege de jaren vijftig kwamen ze weer in beeld na de verhuizing naar de Schotse Huizen. De originele beelden werden ver vangen door de 'nieuwe' Dames Heren. Maar ook die zijn sinds ja nuari van dit jaar van de gevel van het stadhuis verdwenen omdat ze in slechte staat verkeren. Deze beel dengroep werd in de jaren dertig vervaardigd door Oswald Wenken- bach naar het origineel. De ge meente stelt een apart werkplan op voor de restauratie van die beel den. Pas als het benodigde geld er is, wordt de opdracht gegund, geeft de gemeente aan. De beelden wor den in de Schotse Huizen zelf be handeld. Het is de bedoeling dat het publiek de werkzaamheden dan ook kan volgen. OOST-SOUBURG Lezing over Israël in gebouw De Rank Heieen Bénard van de stichting Christenen voor Israël spreekt van avond in De Rank in Oost-Souburg over het onderwerp 'Zijn de Bijbel se profetieën over Israël nog actu eel? De lezing begint om 19.30 uur in het gebouw aan de Kanaalstraat met koffie drinken. Samen met haar man heeft Heieen jaren in Is raël gewoond en gewerkt en als reisleidster kent ze het land en het volk door en door. KOUDEKERKE Overdekte markt voor boeken en curiosa De verpakkingsindustrie heeft al interesse getoond voor het gebruik van plastics geproduceerd uit groene grondstoffen, omdat hun klanten hier steeds vaker naar vragen, verklaart Dow-onderzoeker Matthijs Ruitenbeek. Het zal waarschijnlijk nog wel zo'n tien jaar duren voordat de productie van 'gewone' plastics uit groe ne grondstoffen op grotere schaal plaatsvindt. In 2030 moet 20 a 30 procent van de productie uit biomassa komen, zo is de ambitie van de industrie. MIDDELBURG Geld bijeengelopen voor kankeronderzoek Paul Roodenburg en Jan Koen de Graaf uit Middelburg hebben met de Marathon van Barcelona voor 3187 euro bij elkaar gelopen voor Survivorsland. Deze stichting do neert dit bedrag rechtstreeks aan een groot kankeronderzoek door het Het Nederlands Kanker Insti tuut - Anthoni van Leeuwenhoek ziekenhuis (NKI-AVL) in Amster dam. De atleten liepen na vele maanden trainen zonder proble men de marathon uit Senior-wetenschapper Matthijs Ruitenbeek in het laboratorium van Dow Benelux in Terneuzen. foto Mark Neelemans National Geographic ont leent er zijn bestaan aan, aan wetenschappers die op een begrijpelijke manier kun nen vertellen waarmee ze bezig zijn. Matthijs Ruitenbeek (40) uit Terneuzen is zo'n wetenschapper. De in Utrecht opgeleide chemicus is in staat in lekentaal duidelijk te maken wat hij en zijn collega's aan het doen zijn. Matthijs werkte eerder bij DSM en Sabic in Sittard-Geleen. Hij is sinds januari 2009 actief bij Dow Benelux als senior-wetenschapper. Dow doet fundamenteel onder zoek in samenwerking met univer siteiten, met de restrictie dat het ook iets bruikbaars moet opleve ren. Wel steeds in het besef dat de kosten voor de baat gaan. „Aan mijn project werken zo'n twaalf mensen, van wie zeven a acht in Terneuzen", vertelt Matthijs. Van jongs af aan is de senior-on derzoeker van Dow naar eigen zeg gen vooral geïnteresseerd in het 'waarom' van allerlei dingen. „Dat is de rode draad in mijn leven." Het komt daarom mooi uit dat hij met zijn chemische opleiding als basis een zoektocht mag onderne men naar de ontwikkeling van Op het Blauwe Hof aan de Breeweg in Koudekerke wordt zaterdag en zondag weer een overdekte boe- ken- en curiosamarkt gehouden. Er zijn veel boeken over Zeeland, atlas sen, kinderboeken en boeken over uiteenlopende onderwerpen als kunst, koken, geschiedenis, maritie me zaken, antiek, topografie en reli gie naast romans en thrillers. In een aparte loods zijn er boeken in de uitverkoop. Ook is er een grote keuze aan curiosa. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur, de toegang is gratis. 'groene' plastics. Op zich bestaan die al, maar niet van dezelfde sa menstelling als 'gewone' plastics. Sommige popfestivals die duur zaamheid hoog in het vaandel schrijven, gebruiken bekertjes van 'groene' plastics. Die vergaan na verloop van tijd. Matthijs: „Maar niemand wil natuurlijk shampoo of tandpasta in een verpakking die vanzelf oplost." Tjerk Gutteling, afkomstig uit Vlis- singen, promoveert deze week aan de Universiteit van Utrecht, facul teit geneeskunde, op het proef schrift 'What you see is what you get (hoe de voorbereiding van een actie de waarneming verbetert)'. Gutteling was leerling van De Branding en van het Scheldemond- college in Vlissingen. I Incl. slopen oude badkamer, I designradiator, accessoires, ij douche, inbouwreservoir met wandclosef, wastafel en •i: (wand-en vloer) tegels. Vraag naar de voorwaarden! jmm n 7 000 iadkdmer De Linge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25